Pénzcentrum • 2020. április 14. 14:04
Brutális károkat okoz a gazdaságnak az új koronavírus-járvány, az előző negyedévhez képest a harmadával is visszavetheti a GDP-t. Nézzük is meg a vírus hatását globális, európai és magyar viszonylatban.
A fejlett gazdaságok ebben a negyedévben akár 35 százalékos csökkenést is tapasztalhatnak a megelőző három hónaphoz képest - írja a Bloomberg friss felmérései alapján. Ez a visszaesés mértékét tekintve a négyszerese az eddigi rekordnak, amit a korábbi 2008-as pénzügyi válság eredményezett. Az ugyan még továbbra is kérdéses, hogy a globális gazdaságnak mennyi időre lesz szüksége a felépüléshez, mivel ez a mentőcsomagok mellett annak is a függvénye, hogy az emberek mikor is térhetnek majd vissza a munkahelyeikre, és kezdődhet meg az erősödés.
Hogyan fest a helyzet globálisan?
- mondta Jan Hatzius a Goldmann Sachs közgazdásza. A rossz hír az, hogy a javulás egyelőre úgy fest a társadalmi távolságtartásnak köszönhető, de ugyan ez igaz a gazdasági teljesítmény zuhanórepülésére is. Ez utóbbi gyorsan visszafordítható lenne, azonban ehhez az embereknek vissza kéne térniük a munkahelyeikre, amivel viszont a koronavírus-járvány terjedését is megerősítenék - vélekedik Jan Hatzius.
Fontos megemlíteni, hogy a feltörekvő országoknak is több segítségre lesz szükségük a világ gazdagabb országaitól, hogy túljussanak a válságon, ahogy erről már korábban írtunk is bővebben.
Mi a helyzet Európában?
Az koronavírus-járvány gazdasági hatásaira adott válaszokat fel kell pörgetnie Európának. Egy nagyobb léptékű, továbbá ideális esetben központilag finanszírozott pénzügyi enyhítésre, és komolyan elszántságra van szükség az euróövezet megvédésére - írja Hatzius.
Korábbi írásunkban is foglalkoztunk a kérdéssel, miszerint nem csak a járvány során gócpontként számon tartott országok esetében, - mint amilyen Olaszország vagy Spanyolország - de a feltörekvő gazdaságok számára is sokat segítene egy jelentős méretű és átfogó mentőterv az Európai Unió részéről.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mi lesz Magyarországgal?
Hazánkban a tömeges megfertőződések szakaszát még mindig nem érte el a járvány, ám a gazdasági sokkhatás minket sem került el, így az elmúlt hetekben sorra jelentették be a gazdasági mentőcsomagokat. A teljesség igénye nélkül, de talán a legfontosabb intézkedések voltak, amik bevezetésre kerültek például a törlesztési moratórium, az adóterhek és járulékok csökkentése a válság által közvetlenül érintett ágazatoknál, illetve a legfrissebbnek számító intézkedés, ami a kieső munkaidő után járó jövedelemkiegészítés.
Ezzel párhuzamosan az MNB is folyamatos intézkedésekkel próbálja megóvni a gazdaságot a koronavírus járvány okozta sokkhatástól, azonban szakértők szerint még így sem lesz elkerülhető a recesszió Magyarország számára. Továbbá ezek hatékonyságáról még nem jelentek meg hivatalos adatok az elmúlt hetekben.
Összességében elmondható, hogy a törvényhozók szinte kivétel nélkül tekintélyes méretű gazdasági mentőcsomagokkal válaszoltak a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokkhatásra. A bankrendszer támogatása, és a jövedelemkiegészítések segítenek, hogy a pénzáramlása valamelyest fennmaradjon a válság ideje alatt, azonban a tehetősebb országoknak jelentős segítséget kell adniuk a feltörekvő országok gazdaságai számára - fejezte be a közgazdász. Ezzel a fejlett országok későbbi visszafertőződésének esélyét is csökkentve.