Megelőzhető lett volna több tízezer magyar halála: súlyos látlelet a hazai egészségügyről

Népszava2020. január 15. 09:00

Több tízezernyi ember életét lehetett volna megmenteni a magyar kórházakban az elmúlt években, ha több lenne a forrás az egészségügyben - számította ki az ELTE professzora. Egy konferencián Orosz Éva kijelentette: ha legalább Csehország szintjén állnánk ebben a tekintetben, akkor majdnem százezer halálesetet meg lehetett volna előzni.

A XXI. század a magyar egészségügy lemaradásáról beszélt egy szakmai fórumon Orosz Éva. Az ELTE professzora kiszámolta, hányan haltak meg a kevés pénz miatt. Adatai szerint a magyar egészségügy 2003 és 2018 között minden mutatóban elmaradt még a többi, hasonló fejlettségű visegrádi országétól is. 2006 és 2018 között a csehek 36, a szlovákok 44, a lengyelek 77 százalékkal növelték az egy főre jutó egészségügyi közkiadásokat reálértéken. míg nálunk ez a növekedés 3 százalék volt.

A Népszava tudósítása szerint az a szakértő arról beszélt, ez emberéletekben is mérhető, az elkerülhető halálozások számában is megmutatkozott. Orosz Éva adatai szerint az ellátás egyenlőtlenségei miatt 2010 és 2016 között évente 46-49 ezer (összesen 285 ezer) 75 évesnél fiatalabb magyar halt meg megelőzhető vagy kezelhető betegségben.

Ha a magyar egészségügy elérte volna a cseh színvonalát, akkor 95 ezerrel kevesebben haltak volna meg az említett időszakban

- jelentette ki a professzor.

A szerdai ágazati béralku előtt a Magyar Orvosi Kamara nyilvánosságra hozta az általa kívánatosnak tartott orvosi bértáblát. Kincses Gyula elnök a konferencián azt mondta: az osztrák orvosi bértábla alapján kalkuláltak, de tudják, az idei évben nincs nagy mozgástér a költségvetésben, ezért az általuk elvárt emelést 2021-ben vélik megvalósíthatónak.

Címkék:
biztosítás, kórház, egészségügy, halál, konferencia, elte,