Pénzcentrum • 2021. május 30. 15:03
Rengeteg cigarettát szívnak a magyar dohányosok, miközben csak kevesen ismerik el, hogy egészségtelen az életmódjuk. Egy felmérésből kiderült, hogy a cigizők negyede maximum fél doboz (10 szál), több mint felük 10-20 szál, egyötödük pedig akár egy doboznál (20 szál) is több cigit szív el naponta.
Hazánkban a dohányzás felelős a halálozások 21 százalékáért, éves szinten pedig 25 500 ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható szövődmények miatt. A Dohányzásmentes Világnap alkalmából az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet elindítja az „Élj tiszta tüdővel!” című, dohányzóknak szóló kampányát, melynek célja nemcsak azt megmutatni, hogy egészséges tüdővel mennyivel jobb és könnyebb minden, hanem biztosítani a leszokáshoz elengedhetetlen támogatást is - áll az intézmény közleményében.
Kiderült, hogy a lakosság 45 százaléka gondolja azt, hogy egészségesen, vagy nagyon egészségesen él, mindössze 16 százalék mondta azt, hogy életmódját nem tartja egészségesnek. Az intézet 2019 végén készült felmérése szerint a felnőtt lakosság 29,6 százaléka (a férfiak 34%-a és a nők 25%-a) dohányzott, vagy használt valamilyen dohányzással összefüggő elektronikus eszközt. Tehát olyanok is egészségesnek vallották életmódjukat, akik amúgy a káros szenvedéllyel éltek.
A dohányzók többsége már 18. életévének betöltése előtt rászokik a cigarettára, az átlagéletkor 17,5 év – nők esetében ez valamivel magasabb, a férfiaknál alacsonyabb. Közel negyedük maximum fél doboz (10 szál), több mint felük 10-20 szál, egyötödük pedig akár egy doboznál (20 szál) is több cigit szív el naponta. Ezzel nem csak egészségüknek ártanak, hanem pénztárcájuknak is – a rendszeres dohányzók akár havi több tízezer forintot költenek dohánytermékekre.
A többség tisztában van vele, hogy a dohányzás káros az egészségre, 26,4 százalék próbált már leszokni. Közülük 68,5 százalék sikeresnek minősítette a műveletet, 31,5 százalék viszont továbbra is dohányzik.
A dohányzás elhagyásának sikeressége főleg belső elhatározás függvénye, azonban mind a döntésben, mind a leszokás sikerében számottevő jelentőségű a külső támogatás és a szakavatott tanácsadás is
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- írták. A dohányzás következtében több mint 7000 mérgező és legalább 70 ismert rákkeltő vegyület jut a szervezetbe, amelyek szinte minden szervrendszerben károsodást idézhetnek elő. A felmérésben részt vevők döntő többsége nem vett igénybe külső segítséget (78,7%) a leszokáshoz, pedig a viselkedésváltozást célzó tanácsadás és a megvonási tüneteket enyhítő gyógyszeres segítség elengedhetetlenül fontos a dohányzásról való leszokás folyamatában.
A leszokás akkor tud sikeres lenni, ha a nikotinfüggőség gyógyszeres kezelése mellett más tényezőkkel is foglalkozunk. A viselkedésváltozás célja az, hogy a dohányzó megtanulja a dohányos helyzeteket máshogy kezelni, és új stratégiákat alakítson ki a dohányzáshoz kapcsolódó érzések átalakítására. A sikeres viselkedésváltozáshoz elengedhetetlen a belső motiváció megtalálása, az önmegfigyelés és az önkontrollstratégiák alkalmazása. Ebben segíthet az Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központ ingyenes telefonos leszokástámogató tanácsadási programja (06-80-44-20-44), illetve a tüdőgondozók és az egészségfejlesztési irodák egyéni és csoportos tanácsadási programja.