Pénzcentrum/Portfolio • 2020. március 17. 13:29
Hiába lépett radikálisan a Fed, amikor rendkívüli ülésén 0-ra vágta a kamatot, ez sem tudta megállítani a részvényindexek beszakadását. Joseph Stiglitz, a Világbank korábbi vezető közgazdásza szerint ez nem meglepő, hiszen a jelenlegi válság nem olyan, mint az előzőek. Most a célzott fiskális kiadásoknak jött el az ideje, ehhez pedig hatalmas mennyiségű pénzre lesz szükség.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a hétvégén újabb rendkívüli kamatdöntésén nullára vágta az irányadó kamatot, hogy megnyugtassa a pénzügyi piacokat, de tisztán látszik, hogy ez nem sikerült nekik - mondta el Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász a CNBC-nek. A világbank korábbi vezető közgazdásza szerint a Fed agresszív lépése önmagában nem lesz elég. A hétvégén a Fed rendkívüli ülésén kamatvágást hajtott végre, és bejelentett egy 750 milliárd dolláros eszközvásárlási programot is. A piacok ennek ellenére hétfőn összeomlottak: az 1987-es "fekete hétfő" óta nem látott mértékben esett a Dow. Ez nem meglepő, hiszen ahogy a lapnak elmondta:
Válassz személyre szabott személyi kölcsönt kalkulátorunkban!
A vírus terjedésével ugyanakkor a kormányoknak nincs más lehetősége, mint a határok teljes lezárása, boltbezárások elrendelése, karantén, ha kell, akkor teljes települések karanténba zárása. A vírus eddig legalább 168 ezer embert fertőzött meg a WHO adatai szerint, és legalább 6600-an bele is haltak. A jelenlegi helyzet annyiban más, mint 2008, hogy a bankok most jelentős tartalékokkal rendelkeznek, és felkészültebbek a visszaesésre. Stiglitz azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a globális visszaesés hatásait a bankrendszer is megszenvedi, hiába erősek jelenleg a pozíciói.
- mondta. A közgazdász éppen ezért a célzott segítségnyújtást javasolja megoldásként. Nyilvánvaló, hogy célzott fiskális támogatási programokra van szükség. Az már bebizonyosodott, hogy ilyen helyzetben a monetáris politikának korlátozott a mozgástere.
A közgazdász szerint ehhez "hatalmas mennyiségű" pénzre lesz szükség, amit akár helikopterpénznek is nevezhetünk. Példaként a hongkongi intézkedéseket hozta fel, amikor 10 000 honkongi dollárt kapott minden 18 évnél idősebb helyi lakos. Azt is hozzátette, hogy ilyen helyzetben helyes, ha az állam túlköltekezik. A deficit egy olyan dolog, amivel majd a jövőben kell szembenéznünk. Amikor beléptünk a második világháborúba, akkor sem kérdeztük meg, hogy megtehetjük-e. Annyi pénzt költöttünk el, amennyire szükség volt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Stiglitz azt is hozzátette, hogy a Trump-kormányzatnak ötlete sincs, hogyan kezelje a helyzetet. Emlékeztetett, hogy az elnök korábban azt állította, a járvány majd elmúlik magától.