Legjobban a betegségtől félnek a magyarok, mégsem tesznek semmit

Népszava2019. április 2. 09:31

Bár a többség legnagyobb félelme, hogy megbetegszik és állami egészségügyi ellátásra szorul, mégsem adna szívesen pénzt a magánbiztosításra. Sokan nem csak a saját egészségükért, hanem a magyar egészségügyért is aggódnak - derült ki a Medical Tribune konferenciáján ismertetett felmérésből.

Bár a szolgáltatás megítélése - összevetve egy két évvel ezelőtt, a HírTv-nek készült kutatással - javult, de csak két tized százalékkal. A magyar egészségügy így is csak "kettes fölé"-re vizsgázott. Az enyhe javulás is a 18 és 49 év közötti korosztály válaszai miatt alakult ki, valószínűleg mivel ők még kevésbé veszik igénybe a szolgáltatásokat - írja a Népszava.

Azoknak a válaszai alapján azonban, akik gyakran járnak kórházba, vagy rendelésekre,  nincs pozitív változás.

Závecz Tibor kutató szerint az egészségügy romló körülményei annyira rögzültek a köztudatban, hogy a kisebb, pozitív változások, mint például a várólisták rövidülése, már fel sem tűnik az embereknek.

Ami még kiderült a felmérés, hogy bár félünk a betegségektől, rossznak tartjuk az állami szolgáltatás színvonalát, mégis csak minden hatodik magyar vásárolna magán egészségbiztosítást. A felmérés szerint az öngondoskodásra való késztetés annál erősebb, minél iskolázottabb a megkérdezett.

A magyarok többsége, pontosan 42 százaléka nem kér a kiegészítő biztosításból.

További 41 százalék bizonytalan abban, igénybe venné-e a szolgáltatást. A magán egészségbiztosítás vásárlását tervezők közül is csak minden negyedik szánna a szolgáltatásra valamennyit. Harmaduk legfeljebb havi ötezer forintot, további harmaduk öt-tízezer forintot, és csak egyhatoduk fizetne ennél többet.

Akik igénybe vennék a magánszolgáltatást, azok az állami szolgáltatás jó minőségű alternatíváját várják el.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A felmérés megállapításai azért is meglepőek, mert az állami ellátórendszerben jó ideje esetleges, hogy ki milyen elbánásban részesül, a vizsgálatokra való hosszú várakozás, a bánásmód, az ellátás körülményei miatt egyre nagyobb a kereslet a magánszolgáltatók iránt.

A Budai Egészségközpont és a Medicover szolgáltatás szervező bevétele már tavaly elérte a 6-7 milliárdot.

Sinkó Eszter, közgazdász mondta el a konferencián, hogy az egészségügyi költéseknek már az egyharmada magánkiadás, amelynek 88 százalékát a betegek zsebből fizetik. Ez a fajta finanszírozás a lakosság 5,9 százalékát súlyosan el is szegényíti.

A betegeknek és a szolgáltatóknak egyaránt jobb lenne, ha magánbiztosításból fedezné a páciens az egyes szolgáltatások költségét. Becslések szerint most a magánbiztosítások piaca mintegy 16 milliárd forint. Ha az állam adókedvezményekkel ösztönözné kiegészítő biztosításokat, úgy ez a 16 milliárdos piac rövid időn belül 80-100 milliárdra nőhetne.

Címkék:
biztosítás, egészség, kórház, tb, betegbiztosítás, felmérés, betegség, penzcentrum, magyar, állami, medicover,