Szánthó Péter • 2021. augusztus 21. 16:53
A szombati kormányinfón Gulyás Gergely egyértelművé tette, hogy a kabinetnek nem áll szándékában lezárni az országot, az a cél, hogy az élet a normális mederben működjön, a negyedik hullám ellen gyökeresen eltérően terveznek védekezni, mint eddig. De akkor milyen korlátozásokra számíthatunk ősszel? Összegyűjtöttük a szóbajöhető intézkedéseket a korábbi gyakorlat, illetve a miniszter kormányinfón elejtett félmondatai alapján. Visszatérhet a kötelező maszkviselés, és újra nagyobb jelentősége lehet a védettségi kártyáknak.
Európában már elindult a negyedik hullám, és ennek jelei már Magyarországon is mutatkoznak - jelentette ki a szombati kormányinfón Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter többek között arról beszélt, hogy a negyedik hullám más lesz, mint az eddigiek, ennek megfelelően pedig a kormányzat védekezési lépései is merőben eltérőek lesznek az eddig alkalmazottaktól.
Többször is hangsúlyozta, hogy az oltás a leghatékonyabb védelem a járvány ellen, ezért a kabinet még tovább szeretné emelni a lakosság átoltottságát. Sőt, egyenesen kijelentette, hogy
nem lesznek lezárások, a kormánynak nincs ilyen szándéka. A tanév mindenhol rendesen el fog indulni, és a munkahelyeken sem lesznek korlátozások.
Tehát Gulyás Gergely szavaiból azt lehetett kivenni, hogy a kabinet elengedte a korábban alkalmazott szigorú lezárásokat, melyeket az előző járványhullámokban az emberi kontaktusok számának csökkentése érdekében vezettek be. A miniszter azt is többször hangsúlyozta, hogy az életnek a normális mederben kell mennie a kormányzati álláspont szerint, ebből következően jelen állás szerint olyan intézkedésekre sem számíthatunk ősszel, mint a kijárási korlátozás, a nyugdíjasok idősávja, vagy a bolti létszámlimit.
De akkor milyen eszközök maradtak a kabinet kezében. Alább ezeket szedtük össze a korábbi gyakorlat, illetve Gulyás Gergely elejtett félmondatai alapján.
Újra többletjogokat adhat a védettségi igazolvány
Magyarországon a védettségi igazolványoknak egészen július elejéig volt komolyabb jelentősége. Ugyanis amint elértük az 5,5 millió beoltottat, jócskán leszűkült azoknak a helyeknek a köre, ahová csak oltottak, vagy a betegségen nemrég átesettek léphettek be.
Konkrétan jelenleg csak a sportrendezvényekre, a zenés-táncos rendezvényekre, illetve az 500 főnél nagyobb tömegrendezvényekre szükséges az igazolvány megléte. Július harmadika óta étterembe, szálláshelyekre, egyéb szabadidős létesítményekbe nem szükséges védettségi, bárki szabadon bemehet.
Ha a helyzet úgy adódik, ezen változtathat a kabinet, legalábbis Gulyás Gergely már a mai kormányinfón is elejtett egy olyan félmondatot, amely szerint
aki beoltatja magát, annak érdemben nem lesznek ősszel szigorítások.
Ezzel akár arra is utalhatott, hogy visszavezetik a védettségi igazolványok rendszerét, így ösztönözve a lakosságot a vakcina felvételére. Merthogy a magyar oltási hajlandóság az elmúlt hetek adatai szerint elérte a plafont. És ezen az sem segített, hogy már kártya sem kell a legtöbb helyre.
Fel kell pörgetni az oltást
Ahogyan Gulyás Gergely többször is hangsúlyozta, a kormány az oltásokkal tervezi felvenni a harcot a delta variáns ellen. A miniszter szombaton is elmondta, hogy minden itthon használt vakcina hatásos és biztonságos, jelentős százalékban védik meg az embereket a megbetegedéstől, a súlyosabb tünetek kialakulásától, illetve a haláltól.
Azonban a magyar oltakozási kedv igencsak alábbhagyott, a miniszter szavaiból ítélve pedig a kormány úgy gondolhatja, hogy erre megoldás lehet többek között a védettségi kártyák visszavezetése. Szemléltetésképp:
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
amióta meglett az 5,5 millió legalább egyszer beoltott, Magyarországon csak valamivel több mint 193 első dózist adtak be - az augusztus 19-i adatközlésben egészen pontosan 5 693 214 főt jelentettek, aki legalább egy dózist kapott, a magyar lakosság nagyjából 59 százaléka kapott legalább egy oltást.
Az Our World in Data összesítésében is látszik, hogy a magyar oltási görbe június óta egyre laposodik, július közepére pedig már Ausztria meg is előzött minket, népességarányosan immár ott oltották be a legtöbb embert legalább egyszer a szomszédos országok közül.
Márpedig a vakcináknak nagy szerepe lesz ősszel. A Pénzcentrum is beszámolt a környező országok aktuális járványügyi helyzetéről, ahonnan többek között kiderült, hogy például Horvátországban döntő többségben az oltatlanok kerülnek kórházba, de Szlovákiában is hasonló a helyzet.
Így a magyar kormány is igyekszik újra felpörgetni az oltásokat, a kormányinfón azt is bejelentették, hogy újabb népszerűsítő kampány indul. Emellett felkeresik a beoltatlan időseket, a 12 év feletti iskolások pedig a tanévkezdéskor kaphatják meg a vakcinát az intézményekben.
Üdv újra, maszk?
Gulyás hangsúlyozta, hogy a kormánynak nincs szándékában egy újabb lezárás, de egy félmondatban azt is hozzátette, hogy más ügyekben a szakmai javaslatokat meg fogják fontolni, például a maszkviselés kapcsán. Az orrot, szájat eltakaró eszözöket is el lehetett tenni júliusban, 5,5 millió beoltottnál megszűnt a kötelező maszkviselés a közterületeken, tömegközlekedésen, üzletekben (az egészségügyben és a szociális ellátásban maradt a szabály) - ám a jelek szerint akár még vissza is térhetnek ezek az intézkedések.
Legalábbis szombat délután Merkely Béla Semmelweis-rektor is arra utalt, hogy lehet, hamarosan vissza fog térni a maszkviselés. A Magyar Orvosi Kamara ennél még konkrétabb álláspontot fogalmazott meg:
a szervezet arra kérte a lakosságot, hogy tartsanak távolságot, zárt térben hordják a maszkot, tartsák be a kézmosás és kézfertőtlenítés szabályait.
A kamara alelnöke, Álmos Péter pedig az RTL Híradónak azt mondta: negyedik hullám biztosan lesz, amire most kell felkészülni. Hozzátette: szerinte fel kell készülnie a magyaroknak, hogy a maszkokat közösségi helyeken újra elő kell majd venni.
Címlapkép: Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2021. augusztus 21-én. MTI/Balogh Zoltán