Pénzcentrum • 2020. május 27. 16:34
Az új koronavírus-világjárvány hatására újra fellángoltak a hangok, miszerint nem is lenne annyira ördögtől való dolog bevezetni a négynapos munkahetet, ami természetes háromnapos hétvégéket jelente a munkavállalóknak. Sok tanulmány, és kísérlet is bizonyítja, hogy a váltás igazán jól is elsülhet, a kérdés csak az, elég egy pandémia ahhoz, hogy a cégvezetők, főnökök, tulajdonosok ripsz ropsz megváltoztassák beidegződéseiket - rengetegféle téren-?!
- mondja Andrew Yang vállalkozó, CNN politológiai elemzője, korábbi amerikai elnökjelölt, aki szerint a munkáltatóknak komolyan meg kellene fontolniuk a négynapos munkahét bevezetését. Elősegítve ezzel a munkavállalók mentális egészségének maga szinten tartását, illetve további lehetőségeket kínálni azoknak, akik egyedi ütemtervvel, igényekkel rendelkeznek.
A szakember szerint tanulmányok is alátámasztják, hogy a 4 napos munkahét valójában produktívabbá, és szellemileg fittebbé teszi a munkavállalókat. A négynapos munkahét egyébként egyáltalán nem új találmány, de most újra előkerült a közbeszédben az új koronavírus-járvány miatt. Ami úgymond, akár sokkal vonzóbbá is teheti ezt a rendszert mind a munkavállalók, mind a munkáltatók számára.
A Washington Post egyik cikke például számos tanulmányt mutatott be a témában, amik egytől-egyig arról számolnak be, hogy ahol megvalósult a 4 napos munkahét, ott a munkavállalók hatékonyabban teljesítenek, és magasabb munkahelyi elégedettségről számolnak be. Hasonló következtetésre jutott egyébként a Microsoft egyik japán leányvállalatának a kísérlete is.
Ennek kereti között a dolgozók 4 napot dolgoztak, 3 napot pihentek és a termelékenységük 40 százalékkal növekedett. Érdekesség továbbá, hogy az új-zélandi Andrew Barnes Perpetual Garden nevezetű cége teljes egészében átállt a négynapos munkahétre, miután a vezetőség azt találta, hogy ez mind a munkáltató, mind az alkalmazottak számára előnyös.
A home office jövője - Töltsd ki felmérésünket!
De Andrew Yang szerint nem csak a dolgozók mentális egészsége, illetve a termelékenysége növekedése miatt lehet fontos a négynapos munkahét, hanem a szakember szerint ezzel több munkát is teremthetünk. Szerinte ugyanis, ezáltal be lehetne csatornázni olyan embereket is a munka világába, akik a megszokott 5 napos, 40 órás munkarendben nem tudnak munkát végezni.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A koncepcióval foglalkozó kutatások ráadásul arra is rávilágítanak, hogy a négynapos munkahét segíthet bizonyos egyenlőtlenségek felszámolásában. Például elősegítheti a nők egyenlőbb helyzetének megteremtését a munkahelyeken, a gyermekgondozási feladatatok egyenletesebb elosztása révén.
Érdekes egyébként, hogy a témával foglalkozó kutatások arra is rávilágítanak, hogy a négynapos munkahét ott, ahol megvalósult, első sorban munkáltatói kezdeményezésre jött létre, nem pedig, a munkavállalókban megfogant akaratként. Ezek alapján könnyen elképzelhető, hogy a jövőben önmagától is egyre több olyan cég lesz, amelyik az új koronavírus-világjárvány hatására külső nyomás nélkül is előáll majd az ötlettel, mondván a termelékenység növekedésével ő csak nyerhet. Igazi win-win szituáció.