Pénzcentrum • 2018. július 2. 15:35
27 gyógyszer forgalmazását függesztették fel múlt pénteken. A Pénzcentrum utánajárt, pontosan mit is jelent ez, kell-e félni azoknak, akik vettek be belőle.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) június 29-i hatállyal több vérnyomáscsökkentő gyógyszer forgalmazását felfüggesztette - számoltunk be róla múlt pénteken. A közlemény szerint valsartan tartalmú készítményekről van szó, melyek nem csak egy, hanem több gyártó termékei.
"Azért érint ennyi valsartan-készítményt ez az eset, mert alapanyaggyártóból kevesebb van, és minden érintett gyártó ugyanattól szerezte be" - tudtuk meg Dr. Ükös Anitától. a Prevenció Patika gyógyszerésze hozzátette: "A gyógyszerek minősége garantált, pont az ilyen hírek kapcsán láthatjuk, hogy minden lehetséges eltérés esetén intézkedés történik, még ha csak a belső betegtájékoztató cserélődik le, akkor is."
De mit is jelent pontosan ez a felfüggesztés, vajon kell-e félni azoknak, akik már vettek be ezekből a gyógyszerekből? Ha bizonyos készítmények kapcsán felmerül a gyanú, hogy gond lehet, akkor az OGYÉI vagy kivonja őket a forgalomból, vagy felfüggeszti a forgalmazásukat:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- Nagyon nagy gond esetén a gyógyszer kivonásra kerül, és a felhasználóktól vissza kell gyűjteni a már kiadott készletet. Ez olyan esetekben következik be, amikor a felhasználót akár egészségkárosodás is érheti. (Ilyen volt pár éve az egyik oltóanyag vasszennyeződés miatti visszagyűjtése)
- Nagy gond esetén a gyógyszer kivonásra kerül, de a fogyasztók felhasználhatják még a készítményeket. Itt a gond miatti egészségkárosodás esélye nagyon kicsi.
- Kisebb probléma esetén a gyógyszer forgalmazása felfüggesztésre kerül. Itt az alkalmazástól egészségkárosító hatás nem várható. Ilyen volt a kalcium-pótló pezsgőtabletta eltűnése a polcokról, illetve a mostani valsartan esete is.
Ezek az intézkedések persze később módosulhatnak a vizsgálat kimenetelétől függően, tehát a felfüggesztési eljárás végén vagy kivonásra, vagy visszaengedésre kerül a gyógyszer. Vagyis akinek ilyen gyógyszere van otthon,
ha pedig valaki mégis szokatlant tüneteket tapasztal, akkor azt továbbra is jelezni kell a hatóságnak ugyanúgy, mint minden egyéb gyógyszernél.