Pénzcentrum • 2020. augusztus 26. 11:07
Több 10 ezer diák költözik egyik városból a másikba ezekben a napokban, és kezdi meg felsőoktatási tanulmányaival együtt új életét. A nagy izgalmak közepette nem árt felkészülni minden eshetőségre, érdemes például az új lakóhelyen új orvost is választani. A járvány esetleges második hullámára való felkészülésnek az is fontos eleme, hogy pontosan tudjuk, ki a háziorvosunk, hol és mikor rendel, miképp léphetünk vele kapcsolatba.
A 2020 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre 91 460-an nyújtottak be érvényes jelentkezést, a háromnegyedüket fel is vették valamilyen intézménybe, és ebbe még nincsenek benne a sikeres pótfelvételik (a ponthatárokat várhatóan augusztus 27-én hirdetik ki). Ez azt jelenti, hogy ezekben a napokban több 10 ezer diák hagyja el korábbi otthonát, költözik új városba. Az nagy izgalmak közepette azonban a nem várt helyzetekre is fel kell készülni.
Hirtelen pénzre van szükséged? Nézd meg a bankok kölcsönajánlatait Pénzcentrum kalkulátorát!
Sokan nem is gondolnak rá, de egy egyszerű orvosi vizsgálat is sokkal bonyolultabb egy idegen városban, és csak akkor szembesülnek vele, amikor már megbetegedtek. A biztosított személyek egyik legalapvetőbb jogosultsága, hogy az ellátást végző orvost, így a háziorvost is megválaszthatják, és a korábban választott háziorvos helyett választható másik háziorvos évente egy alkalommal indokolás nélkül.
De hogy működik ez a gyakorlatban? A Pénzcentrum a háziorvos váltás folyamatáról az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnökét, dr. Selmeczi Kamillt kérdezte korábban:
- mondta dr. Selmeczi Kamill. Azt is elmondta lapunknak, hogy a legújabb jogszabály szerint évente egy alkalommal van lehetőség háziorvos (praxis) váltására. A páciensnek új választott háziorvosánál kell jelentkeznie, és megadni az addigi orvosa nevét és székhelyét. Ezután a választott új háziorvos igazolást állít ki a páciensnek a praxisba történő felvételről. A törzskarton kikérő nyomtatványon meg kell adni a beteg adatai, és aláírásával el kell látnia, melyet az új orvos továbbít a korábbinak.
Azt is megkérdeztük a Szövetség elnökétől, hogy kötelessége-e az új háziorvosnak átvenni a pácienst, vagy mondhatja - például túlterheltségre hivatkozva - hogy nem fogadja. Dr. Selmeczi Kamill ezzel kapcsolatban elmondta: a praxisba bejelentkező beteget nem lehet elutasítani, semmilyen indokkal. Előfordulhat nagy létszámú praxisok esetén, hogy a bejelentkezés előtt - ellátási biztonságra tekintettel - a választott háziorvos másik területi ellátót javasol, de ha beteg lakóhelyén ragaszkodik a praxishoz, akkor fogadni kell bejelentkezését.
Egyéb okok is lehetnek
Nem csak a lakóhelyváltás lehet az oka az orvosváltásnak: amennyiben valaki házi gyermekorvoshoz járt, azonban időközben elérte a nagykorúság korhatárát, be kell jelentkeznie felnőtt háziorvoshoz. Vannak azonban úgynevezett vegyes praxisok - főként kisebb településeken -, ahol a gyermekorvosi és felnőtt háziorvosi feladatokat is ugyanaz az orvos látja el. Érdemes rákérdezni a háziorvosunknál, ha nem vagyunk tisztában vele, hogy vegyes praxishoz vagyunk-e bejelentve.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az is előfordulhat, hogy a háziorvosunk nyugdíjba vonul, vagy más okból elhagyja azt a körzetet. Ilyenkor a praxis átadásával együtt a betegek is átvételre kerülnek, a teljes dokumentációval - szigorú adatvédelmi és jogszabályi keretek között.
- mondta el a Szövetség elnöke, és ismertette, hogy amennyiben a páciens nem jelentkezik át máshoz, az új körzeti háziorvos folytatja automatikusan az ellátását a területi ellátási kötelezettség keretében, amely a körzetben élő, állandó lakhellyel rendelkező páciensek kötelező ellátását jelenti.
Covid 19
A járvány, mint mindenre a háziorvosunkkal való kapcsolattartásra is hatással volt, és még lehet is a közeljövőben. 2020. március 16-án az új koronavírus megbetegedések miatt elrendelt vészhelyzetben csökkenteni kellett az orvos-betegtalálkozók számát, ezért előtérbe került a távkonzultáció. Az országos tisztifőorvos a miniszter iránymutatásai alapján arra utasította az összes alapellátó praxist, hogy törekedjenek az orvos-betegtalálkozó minimalizálására.
Június közepe óta újra látogathatóak a háziorvosok és a szakorvosok is, ám sokan tartanak egy esetleges második hullámtól, amikor ismét fontos lesz a találkozások minimalizálása. Éppen ezért fontos, hogy aki háziorvost váltana, valamilyen okból újat keresne, az lépjen minél előbb.