Pénzcentrum • 2021. augusztus 29. 16:35
Sokan imádjuk a kávét, és szinte elképzelhetetlen a napunk kedvenc italunk nélkül. A kávénak rengeteg jó tulajdonsága ismert, azonban ezek mellett szorongást, és függőséget is okozhat. Ha aggódunk az egészségünkért, vagy csak túl sok kávét fogyasztunk, úgy érdemes fokozatosan ezekkel a tippekkel csökkenteni a napi kávéadagot.
Az nem újdonság, hogy a kávé, stimuláns lévén függőséget okozhat. A témában rengeteg tudományos anyag jelenik meg, főleg arról, hogy milyen jótékony, vagy épp kártékony hatássokkal rendelkezik a kávé. A WHO nemrégiben leszedte a kávét a rákkeltő ételek listájáról, sőt kutatások azt is kimutatták, hogy egyes rákos megbetegedéseket meg is előzhet az egzotikus növény.
Ugyanakkor a kávé hatással lehet a depressziósokra, és azokra is, akik szorongásban szenvednek. Bár a kávé, és a benne lévő összetevők, például savak és egyéb nyomelemek bizonyítottan jó hatással lehetnek több betegség kezelésekor, a mentális egészség megőrzésében - vagy éppen rontásában is nagy szerepet játszhatnak - olvashatjuk a Lifehack.org összeállításában.
A depressziósok számára a kávéban fellelhető koffeinsav, ferulin és klorogénsav csökkentheti a gyulladást az agyban, ami a depressziósoknál jellemző. Ez azonban nem mondható el azokról, akik szorongástól szenvednek.
Kutatások alapján, amennyiben nem jellemző ránk a szorongás, úgy a kávé semleges hatással lesz ránk. Nem ez a helyzet azoknál, akik szorongásban szenvednek - nekik ugyanis a kávé előidézi a szorongás tüneteit, a nyugtalanságot, fáradékonyságot, fejfájást.
Mivel a kutatások nem rendelkeznek még elegendő adattal erről a problémáról, úgy az orvosok azt javasolják, hogy a moderált kávéfogyasztással ártani nem árthatunk, míg a túlzott kávéfogyasztás megviselheti a mentális és egészségi állapotunkat is.
Amennyiben szeretnéd csökkenteni kávéfogyasztásod, akár mentális egészséged miatt, akár más okból kifolyólag, úgy érdemes a következő tippeket követned.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- Fokozatosan csökkentsd a napi kávé mennyiségét. A koffein stimuláns, és amennyiben hirtelen hagyjuk abba, húgy könnyen lehetnek elvonási tüneteink.
- Maradj hidratált. A kávé dehidratálja a szervezetet, ezért fontos, hogy maradjunk hidratáltak.Továbbá a csökkentett kávézás természetesen járul hozzá ahhoz, hogy szervezetünk hidratált maradjon.
- PIhenjünk többet. Amennyiben kevesebb kávét fogyasztas, úgy az első pár napban tapasztalhatsz fáradékonyságot, ezért fontos, hogy eleget aludj és pihenj.
- Legyél aktív. A mozgás segít a hangulatingadozásban amit akkor tapasztalhatsz, amikor próbálsz leszokni a kávéról.
- Vezess naplót a változásokról. Írj arról, hogy hogyan érzed magad, és mennyi kávét iszol, valamint alvási szokásaidról - így később is látni fogod, hogy rád milyen hatással van a kávé.
Mi is szeretjük a kávét
Hazánkban is nagy népszerűségnek örvend a kávé. A Pénzcentrum korábbi cikkében írt arról, hogy mi, magyarok átlagosan mennyit költünk kávéra.
Az otthoni kávézásra havonta átlagosan egy személy 3000 forintot költ – a megkérdezettek fele így válaszolt a GKI Digital, kávézási szokásokat felmérő kutatásában, amelyben 2721 főt kérdeztek meg, akik közül több mint kétezren rendszeres kávéfogyasztók. A válaszadók 28 százaléka költ 3000 és 5000 forint között, míg 5000 forint feletti összeget mindössze minden tizedik válaszadó fordít erre a célra.
A vendéglátóipari egységek bezárása sem korlátozott minket a kávézásban, hiszen elvitelre is lehetett kávét venni. A kutatásban a válaszadók 15 százaléka 3000 forintnál magasabb összeget költött havi szinten, míg minden ötödik fővárosi szintén legalább 3000 forintot költ havonta útközbeni kávéfogyasztásra. A megkérdezettek 60 százaléka ugyancsak 3000 forint körül szánna arra, hogy kávézóban fogyassza el kedvenc feketéjét.