NapiCsárt • 2019. január 3. 16:30
Borzasztó, milyen sokan halnak meg krónikus betegségekben Magyarországon: az Eurostat adatai szerint az EU 5 legrosszabbul teljesítő régiója között két hazai is van - ráadásul a legrosszabb a helyzet Észak-Magyarországon.
Aggasztó adatsort közölt az uniós statisztikai hivatal: az egész EU-ban messze az észak-magyarországi régióban halnak meg a legtöbben krónikus betegségekben. A lista ötödik helyén is egy magyar régió, az Észak-Alföld áll. Észak-Magyarországon 1169 ilyen haláleset jut 100 ezer lakosra, az utóbbiban pedig 1064.
Mögöttünk a második helyen 1133 esettel Litvánia áll (itt az egész országot vizsgálták), a harmadik 1123 halálesettel a romániai Nord-Vest régió, negyedik pedig Lettország 1078 krónikus betegség miatt bekövetkezett halálesettel. Az uniós átlag 549 haláleset 100 ezer polgárra. A legalacsonyabb számot Franciaország külső területein, Guadalupe-on és Guayanán mérték, mindkét helyen 174 ilyen halál jut 100 000 főre.
Általánosságban elmondható, hogy a kelet-európai és a balti államokban többen halnak meg krónikus betegségekben - csak Szlovénia és két lengyel régió mutatott alacsonyabb halálozási rátát a térségben. A legkevesebb ilyen haláleset Franciaországban történt, ahol minden vizsgált régióban 400 alatt volt ez a szám, a legkevesebben a Midi-Pyrénées régióban haltak meg krónikus betegségben: itt a217 az arányszám. Emellett Madrid régiója büszkélkedhet alacsony értékkel.
Előbb is betegszünk meg az átlagnál
Egy 2017-es tanulmány szerint a Magyarországon élő emberek átlagosan 8-10 évvel előbb betegednek meg, mint a többi uniós országban. Ez azt jelenti, hogy itthon már az 58-60. év környékén elkezdenek jelentkezni a krónikus betegségek. Az idősödő, betegeskedő generáció ellátása egyre komolyabb terhet jelent a szociológusok által szendvics-generációnak nevezett réteg számára. Ez azokat a 40-50 éves embereket takarja, akik egyszerre segítik szüleiket és gyerekeiket is.