Gosztola Judit • 2021. január 26. 11:33
Nincs jelenleg a koronavírus-vakcinánál fontosabb téma ezekben a hetekben, gyakorlatilag minden ekörül forog. És habár az oltóanyag elvileg választható, az oltás pedig önkéntes, mi mégis kíváncsiak voltunk arra, a magyarok ha tehetnék, kiknek tennék kötelezővé? A Pénzcentrum több mint 13 ezer fő bevonásával készült kutatásából kiderült, melyek a legkritikusabb munkakörök.
Az oltásnál és a különböző típusú vakcináknál egyetlen izgalmasabb közéleti kérdés sincs 2021. januárjában. Éppen ezért a Pénzcentrum legújabb kérdőíves felmérése is ezt a témát járta körül, melyet január 13. és 20. között több mint 13 ezren töltöttek ki. A kiértékelés első felében többek között arra voltunk kíváncsiak, vajon be fogják-e oltatni magukat koronavírus elleni vakcinával a magyarok, és melyik gyártó termékében bíznak a leginkább.
A kérdőív második felében feltett kérdések már a tömeges oltások utáni életre vonatkoznak: azaz hogy fogunk, hogy kellene élnünk a poszt-kovid világban. Mert habár az oltakozás minden esetben önkéntes, senkit, még az egészségügyi dolgozókat sem fogják kötelezi, ennnek ellenére mi mégis rákérdeztünk, ha a kitöltőn múlna, lenne-e olyan munkakör, amit ezentúl csak beoltott személy láthatna el?
A válaszadók egy elég jelentős része, 58,55 százaléka gondolja úgy, hogy bizonyos munkakörökben szükséges lenne kötelezővé tenni az oltásokat annak érdekében, hogy az illető továbbra is elláthassa a feladatát, és nagyjából egyharmaduk (33,19%) vetette el ezt.
Ha nemek szerint nézzük meg a válaszadókat, túl nagy különbség nem mutatkozik, ám életkor szerint már nagyon nagy az eltérés. Míg a fiatalok inkább elutasítják (50 százalékban), addig a legidősebb korosztály, a 64 év felettiek 67 százaléka értene egyet a kötelező vakcinával, és 8,9 százalékuk utasítja el egyértelműen. Jól látszik tehát, hogy a veszélyeztetett korosztály jobban fél, és sokkal inkább azt szeretné, ha azok a személyek, akikkel nap mint nap kapcsolatba kerülnek, biztosan nem adják tovább a fertőzést.
Ha a kitöltő legmagasabb iskolai végzettsége szerint választjuk szét a véleményeket, akkor azt látjuk, hogy nagyon megoszlanak, legnagyobb arányban ezt a felvetést a legalacsonyabb és a legmagasabb végzettséggel rendelkezők támogatják, 62,9, illetve 67,7 százalékban. Szakképző iskolától egyetemig pedig folyamatosan nő az arány.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
De kik is lennének ők?
A következő kérdésben, minél több szakmát, munkakört igyekeztünk felsorolni, hiszen kíváncsiak voltunk, kiket szeretnének beoltva látni. Itt több választ is meg lehetett jelölni, a válaszadók 88 százaléka az egészségügyi dolgozókat jelölte meg. Őket 72,4 százalékkal a közoktatási intézményekben dolgozók követték, majd az élelmiszerbolti dolgozók következtek 54 százalékkal. A további sorrend a következő:
- szociális munkások: 52,2 %
- a vendéglátásban dolgozók: 50.4%
- gyógyszerészek 43%
- élelmiszeripari dolgozók: 41,1%
- rendőrök: 36,9%
- fodrászok, kozmetikusok masszőrök: 34,7%
- postások: 32 %
- buszsofőrök, taxisofőrök: 31,6 %
- ételfutárok, csomagszállítók: 30,4%
- tűzoltók: 27,4%
- turizmusban dolgozók: 26,4%
- edzőtermi, uszodai dolgozók: 26,2%
- katonák: 25,2%
- jegyellenőrök, kalauzok: 23,9%
- 250 főnél többet foglalkoztató vállalat: 22,7 %
- banki ügyintézők: 21,5%
- hivatali dolgozók: 19,6 %
Ezeken kívül még számos saját válasz is érkezett, sokan írták, hogy mindenkit beoltatnának, általánosan kötelező érvényűvé tennék az oltást, és meglehetősen sokan a politikusokat vennék előre, valamint a kormány tagjait.