Súlyos jelentés a koronavírus-járvány esetleges végéről: nincs pesszimistább nemzet a magyaroknál

Biró Attila2021. április 19. 14:02

Sehol nincsenek arányaiban olyan sokan azok az állampolgárok, akik szerint a koronavírus-világjárvány után már soha nem fog visszatérni az élet a normális kerékvágásába, mint Magyarországon. Az azonban már közös a világ sok országában, hogy a lakosság tetemes része meg van győződve arról, fél évnél hamarabb biztosan nem lesz olyan még az életünk, mint a koronavírus előtt volt.

Immáron több mint egy éve nyögi a világ az új koronavírus-járványt, és egy új, az Ipsos által készített nemzetközi felmérés a jövőre nézve is igen komor képet fest a Covid-19 utáni normalizálódásról. 30 ország válaszadója közül ugyanis kevesebb, mint egynegyednyien voltak azok, akik úgy gondolták, hat hónapon belül helyreállhat a normális, azaz a koronavírus-járvány előtti élet.

Ezzel szemben az összes országból átlagosan 34 százaléknyian vélekedtek úgy, hogy a járványkorlátozások valamilyen formában 12 hónapnál hosszabb ideig érvényben maradhatnak. Továbbá átlagosan 8 százaléknyian voltak azok, akik úgy gondolták

az élet immár „soha” nem tér vissza normális kerékvágásába.

A magyaroknál nincs pesszimistább nemzet

A nemzetközi felmérés keretei között az Ipsos azt a kérdést tette fel az országok lakóinak, hogy: „Mit gondol, mennyi idő telik el, mire visszatérhet a Covid előtti szokásos életéhez?” Erre hat lehetséges választ lehetett adni:

  • már vissza is tértem,
  • 1-3 hónap múlva,
  • a következő 6 hónapban,
  • a következő 12 hónapban,
  • több mint 12 hónap múlva,
  • soha.

Megdöbbentő, de igaz, Magyarországon voltak a legtöbben azok, számszerűen a megkérdezettek 15 (!) százaléka, akik szerint az élet már soha nem tér vissza a megszokott kerékvágásába. Utánunk a második legpesszimistább nemzet Japán volt, ott a megkérdezettek 14 százaléka vélekedett ugyanígy, míg 10 százalék vagy afeletti arányt mindössze további 5 országban (Oroszország, Mexikó, Lengyelország, Belgium, és Franciaország) mértek.

Loading...

Ahogy a grafikonon látszik, a legpesszimistább magyarokon felül további 32 százaléknyian vannak azok, akik több mint 1 év múlvára teszik az élet normalizálódását. Ezzel ők számítanak a legnagyobb csoportnak. Szintén nagyon sokan, összesen 28 százaléknyian vannak azok, akik az elkövetkező egy évben "valamikorra" várják azt a pillanatot, amikor az életük vissza kerülhet a régi kerékvágásába.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ez azt jelenti, hogy a megkérdezettek mindössze 26 százaléka gondolja azt Magyarországon, hogy fél éven belül visszaállhat a világjárvány előtti rend. Közülük is csupán 9 százaléknyian vannak azok, akik mindezt 1-3 hónapon belül látják megvalósulni. Az eredményeket látva összességében azt lehet tehát mondani, hogy

Világszinten is nagy a baj

A magyar és a nemzetközi adatok is mutatják, hogy globális szinten közel azonosak azok az elvárások, hogy mennyi időben fog majd telni, mire az emberek visszatérnek a Covid-19 előtti normális életükhöz. Ez pedig a legtöbbek szerint csakis attól függ, hogy mikorra sikerül a pandémiát megfékezni. A problémákat, és sokak kilátástalanságát, pesszimizmusát jól szemlélteti, hogy a felmérés szerint a felnőttek átlagosan 45 százaléka mondja azt világszerte, hogy

mentális és érzelmi egészségi állapota rosszabbodott a világjárvány kitörése óta eltelt egy évben.

Címkék:
korlátozások, covid-19, koronavírus-világjárvány,