Pénzcentrum • 2020. március 25. 10:00
"Túléltük a jegyrendszert, túlélhetjük a koronavírust is" - pénzügyi veteránok osztották meg emlékeiket; legyen szó a 2008-as pénzügyi válságról, a fekete hétfőről 1987-ben, vagy az 1970-es évek olajválságáról.
Ugyan a mostani gazdasági sokkhelyzetet egy egészségügyi krízis, a koronavírus-járvány okozza, és nem pedig egy háború, a politika vagy a tőzsdék összeomlása, rengeteget tanulhatunk a megelőző gazdasági válságokból. A Telegraph a pénzügyi világ veteránjait kérdezte: mikre emlékeznek a régebbi gazdasági sokkhatások idejéből, és milyen tanácsaik vannak a jelen krízissel kapcsolatban.
A jegyrendszer az kemény volt
Mike Warburton visszavonult adózási igazgató és könyvelő egy nagy múltú tanácsadó cégnél. Ő arról mesélt, hogy az egyik legkorábbi emlékei közé tartozik a jegyrendszer, ami a Második Világháborút követte.
- mesélte Mike Warburton.
Majd a 60-as években a Szuezi válság, amikor a benzint is jegyre lehetett kapni.
- emlékezett vissza Warburton.
Ugyanakkor azt is elmesélte, hogy hasonló volt a helyzet az 1973-74-es olajválság alatt, - ami Angliában például ahhoz vezetett, - hogy három napos munkahetet vezettek be. Talán ez hasonlítható leginkább, a jelenlegi helyzethez.
- mondta el Mike Warburton.
1987-ben a londoni tőzsdék több, mint 33 százalékot zuhantak egy hónapon belül, de ez az összeomlás rövid életű volt. Mike Warburton azt tanácsolja azoknak, akik aggódnak a jelenlegi visszaesés miatt, hogy merítsenek erőt a korábbi felépülésekből.
- jegyezte meg.
Mike Warburton abban reménykedik, hogy az egész ország összefog, hogy együtt vészeljék át a vírus okozta válságot.
- fejezte be.
Egyszer minden jobb lesz
Ros Altmann grófnő, volt brit nyugdíjasok ügyeivel megbízott miniszter és tőkealap kezelő arról beszélt: hogyan határozta meg a gazdasági válság a fiatal éveit.
- emlékezett vissza Ros Altmann.
Altmann grófnő, - akkoriban még legtöbben Ros-nak szólították, - éppen egy pénzügyi alap menedzsere lett Londonban, amikor bekövetkezett a "Fekete Hétfő", egy borzalmas krach a 70-es években. Szerinte a mai befektetők, akik bepánikoltak az elmúlt hetek tőzsdei zuhanásától, tanulhattak volna egy-két dolgot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mesélte Altmann.
- osztotta meg Ros Altmann. Ezért azt tanácsolja a befektetőknek, hogy őrizzék meg a hidegvérüket a válság során.
Ros Altmann szerint egy közös motívum a pénzügyi válságokban, - beleértve a fekete szerdát 1992-ben és a dotcom buborékot az ezredfordulón, - hogy az emberek attól tartottak maga a rendszer nem fogja túlélni. Ez történt 2008-ban is, amikor a pénzügyi válság beütött, és az emberek rohamosan elkezdték eladni a részvényeiket, miközben azon aggódtak, hogy itt van a pénzpiacok vége, és akkora recesszió elé nézünk, mint a 30-as években.
- tette még hozzá Ros Altmann.
Azokat, akik mostanában vonulnak nyugdíjba, Ros Altmann azzal nyugtatja, hogy az elkövetkező 20-30 évben még rengeteg alkalom lesz a fellendülésre.
- emelte ki.
Idő kell a piacoknak
Keith Ashworth-Lord, a Sanford tőkealap alapítója, éppen akkoriban kezdte befektetési elemzőként karrierjét. Ő azt javasolja a jelenlegi befektetőknek, hogy bizonytalanság nélkül cselekedjenek a viszontagságok közepette, mert az biztosíthatja a legnagyobb hozamot.
- fejtette ki Ashworth-Lord. Majd hozzátette: a felépülés korai szakaszában, amikor már mindenki feladta, és eluralkodott a lehangoltság, akkor kell ott lenned a piacon. Ez az a pillanat, amikor az árak meredeken megindulnak felfele.
Keith Ashworth-Lord hangsúlyozta mennyire fontos a piacokon maradni viharos időkben. Szerinte, ha a legnagyobb befektetők kihagyták volna az elmúlt 20 év legjobb 10 napját a tőzsdén, a nyereségük fele annyi sem lett volna.
- tette hozzá.
Ő úgy gondolja a legnagyobb különbség a koronavírus-járvány okozta gazdasági sokkhatáshoz képest az, hogy a problémát most hatékonyan tudták megragadni a nemzetállamok a közegészségügy területén. A kulcsfontosságú szektorok, például a bankok, most sokkal kiegyensúlyozottabbak, mint a 2008-as válság idejében. Ugyanakkor, Ashworth-Lord szerint további állami beavatkozásokra lesz szükség a vendéglátás és turizmus ágazataiban.
- fűzte még hozzá Keith Ashwort-Lord.