Horváth Zsolt Benjámin • 2021. április 15. 16:46
Az elmúlt hetekben csúcssebességre kapcsolt oltási program nem csak reményt, hanem újabb kihívásokat is hozott a magyar családok számára. Az egyik kínzó kérdés, hogy mit tegyünk, ha mi már védettséget szereztünk a Covid ellen, de gyermekünknek még hosszú időt kell várnia az oltásokra. Látogathajuk-e családosan a nagyit? Találkozhatunk-e az osztálytársak szüleivel? Mutatjuk a szakértők leggyakoribb válaszait.
Magyarországon gőzerővel pörög az oltási program. György István államtitkár kedden arról beszélt 4,11 millióan regisztráltak vakcináért és a regisztrált 65 év felettiek közül 1,4 milliót már beoltottak. Az összes beoltott száma a csütörtöki adatok szerint már 3 090 994 fő, amiből 1 325 587-en, a második oltás felvétele után már közel állnak az immunitás megszerzéséhez. A szakértők és az illetékesek pedig abban bíznak, hogy rövid időn belül a járványügyi adatokban is megmutatkozik az oltások hatása. A fiatalkorúak jelentős részénél azonban még kérdéses, mikor juthat hozzá valamelyik oltóanyaghoz.
Ez azonban azt is jelenti, hogy a szülők és gyermekük védetté válása között hosszú hónapok telhetnek el, ami újabb feladatként tornyosul a gyerekesek előtt. Most szakértők tanácsain keresztül próbálunk segíteni nekik, hogy tartsák biztonságban a család minden tagját az átmeneti időszak alatt.
A gyerekek ugyanott tartanak, mint tavaly
A második oltás felvétele után joggal érezzük magunkat kicsit felszabadultabbnak, de ne feledjük, a gyermekeink és a többi, még oltakozás előtt álló családtag ugyanolyan mértékű veszélynek van kitéve és ugyanazokhoz az óvintézkedésekhez kell tartaniuk magukat, mint korábban.
A gyerekeknek tehát továbbra is szigorúan kell venniük a maszkhasználatot, kerülniük tömeget és a rosszul szellőző, zárt tereket, valamint oda kell figyelniük az alapos kézmosásra.
Ha felvettük az oltást, a gyereket sem kell annyira féltenünk
Amennyiben már megkaptuk a Covid vakcina mindkét adagját, nem jelentünk különösebb veszélyt a még oltás előtt álló családtagjainkra, így gyerekeinkre sem – erősíti meg többek között az amerikai járványvédelmi központ (CDC).
Ez azt jelenti, hogy nyugodtan meglátogathatjuk velük a rég nem látott nagyit is, amennyiben ő is felvette már valamelyik oltást, zárt térben sem kell aggódnunk, hogy bármelyikünk megbetegszik. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne kockázat, csak azt, hogy igen alacsony,
hisz számos eredmény arra mutat, hogy a teljesen átoltottak körében a vírus átadásának veszélye szinte elhanyagolható mértékű.
Csökken az esély a fertőzésre
Alapvetőn a beoltásunk nyilván nem befolyásolja direkt módon gyermekeink védettségét. De más a helyzet, a kismamák esetében, ugyanis sok esetben megfigyelték, hogy a szoptató anyukák képesek antitesteket átadni kisbabájuknak, így a csecsemőknél előfordulhat, hogy kialakul a vírussal szemben valamilyen szintű ellenálló képesség.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Ha gyerekünk például utazás közben, vagy jövő héttől adott esetben akár a suliban érintkezik egy fertőzöttel, nem sokra megy azzal, hogy mi már be lettünk oltva. Ettől függetlenül a gyermekek megfertőződésének esélye csökkent, ugyanis leggyakrabban eddig sem a közösségi életük során kapták el a koronavírust.
Az epidemiológiai kutatások túlnyomó része arra az eredményre mutat, hogy a gyermekek jellemzően a velük egy háztartásban élőkön keresztül kapják el a fertőzéseket
-erősíti meg David Cennimo, gyermek infektológus. Az orvos szerint általánosan kijelenthető, hogy a szülők beoltása után a gyerekeik fenyegetettsége is csökken. A nyájimmunitás és a közvetlen védettség persze még messze van, ezért fontos az óvatosság.
Biztosra akarsz menni? Kérdezz körbe, ki kapta meg az oltást.
Kényes kérdésnek tűnhet, de gyermekünk egészsége múlhat rajta. Ezért, ha távolabbi családtagokkal, ismerősökkel, barátokkal találkozunk, tudakoljuk meg, felvették-e már a koronavírus oltásokat és döntsünk a válasz függvényében. Érdemes tartani magunkat ezen felül a korábbi általános ajánlásokhoz is. Ezért, ha lehet, a vendégségeket tartsuk inkább a kertben, igyekezzünk szellősen ülni és lehetőleg szervezzünk kevesebb résztvevős találkozókat.
Nem vagy egyedül, ha úgy érzed, nehézséget okoz ezek köré az óvintézkedések köré szervezni saját és gyereke(i)d mindennapjait. Nyilván a kormányzati rendeletek betartásán felül mindannyiunknak egyéni felelősségére van bízva, hogyan próbáljuk megóvni családunk egészségét. Gyakran elő fog még fordulni a pandémia alatt, hogy mérlegelni kell életminőségünk és a biztonság között.
(Huffpost)