Pénzcentrum • 2021. augusztus 11. 16:27
A hétköznapokban számtalan alkalommal szembesülünk rossz közérzettel: tipikus példa erre a nyomottságérzés, a „tavaszi fáradtság”, a szédülés és a fejfájás, bizonyos esetekben pedig az annál jóval erőteljesebb migrén is lecsaphat ránk, sőt, megmagyarázhatatlannak tűnő ízületi fájdalmak is előfordulnak, különösen az idősebbeknél. Sokan nem is sejtik, hogy e problémák hátterében gyakran a fronthatás áll: a mai fronthatás meghatározó jelentőséggel bírhat közérzetünk, sőt, hangulatunk alakulásában is. Nézzük, mi a fronthatás jelentése, mik a fronthatás tünetei, mikor van fronthatás, egyben milyen fronthatás van ma!
Cikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk a fronthatás kapcsán: amellett, hogy eláruljuk, mi az a fronthatás és mi a fronthatás jelentése, illetve, hogy mik a fronthatás tünetei ma (a mai fronthatás függvényében), annak is utánajártunk, hogy milyen időjárás során, mikor van fronthatás. Tudd meg, milyen fronthatás van ma, hogyan befolyásolja egészségünket és közérzetünket a fronthatás ma, milyen fronthatás tünetek jelentkezhetnek melegfront vagy éppen hidegfront esetén.
Mi az a fronthatás? Mi a fronthatás jelentése?
A folyamatosan változó időjárás egyik alapfogalma a légköri front. A légköri front nem más, mint a két különböző (légnyomású, páratartalmú, hőmérsékletű) légtömeg találkozásánál kialakuló „homlokzat”, azaz határvonal. A légkörben egy-egy ilyen időjárási front akár több száz, vagy akár ezer kilométer hosszan is elnyúlhat – ezeknek a frontoknak a változása, kialakulása és feloszlása alkotja magát az időjárást, a felmelegedést és a lehűlést, a légnyomásváltozást, a páratartalom csökkenését, vagy például egy erős széllökés kialakulását.
A fent leírt változások nem csak a környezetre gyakorolnak hatást, hanem ránk, emberekre is – ezt a jelenséget nevezzük úgy, hogy fronthatás. A fronthatás akkor lép fel, amikor az időjárási frontok változnak, illetve maga az időjárás is változik (például érkezik egy hirtelen hidegfront, leesik a légnyomás, vagy megnő a levegő páratartalma). Ezeket a változásokat a fronthatás útján gyakran már órákkal korábban is érezzük – többnyire rossz közérzet vagy fejfájás formájában -, ezek a fronthatás tünetei.
A légköri jelenségek hatásai: mikor van fronthatás?
Összefoglalva tehát: akkor van fronthatás, ha az időjárási frontok „felettünk” változóban vannak. Fontos kiemelnünk, hogy fronthatás csak akkor alakul ki, ha két különböző tulajdonságokkal rendelkező légtömeg találkozik, fronthatás nincsen akkor, ha huzamosabb ideig ugyanaz a légtömeg (például a nyár közepén száraz, meleg időjárás) uralja a klímát. Érdekesség, hogy Magyarországon belül régiónként lehet más-más fronthatás, például az Alföldön kialakulhat egy melegfront, míg a Bükkben éppen okklúziós front, azaz különböző légtömegek összetorlódása figyelhető meg. A fronthatás létrejötte az évszakok sajátosságait leszámítva kifejezetten változékony – éppen ezért foglalkozunk aktívan a légtömegek mozgásának, következményeinek kiszámításával.
Honnan tudhatjuk, hogy milyen fronthatás van ma?
A frontoknak alapvetően három fajtáját különböztetjük meg, ezek a hidegfront, a melegfront és az okklúziós front, amelyek egymással folyamatosan váltakoznak. Azzal, hogy az időjárási frontok hogyan követik egymást, a meteorológia foglalkozik, az emberre gyakorolt fronthatás tünetei pedig a humánmeteorológia, avagy orvosmeteorológia hatáskörébe tartoznak. Magyarországon átlagosan hetente egy ciklon vonul át, amelyet egy hideg és egy melegfront kísér, vagyis évente körülbelül 100 fronttal kell számolnunk az ország területén.
Hogyan hat a fronthatás a közérzetünkre, egészségünkre?
