Veres Dóra • 2020. március 23. 12:02
Rengetegen veszítették el az állásukat a koronavírus-járvány kitörése miatt, és várhatóan még nagyon sokan fogják. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter néhány nappal ezelőtt arról beszélt, hogy "sok százezres" munkanélküliséggel számol a kormányzat. Sokak számára most az egyetlen bevételi forrás az álláskeresési járadék lesz. Mutatjuk, mi a teendő, ha igényelni szeretnéd a juttatást.
Korántsem csak a turizmus-vendéglátást érinti negatívan a koronavírus-járvány, hanem a gazdaság többi szektorát is. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter néhány nappal ezelőtt arról beszélt, hogy "sok százezres" munkanélküliséggel számol a kormányzat. Az elmúlt héten több gyár és bizonyos szolgáltatások is leálltak, ennek eredményeként pedig már most sokan vannak, akiknek veszélybe került a megélhetése a járvány miatt.
Ahhoz, hogy az álláskeresőket megillessék az egyes támogatások, regisztrálniuk kell magukat a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat bejelentett lakcím alapján illetékes foglalkoztatási osztályán. Kíváncsiak voltunk, hogyan zajlik most, a koronavírus idején az ügyintézés, be kell-e menni személyesen, vagy online is le lehet bonyolítani a papírmunkát. Megkerestük ez ügyben a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálatot, ám kérdéseinkre nem érkezett válasz. Ezért felhívtunk néhány munkaügyi központot.
Meglepő módon úgy tűnik, nincs egységes eljárásrend: van, ahol óva intettek minket attól, hogy személyesen befáradjunk a foglalkoztatási osztályra, máshol közölték, a személyes találkozás kötelező, de adnak időpontot és így elkerülhető, hogy hosszasan kelljen várakozni.
- álláskereső, és
- az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik, és
- kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban nem áll, és
- vállalkozói tevékenységet sem folytat, és
- munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és
- számára az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztálya sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
Mi a teendő, ha elveszítettem az állásomat?
Amiben az összes általunk felhívott foglalkoztatási osztály egyet értett, az az, hogy az első lépés, hogy mielőbb regisztráljunk online a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat elektronikus ügyintézési felületén. Ezek után a területileg illetékes foglalkoztatási osztály e-mailen keresztül fogja felvenni velünk a kapcsolatot.
Az egyik Fejér megyei kirendeltség munkatársa közölte, az egész ügyintézés online történik, vagyis az álláskeresési járadék megállapítása iránti kérelemhez szükséges dokumentumokat is beszkennelve, online kell elküldeni, és a kapcsolattartás is szigorúan online történik. Ugyanezt mondta az egyik Pest Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának dolgozója is, aki hozzátette, az ügyintézés akár e-mailen, akár az Ügyfélkapun keresztül történik, személyes találkozóra nincs szükség.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ munkatársa azonban azt mondta, a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat elektronikus ügyintézési felületén történő regisztráció után a hivatal egyik munkatársa fogja velünk felvenni e-mailen a kapcsolatot és ad majd időpontot, hogy mikor kell személyesen megjelenni a központban.
Rendkívüli szociális segélyt is igényelhetünk
Az önkormányzatok saját elhatározásuknak megfelelően számos támogatásfajtát adhatnak a területükön bejelentett lakosoknak. Ezeket viszont az önkormányzatok nem kötelesek folyósítani, tulajdonképpen az egyes településvezetők dönthetnek arról, hogy a szociálisan rászoruló családok méltányossági alapon kaphatnak-e települési szociális támogatásokat.
Ha tehát a család nehéz anyagi helyzetbe került, érdemes e-mailben vagy telefonon felkeresni az önkormányzatot, és rákérdezni, mégis milyen lehetőségeik vannak.