Pénzcentrum • 2020. október 31. 07:01
Minden ősszel fontos, hogy még azelőtt feltöltsük szervezetünk vitamin raktárait, mielőtt az influenza és a nátha terjedni kezdene, idén pedig a pandémia második hullámában, amely szakértők szerint az elsőnél súlyosabb lefolyású lesz - különösen figyelni kell az immunrendszer erősítésre. A Nemzeti Népegészségügyi Központ is kiemelten ajánlja a C-vitamin bevitelt a járványra való tekintettel. Azonban nem mindegy, hogy a párszáz forintos tablettát vesszük meg a kisbolt kasszájában, vagy a gyógyszertári ellenőrzött készítményeket. A Pénzcentrum most utána járt a titoknak: milyen C-vitamint érdemes szedni? Érdemes méregdrága pirulákra kiszórni a pénzt?
A Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője emlékeztetett, az őszi, téli és tavaszi időszak nagyon kedvező a légúti fertőzéseknek, ezért fontos a friss zöldségek, gyümölcsök, valamint a D és C-vitaminok fogyasztása. Erre természetesen minden évszakban, amikor támadnak a szezonális kórokozók, fel szokták hívni a lakosság figyelmét, azonban a koronavírus világjárvány idején még a csapból is ez folyik. Arról azonban kevesebb szó esik, milyen formában vigyük be a hasznos vitamint.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) adatbázisában 128 darab aszkorbin sav, vagyis C-vitamin tartalmú gyógyszernek minősülő tétel található. Ez azonban csak látszólag sok: valójában ebből rengeteg nem külön termék, csak mondjuk ugyanaz a 200 mg-os C-vitamin tabletta, 10-es, 20-as, 50-es, 100-as, stb. kiszerelésekben. Van köztük árukapcsolás: tabletta és immunerősítőcsepp. Azokat a készítményeket - ezek nagy számban italporok - melyek tartalmaznak más főhatóanyagot, mint pl. a paracetamol, kihagytuk a számításból. A termékhiánnyal érintett tételeket szintén.
Így, amennyiben a más-más kiszereléseket és a különféle kombinációkat nem tekintjük külön termékeknek, akkor máris látható: mindössze 7 féle filmtabletta, 4 féle pezsgőtabletta, 2 féle csepp, 3 féle tabletta, 2 féle (kemény) kapszula, 3 rágótabletta, 1 szopogatótabletta és 1 injekció van forgalomban, amelynek fő hatóanyaga a C-vitamin és gyógyszernek minősül. Ezzekkel a készítményekkel találkozhatunk a patikákban.
Étrend-kiegészítőt pedig a közértben, benzinkúton, drogériában, stb. ugyanúgy vehetünk, és jellemzően olcsóbban, mint a gyógyszerként nyilvántartott termékeket. Az OGYÉI bejelentett étrend-kiegészítők listájából 2265 termék esetén említenek C-vitamintartalmat - ez az összes nyilvántartott termék 11,4 százaléka - azonban ezek között bőven akad kombinált vitaminkészítmény.
A listában többek között 91 filmtabletta, 675 tabletta/pirula, 609 kapszula, 7 tabletta és kapszula, 14 pasztilla, 145 gumi- vagy rágótabletta, 16 szopogató tabletta, 185 pezsgőtabletta, 4 gumivitamin, 20 gumicukor/cukorka/drazsé, 198 (ital)por vagy granulátum, 289 folyadék, szirup, gép vagy zselé állagú készítmény található. (De van például C-vitaminos szívószál is.)
Tehát ha a különféle tabletták, kapszula, pirula kiszereléseket nézzük, akkor azt látjuk, hogy a bejelentett készítményeknek mindössze 1 százalékát tennék ki a gyógyszernek minősülő C-vitamin tabletták, kapszulák. A forgalombahozataltól eltiltott készítmények listájában minössze 20 olyan terméket találhatunk, amely tartalmaz C-vitamint, ez az arányon nem változtat, viszont arról nincs tudomásunk, a gyártói részről mely termékek forgalmazását hagyták abba a bejelntés óta. Mindenesetre feltételezhető, hogy 1 százaléknál ez az arány valamivel több a gyakorlatban.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Étrend-kiegészítőt, vagy gyógyszert érdemes szedni?
Lapunk a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége szakmai igazgatójának, dr. Marjai Tamásnak a véleményét kérte korábban arról, hogy mindenképp érdemes-e a gyógyszernek minősülő, tehát ellenőrzött készítményeket választani, vagy egy - jellemzően olcsóbb és több helyen beszerezhető - étrend-kiegészítő is megteszi-e, ha immunerősítésről van szó.
- tájékoztatta lapunkat a szakember, és hozzátette: lehetőleg kerüljük az ismeretlen forrásból származó, gyanúsan olcsó készítményeket. Tehát nem feltétlenül az számít, hogy gyógyszernek vagy étrend-kiegészítőnek minősül-e egy-egy készítmény, hanem hogy minőségi termék legyen és megbízható gyártótól származzon.
Azon túlmenően, hogy a szakember szerint leginkább az egyéni igényeknek megfelelően érdemes kiválasztani, hogy milyen formában visszük be a C-vitamint - valamely esetben a csak C-vitamint tartalmazó gyógyszerkészítmény, más esetben egy étrend-kiegészítőnek minősülő kombinált multivitamin, vagy pezsgőtabletta lehet a jó megoldás - fontos a hatóanyagtartalom.
- mondta el lapunknak korábban Marjai Tamás, és kiemelte: a betegség ideje alatt sem tanácsos a napi C-vitamin kiegészítés szintjét 2000 mg fölé emelni.