Az ember, habár nagytöbbségében kiszakadt a természetből, még mindig a Föld ökoszisztémájának szerves részét képezi, vagyis kölcsönhatásban van az olyan környezeti tényezőkkel, mint az időjárási frontok, így szervezetünk vegetatív reakciókkal reagál a változásokra (idegi és hormonális reakciók). Fontos kiemelnünk, hogy a fronthatás tünetei teljesen szubjektív módon jelennek meg, mindenkinél más kellemetlenségeket okoz a fronthatás, sőt, hogy a probléma még árnyaltabb legyen, tudnunk kell azt is, hogy a hidegfront és a melegfront eltérő tüneteket okozhat attól függően, hogy a fronthatás elszenvedője milyen más egészségügyi panaszokkal bír (például szív- és érrendszeri, reumatológiai, vagy akár lelki problémák).
Mik a fronthatás tünetei?
A fronthatás tünetei általánosságban leginkább a fokozott stressz és túlhajszoltság tünetegyütteseire emlékeztetnek. Ezeknek a tüneteknek leginkább a túlhajszolt emberek és a gyengébb fizikumúak vannak kitéve, de a fronthatás tünetei erősebbek lehetnek gyerekeknél vagy időseknél is.
A fronthatás tüneteire hajlamosít az átlagosnál instabilabb idegállapot, a már meglévő szív- és érrendszeri, reumatológiai vagy idegrendszeri probléma és az immun- vagy hormonális betegség. A fronthatás tünetei egyes embereknél kifejezetten erősen jelentkeznek, mások azonban észre sem veszik a frontok átvonulásának mentális vagy fizikai terhelőerejét.
Mind a melegfront, mind a hidegfront esetében általános és gyakori tünet a tompa vagy az erős, akár hasogató fejfájás, az általános nyugtalanság, ingerlékenység és a levertség is. Ilyenkor az emberek reflexei lelassulnak, így csökken a koncentrációs képesség (gyakori fronthatás esetén a munkahelyi vagy az iskolai alacsony teljesítőképesség). A fronthatás tünetei sokszor még álmunkban sem hagynak békén minket: a fronthatás gyakran függ össze az alvászavarral és az álmatlansággal.
Nézzük, mik a fronthatás tünetei hidegfront és melegfront esetén!
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A fronthatás tünetei: mit tegyünk, ha a fronthatás ma melegfront miatt van?
Melegfront esetén a fronthatás tünetei néhány órával a front átvonulása előtt jelentkeznek. Mivel melegfront esetén nő a hőmérséklet és a páratartalom, a légnyomás pedig csökken, az emberek vérnyomása is csökkenésnek indulhat, mégpedig emelkedett pulzusszám mellett. A melegfront előtti fronthatás legtipikusabb tünete a migrén, de fokozott gyakorisággal érezzük magunkat ilyenkor depressziósnak és zöldhályogos rohamok is előfordulhatnak velünk.
A fronthatás tünetei: mi a teendő, ha a mai fronthatás hidegfront miatt jött létre?
Hidegfront esetén a fronthatás tünetei néhány órával a front átvonulása után jelentkeznek, ekkor csökken a hőmérséklet és a páratartalom, de nő a légnyomás. A hidegfrontot követő fronthatás tünetei többnyire reumás panaszokat és ízületi fájdalmakat okoznak, de az asztmás rohamok is gyakoribbak lehetnek, illetve a fronthatás tünetei okozhatnak epegörcsöt, vesegörcsöt és mellkasi fájdalmakat is; ritka esetekben a fronthatás a szívinfarktussal is összefüggésbe hozható.
A frontérzékenység csúcsa: mik a kettős fronthatás tünetei?
Egyes emberek inkább a hidegfrontra érzékenyek, másokat a melegfront okozta fronthatás visel meg jobban, sokan pedig mindkét esetben rossz közérzetre panaszkodnak – utóbbi kategóriát a kettős fronthatás garantáltan ledönt a lábáról. Kettős fronthatás, okklúziós front esetén a hidegfront és a melegfront okozta tünetek együttesen, szintén szubjektív „keveréket” alkotva léphetnek fel, igazán kellemetlen órákat, napokat okozva vele a frontérzékeny embereknek.
