Pénzcentrum • 2018. szeptember 16. 07:02
Beköszöntött az ősz, és igaz, hogy egyelőre marad a nyárias, napos idő, mégis egyre többen nyúlnak zsebkendő után, sokan szenvednek fejfájástól, torokfájástól. Javában tombol még az allergiaszezon is, ami szintén sokaknak nehezíti meg az életét. Utánajártunk, mégis milyen tünetekkel érdemes felkeresni a háziorvost és milyen gyógyszereket, gyógyhatású készítményeket célszerű beszerezni otthonra, ha nem akarjuk, hogy a betegség ledöntsön a lábunkról.
Az emberi szervezetet megviseli az évszakváltás. Reggel, mikor elindulunk munkába vagy a gyerekek iskolába, még hűvös van, de napközben szeptemberben még nem ritka a 30 fokos csúcshőmérséklet sem. Este viszont ismét lehűl a levegő, az éjszakai hőmérséklet a következő napokban is 10-16 fok között alakul. A változékony időjárás hatással van egészségügyi állapotunkra is. Ősszel egyre többen nyúlnak a zsebkendő után: tombol a nátha és megjelenik az influenza is. Utánajártunk, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre lehet szükség otthon ebben az időszakban.
- mondta a Pénzcentrumnak dr. Marjai Tamást, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója, aki megjegyezte, ilyen esetben nem feltétlenül van szükség vírusellenes vagy antibiotikus terápiára, a kezelés mindössze a tünetek kezelésére szorítkozik. Nagyon fontos ilyenkor, hogy ha tehetjük, maradjunk otthon, és pihenjünk sokat, valamint ügyeljünk a fokozott folyadékbevitelre. Emellett érdemes beszerezni otthonra olyan készítményeket, amelyek enyhítik a kellemetlen tüneteket. Hogy mit vásároljunk a patikában?
Láz- és fájdalomcsillapítókat: a leggyakoribbak a gyógyszertárakban az ibuprofen és a paracetamol tartalmú készítmények. Ezek használatával kapcsolatban nagyon lényeges, hogy több készítményben is megtalálhatóak, ezért figyeljünk arra, hogy ne vegyük be ugyanazt a hatóanyagot több különböző néven. Emellett fontos megjegyezni, hogy nem szükséges a drasztikus lázcsillapítás sem, lázcsillapítóra leginkább akkor van szükség, ha a betegnek rossz a közérzete.
Gyerekek számára számos szirupos készítmény létezik, míg a nyelési nehézségekkel küzdő felnőtteknek léteznek már fájdalomcsillapítók por formájában is. Aki valamilyen utazást tervez idén ősszel, annak érdemes olyan készítményt választania, amit víz nélkül is be lehet venni.
Torokfertőtlenítőket: léteznek szopogatós cukorka és torokspray formájában is. Érdemes olyan készítményt választani, amelyik a fertőtlenítő hatás mellett fájdalomcsillapító hatóanyaggal is rendelkezik.
Köptetőket és köhögéscsillapítókat: nagyon fontos, hogy hurutos köhögésre köptetőt, míg száraz köhögésre köhögéscsillapítót kell használni. Mind a kétféle hatású készítményből vannak oldatos és szirupos kiszerelések, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Orrdugulás elleni készítményeket: orrdugulás ellen alapvetően orrspray-ket célszerű használni, de vannak olyan szájon át szedhető kombinációs készítmények, melyek szintén tartalmaznak orrdugulás elleni hatóanyagokat. Az orrdugulás és orrfolyás kezelésében egyaránt hasznosak lehetnek a tengervizes sós orrspray-k és az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentő készítmények is.
A gatyánk is rámehet a gyógyszer-beszerzésre
Gyógyszer vásárlásához nem minden esetben van szükség vényre, de az egészségbiztosítás által nyújtott ártámogatás igénybevételére csak vényen rendelt, támogatott gyógyszer esetén van lehetőség. A gyógyszerek egy része viszont szabadon vásárolható, viszont ezeket a különböző gyógyszertárak különböző árakon adhatják és ártámogatás sem jár utánuk.
Szétnéztünk néhány gyógyszertárban, és valóban jelentős különbségeket tapasztaltunk az árak között. Van, ahol például a 100 milliliteres Nurofen belsőleges szuszpenziót 2349 forintért kaphatjuk meg, máshol viszont most akciós a termék és 1875 forintba kerül. A 16 darabos Advil Ultra Forte lágyzselatin kapszula ára az egyik gyógyszertárban 2149, máshol 1876 forint. Pár száz forintos eltérést láthatunk a 12 darabos Panadol Rapid ára közt: az egyik gyógyszertárban 799, máshol akciósan 623 forintért vásárolható meg. Ugyancsak pár száz forint a különbség a 20 darabos, 500 milligrammos Rubophen tabletta ára között: az egyik helyen 1399, máshol 1005 forintba kerül.
Az orrspray-k és torokfertőtlenítők ára között viszont nincs jelentős különbség, ráadásul több patikában is kedvezményes áron adják például a 24 darabos Strepsils Honey and lemon szopogató tablettát. Az egyik gyógyszertárban alapból 1949 forint, de most 1559 forintért beszerezhető, egy másik patikában pedig most 1819 forint helyett 1449 forintért kapható.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Tengervizes orrspray-ból is hatalmas a választék, és nincsenek óriási árkülönbségek: a legolcsóbb terméket nagyjából 1100-1300 forintért szerezhetjük be. A Nasopax orrspray ára is nagyjából mindenhol ugyanannyi, 1600-1800 forint körül alakul.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- mondta dr. Marjai Tamás. A szakember felhívta a figyelmet, hogy a rizikócsoportokba tartozó betegeknek is érdemes már enyhe tünetekkel felkeresni a háziorvost: például a nagyon kis gyerekeknek, az időseknek, a krónikus szívbetegeknek, és az asztmásoknak.
Tombol az allergiaszezon, mégis hogy vészeljük át ezt az időszakot?
Hogy pontosan hányan szenvednek allergiás megbetegedéstől, nem lehet tudni. Ez idáig ugyanis nem készült egyetlen reprezentatív felmérés sem.
- mondta korábban a Pénzcentrumnak Prof. Dr. Nékám Kristóf, a Budai Allergiaközpont allergológusa és klinikai immunológusa. Idén ősszel tüneteket okozhat még többek között a parlagfű, a csalánfélék, az üröm, a libatopfélék.
- mondta dr. Marjai Tamás, hozzátéve, ha az allergia miatt más betegségek alakulnak ki (például középfülgyulladás vagy orrmelléküreg-fertőzés), ha a gyógyszeres kezelés ellenére a tünetek nem javulnak, és továbbra is zavarják a normális életvitelben a beteget, vagy ha valaki a gyógyszeres kezelés mellékhatásait tapasztalja, akkor viszont orvoshoz kell fordulni.
Abban az esetben is érdemes orvoshoz fordulni, ha a gyógyszertárban kapható vény nélküli szerekkel egyébként sikeresen megszüntettük a tüneteket.
Mielőtt időpontot foglalunk a szakrendelésen, vegyük figyelembe, hogy csak akkor lehet elvégezni az érzékenységi teszteket, ha nem szedjük az allergia elleni szereket. A tünetek ellen alkalmazott antihisztaminok ugyanis befolyásolhatják a tesztek eredményét.