Pénzcentrum • 2020. március 25. 15:45
A világot megrengető pandémia komoly változásokat okozott mindennapjainkban. Milliók kényszerülnek otthoni munkavégzésre, köztük az igazságszolgáltatásban tevékenykedők közül is jónéhányan. A rendkívüli helyzet a bíróságok működését is átalakíthatja - derül ki az OBH elnökének legutóbbi határozatából.
2020. március 16-án, amikor a magyar kormány rendkívüli ítélkezési szünetet hirdetett, egycsapásra megváltozott a bíróságok évszázadok óta változatlan működési rendje. Az OBH elnöke - a rendkívüli helyzetre tekintettel kiadott határozatokban - úgy rendelkezett, hogy a személyes jelenlétet igénylő eljárási cselekményeket, illetve igazgatási feladatokat elsősorban el kell halasztani. A határozatok azonban nyitva hagyták annak lehetőségét, hogy a bíróságok különféle technológiai megoldások segítségével folytathassák a munkájukat.
A pereskedő vállalkozások most arra kényszerülnek, hogy ügyeik intézéséhez, valamint munkájuk, feladatkörük ellátásához a korszerű technológiát hívják segítségül. Ennek első lépéseként az OBH elnöke határozatában elrendeli, hogy a személyes jelenlétet igénylő halaszthatatlan eljárási cselekményeket távmeghallgatás útján folytassák le a bíróságok. A kezelőirodák pedig a tájékoztatási feladataikat kizárólag távközlési eszköz, illetve elektronikus rendszeren keresztül lássák el.
Ugyan az elektronikus pereskedés jogszabályi feltételeit az új perrendtartások már évekkel ezelőtt megteremtették, ráadásul több tárgyalóterem is rendelkezik az ennek megvalósításhoz szükséges felszereltséggel, az elektronikus pereskedés mégsem vált gyakorlattá mostanáig.
- hívja fel a figyelmet dr. Harcos Mihály, a Deloitte Legal peres csoportjának vezetője.