Milyen fronthatás van ma? Honnan tudjuk meg, mi a mai fronthatás?
Honnan tudjuk meg, hogy milyen fronthatás van ma, vagy milyen fronthatás van a héten, milyen fronthatás várható a közeljövőben? Azt, hogy mi a mai fronthatás (mik a fronthatás tünetei ma), egyszerűen megtudhatjuk a televíziós vagy internetes időjárás-előrejelzésekből, illetve tájékozódhatunk a Pénzcentrum oldalán is. Azt, hogy mikor van fronthatás és mik a fronthatás tünetei ma, az orvosmeteorológia elég pontossággal tudja megjósolni, így a frontérzékeny emberek előre felkészülhetnek a fronthatás tünetei elviselésére.
A fronthatás kezelése: mit tehetünk fronthatás ellen?
Maga a fronthatás nem egy klasszikus értelemben vett betegség, ugyanis a fronthatás az emberi szervezet környezeti, időjárási tényezőkre adott válasza, általános idegrendszeri és hormonális reakció – éppen ezért nincs „gyógymód” sem a fronthatás ellen. A fronthatás enyhítése céljából a megelőzésre kell koncentrálnunk, amelynek eszköze az egészségünk, életminőségünk általános és tudatos javítása. A mai fronthatás tünetei csökkenthetőek:
- ha odafigyelünk a rendszeres és kielégítő testmozgásra (pl. segíthet a fronthatás ellen a napi rendszerességű séta, könnyed sport végzése hetente 3-5 alkalommal, vagy ha kipróbáljuk magunkat valamilyen versenysportban);
- ha törekszünk a kiegyensúlyozott, stresszkerülő életvitelre (pl. fronthatás ellen kerüljük, hogy a munka túlzott mértékben összeolvadjon a magánéletünkkel, vállaljunk minél kevesebb szerepet a jelentős stresszhelyzettel járó munkahelyi konfliktusokban);
- ha odafigyelünk a helyes táplálkozásra: fronthatás ellen nem segít, ha nassolnivalókkal „szeretgetjük” magunkat – törekedjünk a magas rostbevitelre, fogyasszunk kevésbé zsíros és cukros ételeket, kerüljük az üdítőitalokat és más ultrafeldolgozott élelmiszereket – helyettük fogyasszunk minél több gyümölcsöt és zöldséget;
- ha kiemelt figyelmet fordítunk a vitamin- és ásványianyag-bevitelre (szedjünk multivitamint, omega-3-at, C-vitamint, Mg-B6-ot), illetve arra, hogy minél több folyadékot, lehetőség szerint ásványvizet vagy gyógyteát fogyasszunk (napi 2-4 liter között mozog az egészséges folyadékmennyiség).
Amikor a fronthatás rontja az életminőséget
A fronthatás tünetei egyedi kombináció formájában, egyedi erősséggel jelennek meg minden frontérzékeny embernél – így sajnos vannak, akik a kiegyensúlyozott és egészséges életmód követése esetén sem tudnak szembeszállni a fronthatás kellemetlenségeivel. Ilyen esetekben kövessük figyelemmel, hogy milyen fronthatás van ma, illetve mikor van fronthatás, hogy előre fel tudjunk készülni a fronthatás eshetőségeire.
Ha tudjuk, hogy mikor van fronthatás, arra a napra érdemes – lehetőség szerint – kérnünk egy home office-t, vagy akár egy szabad napot, hogy elviselhetőbbek legyenek a fronthatás tünetei, a pihenéssel töltött idő alatt pedig fokozottan figyeljünk oda a folyadékbevitelre. A vény nélküli fájdalomcsillapítók enyhíthetik a fejfájásos tünetek egy részét, azonban magát a rossz közérzetet, enyhe szédülést sokszor nem tudjuk kikerülni, míg a fronthatás el nem múlik magától.
Amennyiben a fronthatás tünetei heti szinten kiütköznek rajtunk kellemetlen migréneket, ízületi fájdalmakat okozva és semmilyen időszakos megoldás, pihenés, táplálkozási korlátozás vagy a tartós testmozgás sem segít rajtunk, érdemes a háziorvosunkhoz fordulnunk segítségért, aki további, szakmai tanácsokkal lát el, emellett beutalhat egy komplex neurológiai, reumatológiai vagy más kivizsgálásra is.