Magyar Nemzet • 2020. március 18. 09:45
A koronavírus elleni intézkedések hatására tisztább lett a levegő, ami segíti a járvány elleni védekezést is. A Levegő Munkacsoport szerint a jövőben lehet és kell is intézkedni a közlekedés, a szennyező üzemek és háztartások károsanyag-kibocsátásának csökkentésére.
A mostani tisztulás egyrészt arra vezethető vissza, hogy érvényesülnek a koronavírus terjedése okozta társadalmi, gazdasági sokkhatások, másrészt a javuló időjárásnak hála, egyre kevesebbet kell fűteni - Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke. A geofizikus szerint az emberiség sok mindent megtanulhat a mostani járványból.
- hangsúlyozta a környezetvédő szakember. Lukács András hozzátette: a levegőszennyezés csökkentése segít abban, hogy kevesebb megbetegedés legyen, ahogy abban is, hogy a megbetegedések kevésbé súlyosak legyenek - írja a Magyar Nemzet. A légszennyezésnek kitett környezetben élők - a dohányosokat és a dohányfüstöt elszenvedő nem dohányzókat is ide sorolva - az átlagosnál veszélyeztetettebbek a koronavírus okozta megbetegedések, elhalálozások miatt - folytatta a Levegő Munkacsoport elnöke. Azt is elmondta: ha valakit csak rövid ideig ér nagyfokú légszennyezés, már az is rontja az esélyeit a koronavírussal szemben.
Ez olvasható a három szervezet közös felhívásában. A dokumentumban idézik dr. Lorenzo Casanit, az egyik lombardiai klinika egészségügyi igazgatóját, aki felhívta a figyelmet arra, hogy Észak-Olaszországban a környezetszennyezés is felelős lehet azért, hogy az átlagosnál lényegesen több elhalálozást okoz a koronavírus, mivel a térség Európa legszennyezettebb levegőjű területei közé tartozik. A Covid-19 miatt sokfelé bevezetett szigorú korlátozások egyik mellékhatása az egyre tisztább levegő. A Copernicus Sentinel-5P műhold adatai alapján az elmúlt hetekben nemcsak Észak-Olaszországban, hanem Magyarországon is jelentősen visszaesett a szennyező anyagok, főleg a nitrogén-dioxid mennyisége a légkörben.