Pénzcentrum • 2018. július 16. 15:37
Elsőfokon két év börtönbüntetésre ítélték azt az orvost, aki pénzt fogadott el betegeitől. De olyan eset is volt, amikor visszautasította a neki felajánlott értékes ajándékot, mert helyette inkább egy meghatározott összeget szeretett volna kapni. Az ehhez hasonló esetek is bizonyítják, hogy Magyarországon a hálapénz az egészségügy szerves része, de hogy pontosan mennyi pénzt adunk az orvosoknak, az kideríthetetlen.
Összesen 9 rendbeli vesztegetés elfogadásának bűntette miatt szabott ki a bíróság két év börtönbüntetést egy budapesti ortopéd sebészre - számolt be az Index.hu.
Az orvost azzal gyanúsították, hogy 2009 és 2013 kötött az OEP által egyébként finanszírozott műtétekért jövedelemkiegészítésként pénzt fogadott el.
Bizonyos esetekben előre közölte a betegekkel, mennyibe fog kerülni a beavatkozás, alkudozott velük, részletfizetést ajánlott fel annak, aki nem tudta egyben kifizetni neki az összeget, amit az orvos kapni szeretett volna. Egyszer a neki felajánlott értékes ajándékot visszautasította, és utalt rá, hogy inkább kézpénzt szeretne kapni helyette.
Az ítélet szerint a börtönbüntetésen kívül 3-3 évre el lett tiltva orvosifoglalkozásától, valamint a közügyek gyakorlásától. Egy év után feltételesen szabadságra bocsátható. Az ítélettel szemben az ügyészség súlyosbításért, a vádlott és a védő enyhítésért fellebbezett, így az nem jogerős.
Része a mindennapjainknak
A hálapénz a magyar egészségügy szerves része. Annak ellenére is így van, hogy a magyar orvosok 33 százaléka teljes mértékben elutasítja a paraszolvenciát, és nem is fogad el hálapénzt. Ez derült ki egy tavaly januárban, 907 magyar orvos bevonásával végzett reprezentatív felmérésből, amit a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete és a Szinapszis Kft. készített - számolt be korábban a Pénzcentrum.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A válaszokból az is kiderült, hogy habár 2013 és 2017 között jelentős mértékben nőtt az orvosok átlagos nettó alapbére, még így is komoly anyagi gondokkal küzdenek a magyar doktorok. Épp ezért a megkérdezettek kétharmada még mindig azt mondja, a fizetése nem elég. A kérdőívet kitöltő orvosok 61 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kénytelen elfogadni a borítékot.
Milliárdokat adunk az orvosoknak
Hogy pontosan mennyit is tesznek zsebre az orvosok, nem lehet tudni. A KSH 2015-ben megjelentetett, borravalóval és hálapénzzel kapcsolatos kiadványa szerint 2014-ben a lakosság által hálapénzre fordított összeg 8,3 milliárd forintot tett ki. Ez 1998-ban 3 milliárd forint volt, ami nominálértéken háromszoros, reálértéken 18 százalékos növekedés.
A legnagyobb összeget, 4,1 milliárd forintot a kórházi orvosok kapták, utána következnek a házi- és szakorvosok 2,5 milliárd, a fogorvosok 1,1 milliárd forinttal, végül az ápolók, orvosi asszisztensek, műtősök 508 millió forinttal. A házi- és szakorvosok több alkalommal kaptak hálapénzt, de kisebb összegben, mint a kórházi orvosok. A házi- és szakorvosok egy-egy alkalommal 3000 forintot kaptak átlagosan, míg a kórházban dolgozó orvosok 10 000 forint feletti összeget. A legkisebb összeg az ápolóknak, orvosi asszisztenseknek, műtősöknek jutott, alkalmanként átlagosan 2000 forint.