Még egy ok, hogy leszokj a cigiről: hiába gyengül a járvány, még mindig nagy a kockázat

Pénzcentrum2021. július 12. 16:02

A dohányzásról történő leszokásnak napjainkban talán még nagyobb jelentősége van, mint korábban: átfogó tanulmányok igazolták, hogy dohányzóknál sokkal nagyobb a súlyos, illetve a kritikus COVID-19 megbetegedés kockázata, valamint lélegeztetőgépre kerülés esélye, mint a nemdohányzók esetében. Nem feltétlenül kell azonban egyedül nekivágni a leszokás folyamatának, a siker esélye, ha szakemberek segítségét kérjük, akár megháromszorozódhat - hívják fel a figyelmet az „Élj tiszta tüdővel!” kampány keretében az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakemberei.

Noha a magas fokú átoltottságnak, illetve a melegebb időjárásnak köszönhetően alább hagyott a járvány terjedése, a koronavírus továbbra is hétköznapjaink része marad. Ez még inkább így van a dohányzók esetében, akik a belélegezett dohányfüst, illetve az elektronikus cigaretta aeroszoljának káros hatása miatt még jobban veszélyeztetettek a vírusfertőzésekkel szemben. A rendszeres dohányzás következtében megváltozó légútihám-működés, a légutak károsodott tisztítómechanizmusa, a fokozott nyáktermelés, a károsodott szövetállomány, illetve a módosult immunválasz mind emelik a fertőzés kockázatát.

A legfrissebb tanulmányok eredményei szerint a súlyos vagy kritikus koronavírus-fertőzés kialakulásának esélye az aktuálisan dohányzóknál akár kétszeres (+80-100%) lehet a nemdohányzókhoz képest, ez az arány a leszokott dohányzók esetében már sokkal kedvezőbb, náluk 30-35%-kal magasabb a súlyos, illetve kritikus betegség valószínűsége, mint a soha nem dohányzók esetében. Mindezek mellett, akár enyhe lefolyású COVID-19 betegséget követően a tüdőgyógyászati szakellátásokon is egyre több dohányozó fordul meg visszamaradó tünetekkel.

A dohányzásról való leszokás fontos népegészségügyi prioritás, amely a légúti, illetve légzőszervi megbetegedést is okozó koronavírus-járványnak köszönhetően ma még inkább aktuális probléma. A dohányzók kiemelt megfertőződési esélye és a súlyosabb állapot kialakulásának kockázata plusz motivációt jelenthet a leszokásban, amelynek megerősítésére kiváló alkalmat nyújthat a pandémia következében a szakrendeléseken megforduló dohányzó kórelőzménnyel rendelkező betegek megemelkedett aránya. Most lehetőség van olyan érintetteket is elérni leszokási tanácsokkal, akik eddig nem fordultak meg szakrendelésen

– emelik ki a Korányi Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának szakemberei.

A leszokást támogató programok eredményét az életkor (minél fiatalabb a páciens, annál eredményesebb a támogatás), továbbá a nikotinfüggőség mértéke (dohányzással töltött évek száma és dohányfogyasztás mértéke), illetve a tanácsadásokon való megjelenések száma és minősége határozta meg. A sikeres hosszú távú leszokáshoz elengedhetetlen, hogy a dohányzó megváltoztassa az életmódját és lássa a leszokásból származó személyes hasznát, ehhez pedig a legnagyobb segítséget egy szakember által vezetett és felügyelt, huzamosabb ideig tartó viselkedési és gyógyszeres támogatási program tudja nyújtani.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az ilyen programok általában mintegy négy alkalomból álló, egyéni vagy csoportos foglalkozások, amelyek során a motiváció felkeltése mellett fontos szerepet kap a viselkedés megváltoztatására irányuló tanácsadás, és a terápia igény esetén gyógyszeres kezeléssel is kiegészíthető.

Bárki számára elérhető továbbá az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet ingyenes telefonos, leszokást támogató programja (06-80-44-20-44), valamint a „Gond? Egy szál se!” elnevezésű telefonos alkalmazása, amely szintén segíti a dohányost a leszokás iránti motiváció fenntartásában és a visszaesés megelőzésében.

Emellett kiemelt tüdőgondozó intézetekben és az egészségfejlesztési irodákban elérhető a magatartás megváltoztatására irányuló intenzív leszokás támogatási program is, amely strukturált keretek között foglalkozik a nehézségek leküzdésére irányuló készségek fejlesztésével, a visszaesés megelőzését célzó megoldások alkalmazásával, és időzített STOP nap kijelölésével segíti a résztvevőt a füstmentességhez vezető úton.

Címkék:
egészség, járvány, dohányzás, koronavírus, motiváció, leszokás,