Veres Dóra • 2018. augusztus 6. 05:29
Nagyjából a világ 1 százalékát érinti a rheumatoid arthritis nevű betegség, vagyis az idült ízületi gyulladás. Magyarországon becslések szerint nagyjából százezren érintettek, közülük nagyjából 9 ezren részesülnek biológiai terápiában. Ugyan a kezelés segít és az állandó fájdalom és mozgásszervi problémák mellett közel teljes életet élhetnének, csakhogy a havi egyszeri kontroll és állandó vizsgálatok, valamint maga az, hogy megváltozott munkaképességűek nagyon nehézzé teszi, hogy munkát találjanak. Tóth Gábor, a Reumabetegek a Célzott Terápiáért Egyesület elnöke beszélt a Pénzcentrumnak arról, milyen az élet a betegséggel, milyen nehézségeik és kiadásaik vannak a betegeknek.
Tóth Gábor sportos, tevékeny életet élt, épp a házukat építették át, amikor 1997-ben fájni kezdett a háta, egészen pontosan a gerince és a csípőtájéka. Reumatológushoz fordult, aki azonban közölte, nincs semmi baja. Ám a panaszok nem múltak. Két évvel később az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetbe (ORFI) került és teljes kivizsgálásnak vetették alá. Éveken át próbálták kideríteni, mi lehet a gond, a gyógyszerek ugyanis nem használtak. Gócvizsgálat, gyulladásos vizsgálat, CT, MR, ám ezek nem vezettek eredményre.
- mondja a most 42 éves férfi.
2001-ben az úgynevezett csontszcintigráfiás vizsgálat, vagyis csont-izotóp vizsgálat egyértelművé tette, nagyon nagy a baj. Gáborról első látásra senki sem mondaná meg, hogy beteg. Életvidám, energikus, két gyereke van, dolgozik.
- jegyzi meg Gábor, a Reumabetegek a Célzott Terápiáért Egyesület elnöke.
Minden századik magyar érintett
A rheumatoid arthritis, vagyis idült sokízületi gyulladás a világ népességének 1 százalékát érinti. Hogy pontosan hány beteg van Magyarországon, nem tudni, szakemberek nagyjából százezresre becsülik a számukat. Közülük közel 8700-an - köztük Gábor is - részesül úgynevezett biológiai terápiában.
- mondja Gábor
Költséges a beteglét
Csakhogy nem egyszerű hozzájutni a szükséges készítményhez, ugyanis azt háziorvos nem írhatja fel és nem váltható ki a recept akármelyik patikában sem.
- jegyzi meg Gábor, hozzátéve, a kiesést sok munkahelyen nem is nézik jó szemmel. Ráadásul az arthritisben szenvedők közül sokaknál jelentkezik valamilyen társbetegség, például vastagbélgyulladás vagy szembetegség. A havi egy konzultáción és receptíráson kívül olykor sok más vizsgálat miatt kell hiányozniuk a munkahelyükről az érintetteknek, akik közül a legtöbben rokkantsági ellátásban részesülnek ami mellett maximum részmunkaidős munkát tudnak vállalni. Már maga az elhelyezkedés sem egyszerű.
- mondja.
A kieső munkanap mellett az utazás költsége sem olcsó. Gábor vidékről jár fel Budapestre minden hónapban.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondja, hozzátéve, a korábbihoz képest évi nyolc plusz út költsége jelentősen növeli a kiadásaikat. Igényelhetnek ugyan költségtérítést, de egyrészt erről nem igazán tájékoztatják őket, másrészt nagyjából hat hónap az átfutási idő, vagyis ennyit meg kellene előlegezniük, amit sokan egyszerűen nem engedhetnek meg maguknak. Akinek pedig csak a hozzátartozója tudja elhozni a szükséges injekciót, annak nem is jár a támogatás.
Ráadásul a hosszú utak azért is problémásak, mert a biológiai terápiás készítmények szállítása speciális feltételeket igényel, 2-8 fok között kell tárolni őket a hazaszállítás ideje alatt.
Nehéz feldolgozni a diagnózist
Gábor egész élete megváltozott a diagnózis után. Ráadásul az, hogy pontosan mi a baj, épp akkor derült ki, amikor feleségével a második gyereküket várták.
- mondja Gábor.
Az arthritis-ben szenvedő emberek számára elengedhetetlen a gyógytorna és a gyógymasszázs. Csakhogy sok esetben nagyon nehéz gyógytornára eljutni vagy gyógytornászt odahaza igénybe venni, holott a betegek csaknem mindegyikének indokolt lenne és javíthatna az életminőségén az időben megkezdett foglalkozás.
Az anyagiak is nagyon aggasztják a betegeket. Arra a kérdésre, Gábor valaha összeszámolta-e már, összesen mindennel együtt mennyi pénzbe került eddig a betegsége és a kezelések, azt válaszolta:
Hogy mi lenne a megoldás? Gábor azt mondja,