Pénzcentrum • 2019. március 26. 11:01
Lesújtó képet festenek a statisztikák a magyar lakosság egészségügyi helyzetéről: több mint egymillió magyar cukorbeteg, mintegy 3 és fél millióan pedig magas vérnyomással küzdenek. Életmódváltással, egészséges étkezéssel viszont mind a két népbetegség kialakulása megelőzhető lenne. A jó hír, hogy a vásárlóknak nem kell mélyen a pénztárcába nyúlniuk, ha egészséges ételeket szeretnének vásárolni. Ráadásul egyre több üzletlánc reagál az aggasztó helyzetre. Nemrég például az egyik nagy diszkontlánc, a Lidl is jelentős lépést tett afelé, hogy csökkentse saját márkás termékeinek só- és cukortartalmát.
Lesújtó képet festenek a statisztikák a magyar lakosság egészségügyi helyzetéről: a Pénzcentrumnak Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa még 2017-ben azt mondta, nagyjából 800 ezer cukorbeteg állt akkoriban kezelés alatt, azonban még közel félmillióan lehettek akkor, akiknél még nem diagnosztizálták a betegséget. A felnőtt lakosság 44 százaléka, mintegy 3,5 millió magyar hipertóniás. Vagyis a cukorbetegség mellett a magas vérnyomás napjainkban Magyarországon (és az egész világon) népbetegségnek számít, amelynek kialakulását némi odafigyeléssel sok esetben meg lehetne előzni.
A kiegyensúlyozott táplálkozással elkerülhető számos krónikus betegség, a cukorbetegek számára összeállított étrend betartásával pedig megelőzhető, vagy kitolható a szövődmények kialakulása - amelyek kezelése egyébként jelentős többletkiadással járna. Ebből a szempontból megközelítve mindenképpen megéri egészségesen táplálkozni. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének új, hazai táplálkozási ajánlása az OKOSTÁNYÉR közérthetően, praktikus tanácsokkal segíti a fogyasztót az egészséges táplálkozás megvalósításában. Ennek alapján törekedni kell arra, hogy lehetőleg minél kevesebb
- sót,
- cukrot
- és zsiradékot kellene fogyasztani.
- mondta a Pénzcentrumnak Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára, hozzátéve, ezek a számok nem a szükséges mennyiséget, hanem az elfogyasztás maximális javasolt arányát jelentik, hiszen a gyümölcsökben, tejben, tejtermékekben természetes formában előforduló cukrok is elegendőek a szervezet számára, hozzáadott édesítés nélkül.
ami körülbelül egy teáskanálnyi. Ebben az esetben ez nemcsak a főzéshez felhasznált fogyasztást takarja, hanem a megvásárolt termékekben, például a kenyerekben, sajtokban, felvágottakban megtalálhatót is. Gyermekeknél a mennyiség életkoronként változik, 1-3 éveseknek 2, de legfeljebb 5 gramm a javaslat.
A szakember azt javasolja, vásároláskor feltétlenül nézzük meg a címkét, hasonlítsuk össze a termékek só- és cukortartalmát, válasszuk az alacsonyabbat! Az ételek, italok ízesítésére minél kevesebb cukrot, sót használjunk, és csak ritkán, hetente legfeljebb két-három alkalommal fogyasszunk édességeket, desszerteket.
Arra a kérdésre, mégis milyen egészségügyi kockázatot jelent a túlzott só- és cukorfogyasztás, a szakember azt válaszolta, a túlzott sóbevitel a magas vérnyomás - amely a magyar felnőtt lakosság közel harmadát érinti - egyik legfontosabb kockázati tényezője.
- tette hozzá. A túlzott cukorfogyasztás mozgásszegény életmóddal párosulva növeli az elhízás és az inzulinrezisztencia kialakulásának kockázatát. Az inzulinrezisztencia pedig a cukorbetegséget megelőző állapot.
- mondta korábban a Pénzcentrumnak Dr. Porochnavecz Marietta, aki hangsúlyozta, az inzulinrezisztencia megfelelő kezeléssel, vagyis életmódváltással jól kezelhető, megközelítőleg 70-80 százalékosak a gyógyulási esélyek.
Tehát rendszeres testmozgással és megfelelő étkezéssel sokat tehetünk az egészségünkért. Bár sokan úgy gondolják, a kiegyensúlyozott, egészséges étkezés nem feltétlenül jelent többletkiadást, sokkal inkább odafigyelés kérdése a dolog.
Az áruházak is lépnek
- közölte a Lidl Magyarország a Pénzcentrum megkeresésére. A cég célja, hogy saját márkás termékeinek só- és cukortartalmát 2025-ig átlagosan 20 százalékkal csökkenti. A Lidl elmondta, gyümölcsjoghurtjaikban csökkentették már a hozzáadott cukor mennyiségét, miközben a gyümölcstartalom változatlan maradt. A cukrot pedig nem helyettesítik mesterséges édesítőszerekkel sem, szeretnék, ha a fogyasztók hozzászoknának a saját márkás termékek kevésbé édes ízéhez. A cukortartalom csökkentésekor elsősorban a gyermekek körében népszerű élelmiszerekre összpontosítanak, és az alábbi élelmiszer-kategóriákra fókuszálnak:
- reggeli gabonafélék
- joghurt/joghurtitalok
- desszertek
- jégkrémek
- kekszek és édes péksütemények
- édes, kenhető krémek
- cukorkák
- szószok (ketchup stb.)
- készételek
Ennek apropóján megnéztük, hogyan változott az elmúlt időszakban néhány élelmiszer cukortartalma:
A sótartalom csökkentésekor azokra az élelmiszer-kategóriákra összpontosítanak, melyeket Magyarországon rendszeresen fogyasztanak és amelyek általában a napi sóbevitel nagy részét teszik ki, vagyis a
- kenyér- és zsemlefélék
- levesek
- húsok- és kolbászfélék
- rágcsálnivalók
- késztermékek és pizzák
- sós snackek, chipsek
- szószok
Mutatjuk, hogyan változott a sótartalom az utóbbi időben:
Mire figyeljünk vásárláskor?
Vásárláskor érdemes rászánni az időt arra, hogy a minőségmegőrzési/fogyaszthatósági időn túl elolvassuk az élelmiszercímkét is. A gyártók rengeteg információt biztosítanak számunkra, hogy megtudjuk, valójában mit veszünk. Az élelmiszer összetevői a csomagoláson csökkenő sorrendben vannak feltüntetve, vagyis az szerepel az elsők között, amiből a legtöbbet tartalmazza a termék.
- magyarázta el Erdélyi-Sipos Alíz, mire érdemes figyelni a címkén.
Vagyis némi odafigyeléssel jelentősen csökkenthetjük a só- és cukorfogyasztást. Ha pedig bevásárló listával érkezünk, és nem érzelmi megfontolásból vásárolunk, hanem nagyon tudatosan választjuk ki, mi kerül a kosárba, nem csak az egészségünkért teszünk, de még spórolhatunk is.