Pénzcentrum • 2021. július 1. 08:45
Tegnap éjjel megjelent a Magyar Közlönyben a rendelet, amely szabályozza a július elsejétől érvénybe lépő uniós Covid-igazolást. Közben a védettségi applikációt frissítették, így az már tartalmazza már a beadott oltások típusát és a beadás időpontját is.
Az igazolást, amely tartalmazza a beadott oltás típusát és a beadások dátumát az EESZT-ben található információk alapján Magyarországon a kiállító szervtől (Budapest Főváros Kormányhivatala) elektronikus és papír alapú formátumban lehet kérni. Az előbbi az applikációt jelenti, az utóbbi az EESZT-ből letöltött és kinyomtatott papír alapú dokumentumot.
A kiállító szerv a digitális Covid-igazolványt az érintett számára az EESZT-ben rendelkezésre álló adatai alapján állítja ki. A TAJ-számmal rendelkező érintett az uniós digitális Covid-igazolványt az elektronikus azonosítási szolgáltatással történő azonosítást követően mobiltelefonos applikációban, valamint az EESZT portálján letölthető formátumban is kérheti. A papíralapú igazolványt az EESZT Lakossági Portáljáról az érintett saját maga kinyomtathatja.
Ha valaki saját maga a fenti két úton nem tudja elérni az uniós védettségi igazolványát, akkor az érintett a kiállító szervhez személyesen vagy írásban benyújtott kérelme útján is igényelheti. A kérelemnek tartalmaznia kell az érintett természetes személyazonosító adatait, valamint – ha azzal rendelkezik – a TAJ-számát. Ha az érintett TAJ-számmal nem rendelkezik, a kérelemnek tartalmaznia kell az érintett azon, a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolványának a számát, amelyet a digitális Covid-igazolványára okot adó, az EUr. szerint a digitális Covid-igazolvány kiállítására alapul szolgáló körülmény egészségügyi ellátása során az egészségügyi szolgáltatónak megadott.
Arról is szól a rendelet, hogy a védettségi igazolvány felmutatásával egyenértékű az újfajta digitális igazolás felmutatása. Az uniós Covid-igazolványról szóló rendelet július 1-jén lép hatályba.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Mire használható az uniós igazolvány?
Ennek birtokában elvileg bárki - de elsősorban azok, akik a kisebb fertőzöttséget jelző "zöld" vagy "sárga" területekről érkeztek - nagyrészt szabadon mozoghat a schengeni övezeten belül - pl. Írországban viszont csak július közepétől. Magyarország jelenleg a zöld zónához tartozik.
Az uniós rendelet szerint minden tagország köteles elfogadni az EMA által jóváhagyott vakcinával beoltottak, a fertőzésen átesettek, vagy negatív teszttel rendelkezők igazolásait a belépéshez. Az országonként változhat, hogy a jóváhagyott vakcinákon túl - Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Janssen - elfogadnak-e más típusokat is, és hogy mennyi időnek kell eltelnie az oltást követően a szabad belépéshez. Az előírások alól bizonyos kor alatt kaphatnak az EU-állampolgárok felmentést, ez is területenként változik.