Pénzcentrum • 2020. április 29. 22:32
A világjárvány rávilágított arra, hogy máig sérülékenyek a dolgozók jogai, minden nap dolgoznunk kell azon, hogy a kivívott eredményeket megtartsuk" - mondta Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke május elseje alkalmából.
A munka ünnepének története egészen 1886. május 1-ig nyúlik vissza, amikor a chicagói munkások szakszervezetei sztrájkba kezdtek a 8 órás munkaidőért. Az elmúlt 134 évben a mozgalmak hatására bővültek a munkások jogai és lehetőségei, a szakszervezetek máig fontos szerepet töltenek be a munkavállalók érdekeinek képviseletében.
Törekvésük a bérek reálértékének megőrzése és folyamatos növelése, a dolgozói szegénység megszüntetése, a munkavállalók számára a tisztességes és méltó életfeltételek biztosítása. A szakszervezetek képviselik a dolgozókat a munkáltatóval folytatott tárgyalásokon (bértárgyalás, kollektív szerződés stb.), igény esetén munkajogi segítséget, tanácsadást, perképviseletet nyújtanak a szakszervezeti tagoknak. Folyamatosan konzultálnak a munkáltatókkal a munkavállalók gazdasági, szociális érdekeit érintő kérdésekben, ezért a munkáltató pénzügyi, piaci helyzetéről, a jövőre vonatkozó várakozásaikról is rendelkeznek információkkal, amelyeket a munkavállalók korrekt tájékoztatására tudnak felhasználni. Rendszeresen javaslatokat dolgoznak ki és nyújtanak be a kormány elé.
- mondta Mészáros Melinda a LIGA Szakszervezetek elnöke.
"A világjárvány felhívta a figyelmet arra, hogy azokat a jogokat, melyeket alapnak gondolunk, - mint a 8 órás munkaidő, a túlórapénz, az elért juttatások - bármikor elvehetik tőlünk. A koronavírusra hivatkozva majdnem mindenhol sérültek a dolgozók jogai, a váratlan helyzet megmutatta, hogy a kivívott szakszervezeti eredményeket nem elég csak megszerezni, azokat meg is kell tartani. Szeretnénk, ha a munkavállalók jobban ismernék azt a munkát, amelyet a szakszervezetek az ő érdekükben végeznek és felismernék, hogy együtt erősebbek vagyunk - mondta Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke.