Pénzcentrum • 2021. január 10. 12:59
A járvány szinte mindent átrendezet, amit eddig a pénzügyeinkről tudtunk: rengeteg régi ökölszabály dőlt meg pillanatok alatt, és váltották fel őket új alapvetések. Összeszedtük, mi az, amit 2021-ben már nem érdemes betartani, és az is kiderül, hogy tervezhetjük meg sikeresen a költségvetésünket, befektetéseinket.
Maradjunk annyiban, hogy 2020 borzalmas év volt, de hála az égnek már vége, és 2021-ben már esélyes, hogy az életünk valamelyest visszatér a régi kerékvágásba. Ugyanakkor a vírus sokmindent felforgatott, köztük a pénzügyeinket is: bizonyos alapvető szabályok ma már korántsem úgy vannak, mint a járvány előtt. A HuffPost össze is szedte azokat a szabályokat, amelyeket teljesen át kellett értelmeznünk.
Gondoskodj időben nyugdíjas éveidről és használd ki az éves 130 ezer forintos adójóváírást! Nyugdíjbiztosítás-kalkulátor a Pénzcentrumon!
Legyen legalább 3 havi vésztartalékunk
A vésztartalékok megléte döntő jelentőségű, hiszen csak így tudjuk átvészelni az olyan krízishelyzeteket, mint a munkahely elvesztése, vagy a hirtelen jött kiadások. A szakértők jó ideig három hónapra elég pénzügyi tartalék felhalmozását javasolták.
A világjárvány rámutatott arra, hogy ez sok esetben nem lesz elég - mondta Greg McBride, a Bankrate pénzügyi elemzője, mivel a járványhelyzetben akár több ideig is eltarthat, mire munkát találunk. A háztartások többségének a szakértő szerint legalább hat hónapnyi tartalékkal kell rendelkeznie, hogy elkerüljék a bajt. A vállalkozóknak még többet kell megcélozniuk, nekik 9-12 hónapra ajánlatos tartalékolni - tette hozzá.
Mennyit nyerhetsz, ha időben gondoskodsz nyugdíjas éveidről? Több millió forintot! Részletek a Pénzcentrum kalkulátorában!
Az ingatlan mindig jó befektetés
Az ingatlanvásárlás régóta a befektetők egyik kedvence, ám a lakóingatlanok megtérülése gyakran elmarad az egyéb befektetési lehetőségektől, például a részvényektől és a kötvényektől, különösen, ha figyelembe vesszük az ingatlan tulajdonlásának költségeit, például a jelzálogkölcsön kamatát, az adókat, és a fenntartás is sok pénzt vihet el.
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a jövedelmük túl nagy hányadát fektetik ingatlanba, ezzel kiszorítják az egyéb befektetési lehetőségeket, pedig vannak jóval jövedelmezőbb lehetőségek is - mondta Robert R. Johnson, a Creightoni Egyetem professzora.
A hitelkártya ördögtől való
Bár mindig célszerű elkerülni az adósság felhalmozódását, de ésszerű használat esetén a hitelkártyák rengeteg előnyt kínálhatnak, beleértve a csalás elleni védelmet - mondta Andrea Woroch megtakarítási szakértő.
Hitelkártyában gondolkodsz? Válogass a bankok ajánlatai között a Pénzcentrum kalkulátorában!
Biztos azt is sokan elmondták már, hogy a hitelkártyádat csak vészhelyzetben használd, és mihamarabb rendezd a tartozást. Ez nagyszerű tanács, de nem mindig lehetséges. Ha nehéz pénzügyi helyzetben vagy - sajnos mostanában sokan kerültek ilyen helyzetbe - a túlélés záloga, hogy jól bánj a pénzeddel - mondta Sara Rathner, a NerdWallet szakértője
- mondta. Persze, miután egyenesbe jöttél, igyekezz mihamarabb letudni a hitelkártya-adósságot.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A lakhatási költségekre a havi költségvetés 30 százalékát kell fordítani
A költségvetés-tervezés során elterjedt ökölszabály, hogy a háztartás jövedelmének 30 százalékát kell költeni lakhatási kiadásokra, például biztosításra és rezsire.
- mondta Tonya Rapley, a My Fab Finance pénzügyi szakértője, aki szerint ezen szabály betartása helyett összpontosítsunk egy teljes költségvetés létrehozására, amely pénzügyi kötelezettségeinken és céljainkon alapul.
- magyarázta Rapley.
Egy bizonyos összeget tegyél félre, mire X éves leszel
Ez az év rávilágított arra, hogy mindenki más pénzügyi úton jár, és más pénzügyi nevelésben részesült - mondta Brittney Castro, a Mint pénzügyi tervezője. Így pedig ahelyett, hogy az életkorra és a vagyonra összpontosítanánk, aminek állítólag együtt kell járnia, összpontosítsunk simán a nettó vagyonunk évről évre történő növelésére. Legyenek megtakarításaink, nyugdíj előtakarékosságunk, és rendezzük adósságainkat.
Ne fektess be, amíg adósságod van
A régi szabály az volt, hogy minden adósságot le kell tudni, mielőtt befektetésbe kezdünk. Ám ennek betartása hosszú távon károsíthatja a pénzügyeinket. Delyanne Barros pénzügyi coach például elmondta, hogy sokan a diákhitelüket legalább 20 évig fizetik.
Ha valaki ilyen sokáig vár a befektetésre, soha nem jut egyről a kettőre - mondta Barros. Ha megengedheted magadnak, hogy a hitelek fizetése mellett még befektetni való pénzed is maradjon, akkor vágj bele - jövőbeli önmagad megköszöni majd.