Botrányos egyenlőtlenség: majd 30 ezret húzott ki a magyar nők zsebéből a koronavírus

NapiCsárt2020. október 13. 11:01

Euópában a legnagyobb különbség mutatkozott a nők és férfiak munkaóráinak visszaesésében a második negyedévben Magyarországon. Míg a nőknek 11 (!) százalékkal kevesebb munkaóra jutott 2020 első negyed évéhez képest, addig a férfiaknál a csökkenés mindössze 2 százalékos volt. Ez pedig pénzben is igencsak meglátszik, átlagos bérekkel és munkaidővel számolva a két nem közötti eltérés több mint 20 000 forintos. 

Az EU második negyedéve nem volt túl rózsás, a koronavírus-járvány igen nagyot ütött a tagállamokon, amit a munakerőpiac is durván megérzett. Nem is akárhogy, 2020. második negyedévében ugyanis 1 egész százalékponttal visszaesett a foglalkoztatottak aránya a 20-64 éves korosztályban.

Ez a legnagyobb negyedévről-negyedévre történő visszaesés volt 2000 óta az EU-ban.

Számokban mindez azt jelenttette, hogy az egész uniót figyelembe véve, nem kevesebb, mint 13 millió ember veszítette el a munkáját. A válságból természetesen Magyarország sem tudta kihúznia magát, olyannyira nem, hogy a legfrissebb Eurostat publikáció rámutat arra, hogy a teljes munkaerőpiaci visszaesés

Magyarországon volt a 7. legnagyobb az egész EU-ban.

Összesen 1,9 százalékpontos, amihez egy 0,8 százalékpontos munkanélküliségi-ráta emelkedés is társult. És ha mindez nem lenne elég, az egész unióban megnőtt az igazolt távollétek száma, illetve az összes munkában eltöltött órák száma is drasztikusan csökkent. 

Elmaradt munkaórák

Hazánkban például az igazoltan ideiglenesen a munkából hiányzó foglalkoztatottak százalékos aránya bár elmaradt az EU-s átlagtól, így is a magyar munkavállalók 18,7 százaléka kényszerült távol maradni a munkától. Ez 7,3 százalékponttal volt magasabb a második negyedévben, mint az elsőben. És akkor ehhez még érdemes hozzászámolni azt is, hogy a munkában eltöltött órák száma hogyan változott a teljes munkaerőpiacon. 

Az EU-ban átlagosan 11,2 százalékkal kevesebb munkaórát dolgoztak a munkavállalók 2020 második negyed évében, az első negyedévhez képest. A visszaesés jobban érintette a nőket, mint a férfiakat. A nők átlagosan 12,5 százalékot buktak munkaidejükből, míg a férfiak 10,3-at. A változások Magyarországon is jobban érintették a nőket, azonban a két nem közötti különbség bődületesen magas volt idehaza,

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

egész Európában a legmagasabb.

Ugyanis míg a magyar nők átlagosan 11 százalékot buktak munkaidejükből 2020 második negyedévében az egész munkaerőpiacot nézve, addig a magyar férfiak csupán 2 százalékot. Ez átlagosan 5,9 százalékos munkaóra visszaesést eredményezett.

Ha kicsit utánaszámolunk, mindez azt jelenti, ha fizetetlen távollétnek vesszük ezeket az "elbukott" munkaórákat, és egy átlagos 160 órás munkahónappal, illetve a 2020. I. féléves országos 262 648 forintos nettó átlagkeresettel számolunk, akkor

egy átlagos magyar keresettel bíró férfi zsebéből a munkáján keresztül 5 255 forintot vett ki a Covid-19 a második negyedévben, míg egy magyar nőéből 28 899-et.  A két nemnél átlagosan ez 9 688 forintot jelentett.

Címkék:
hrcentrum, karrier, pénzcentrum.hu, leállás, koronavírus, magyarország munkanélküliségi ráta,