Pénzcentrum • 2018. december 12. 17:25
A mindennapi pénzügyi problémák rengeteg ember életét keserítik meg. Szeptemberben megkérdeztük olvasóinkat is, hogy mi aggasztja leginkább őket. A válaszadók 51 százaléka azt válaszolta, az egészségük, míg 24 százalék leginkább a pénzügyi problémák miatt aggódik. Rengeteg magyarnak van hitele, épp ma reggel számoltunk be arról, hogy a lakossági fogyasztás idei jelentős bővülésével már év közben dinamikusan nőtt a hitelintézetek személyikölcsön-állománya, a háromnegyedévi adatok majdnem másfélszeres éves folyósítás-bővülést mutatnak. Ennek egyenes következménye, hogy sokan aggódnak, hogyan tudják fizetni a törlesztő(ke)t, sakkoznak a számlákkal, hogy a hónap végén is maradjon valamennyi pénzük. Csakhogy a pénzügyekkel kapcsolatos aggodalomnak komoly egészségügyi következményei lehetnek.
December elején számoltunk be arról, hogy Provident Pénzügyi Zrt. és brit anyavállalata, az International Personal Finance (IPF) a GfK kutató cég bevonásával felmérést készítettek - többek között - a magyar állampolgárok hitelfelvételi szokásaival, pénzügyi helyzetével kapcsolatban.
A kölcsönt igénylők 28 százalékának a jövedelmük tizedét sem teszik ki a törlesztő részletek, amely kedvezőbb a többi országban mért 25 százalékos átlagértékhez képest. Hazánkban a hitelfelvevők 56 százalékának a törlesztőrészlet a havi kereset 10-30 százaléka, amely egy százalékponttal magasabb a nemzetközi eredményhez képest.
Vagyis rengeteg magyarnak van hitele. Épp ma reggel számoltunk be arról, hogy a lakossági fogyasztás idei jelentős bővülésével már év közben dinamikusan nőtt a hitelintézetek személyikölcsön-állománya, a háromnegyedévi adatok majdnem másfélszeres éves folyósítás-bővülést mutatnak. Ennek egyenes következménye, hogy sokan aggódnak, hogyan tudják fizetni a törlesztő(ke)t, sakkoznak a számlákkal, hogy a hónap végén is maradjon valamennyi pénzük.
Aggódnak a pénzügyeik miatt a magyarok
Szeptemberben megkérdeztük, mi aggasztja leginkább olvasóinkat. A válaszadók 51 százaléka azt válaszolta, az egészségük, míg 24 százalék leginkább a pénzügyi problémák miatt aggódik.
Nem csoda, hiszen tízből mindössze három magyar takarít meg rendszeresen a havi jövedelméből, de ugyanennyien vannak azok is, akik nem rendelkeznek megtakarítással - ez derült ki a Századvég Alapítványnak a Magyar Biztosítók Szövetsége megbízásából készített kutatásából. Ugyanebből a kutatásból az is kirajzolódik, hogy a magyarok 34 százaléka esetenként tesz félre valamennyit.
Vagyis egy váratlan kiadás a legtöbb magyar család számára komoly problémát jelentene. Nem csoda, hogy sokan álmatlanul forgolódnak éjszaka, azon töprengve, hogy fognak tudni mindent kifizetni a havi fizetésből, a rezsi és az egyéb költségek mellett miből és hogyan fedezik majd például a karácsonyi ajándékokat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Rámehet az egészségünk!
Azoknak, akik gyakran álmatlanul forgolódnak, képtelenek aludni, mert annyira idegesek valami miatt, nem csak a szemük alatti karikákkal kell szembenézni másnap, de nagy valószínűséggel a munkahelyükön is rosszabbul fognak teljesíteni, de ha hosszúb távon fennáll a kialvatlanság, azt az agy sínyli meg. Alvás közben az agy megszilárdítja a szerzett emlékeket és információkat, emellett ki tudja dobni azokat a mérgező molekulákat, amelyek az ébrenlét közben felhalmozódtak.
Ugyanakkor azok, akiknek nincsenek alvásproblémáik sem lélegezhetnek fel. A tartós stressz sem tesz jót az egészségünknek: ilyen esetben ugyanis megnő a kortizol szint, hiszen a folytonos stressz ellen a szervezet így igyekszik felvenni a harcot.
- idézi az Independent Dr. Jack Lewis neurológust.