Veres Dóra • 2018. június 12. 05:36
Többször írtunk már arról, mennyire aggasztó a helyzet Magyarországon a daganatos megbetegedéseket illetően. Egy rák diagnózis pedig önmagában nagyon sokkoló, nem csak az érintettnek, de a beteg hozzátartozói számára is. Megváltozik az élet, a betegek a kezelések során kieshetnek a munkából, anyagilag is nehéz helyzetbe kerülhetnek - gondolhatjuk. Kíváncsiak voltunk, így van-e, anyagilag mennyire megterhelő rákkal élni. Erről egy 36 éves lány beszélt nekünk, akivel négy évvel ezelőtt közölték a hírt: áttétes mellrákja van.
Múlt hétenírtunk arról, hogy Magyarország riasztó adatokkal szerepel abban a tanulmányban, amely a világ országainak rákstatisztikáit hasonlítja össze: a százezer főre számított rákbetegség okozta halálozásban majdhogynem dobogósok vagyunk, a negyedik helyen végeztünk. A helyzet tehát nem túl rózsás: 2016-ban százezer lakosból átlagosan évente 202,7 ember halálát okozta valamilyen daganatos megbetegedés.
Áprilisban pedig arrólszámoltunk be, hogy tavalyi adatok szerint Magyarországon a halálozások negyedének oka valamilyen daganatos megbetegedés. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a gyógyszerkasszából évente 84 milliárd forintot költ a daganatos betegek gyógyítására, és ez az összeg évről évre emelkedik.
Egy rák-diagnózis önmagában iszonyú trauma, és aki nem érintett, azt gondolhatja, hogy nem csak lelkileg megterhelő, de anyagilag is földhöz vágja az embert. Kíváncsiak voltunk, valóban iszonyú sokba kerül-e rákosnak lenni, milyen állami támogatásokat lehet igényelni, és mégis, mennyivel drágább az élet, ha valakinél diagnosztizálták a betegséget.
Dóri 32 éves volt, amikor csomót talált a mellében. Hamar kiderült, mellrákja van, és alig egy héttel később az is, hogy több áttéte is van, a tüdejében és a májában. Teljes természetességgel beszél a betegségéről, nem kertel, nem finomkodik, nevén nevezi a dolgokat.
- mondja, majd hozzáteszi:
Szabadúszó újságíró, blogger, vagyis a táppénz szóba se jöhetett. Viszont ezt nem élte meg tragédiaként, azt mondja, jó is volt, hogy dolgozhatott.
- meséli. Úgy fogalmaz, sokat segített, hogy dolgozhat, mert hasznosnak érezte magát, másrészt el is terelte a figyelmét, "nem volt ideje belesüppedni a betegségbe". Dórát tavaly előtt leszázalékolták, 70 százalékos az egészségkárosodása, viszont semmilyen ellátást nem kap.
- meséli. Itt térünk rá a mocskos anyagiakra. Blogján azt írja, sosem értette, miért mondják azt, hogy rákosnak lenni iszonyú sokba kerül. Persze, mondja, vagyonokat is el lehetne költeni mindenféle "csodaszerre" és étrendkiegészítőkre, de azt mondja, a többletköltség nagy részét mindenki magának csinálja.
- mondja. Hozzáteszi, a rák kezelésére szolgáló gyógyszerek nagy részét a betegek 300 forintos dobozáron kapják, neki most a havi gyógyszerkiadása így 900 forint, de ha minden egyebet hozzászámol, akkor is olyan 7000 forintra jön ki az allergiagyógyszerével, fájdalomcsillapítókkal, mindennel együtt.
- jegyzi meg.
Amikor a parókára kérdezek rá, azt mondja, az az egyik nagyobb kiadás, plusz a kendők és speciális melltartók, ha mellrákról van szó.
- mondja. Viszont neki az az egy elég is volt, és azt sem hordta túl gyakran, mindössze egyetlen egyszer viselte, mert kényelmetlennek találta.
A kendők viszont kényelmesek, de elég drágák, legalábbis a jobb minőségűek.
- mondja. Ő úgy döntött, nem költ vagyonokat ezekre, hanem inkább varr magának olyant, amilyet szeretne. Olyannyira belejött, hogy most árulja is a kendőit. Említette a speciális melltartót.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
- mondja. Arra a kérdésre, mennyit költött hálapénzre, azt mondja, nem tudja, ezt a részét az anyukája intézte, de túl sokat biztosan nem, mert nem férne bele a költségvetésükbe, hogy horribilis összegeket csúsztassanak az orvosok zsebébe. Úgy fogalmaz, ahhoz, hogy együtt tudjon valaki élni a betegséggel, szükség van segítségre, de nem elsősorban anyagi segítségre kell gondolni.
- jegyzi meg. Kiemeli, merni kell kérdezni, mert vannak kórházak, ahol például be lehet állni a parkolóba és nem kell fizetni, neki például adtak egy névre szóló kártyát a kezelések idejére. Arra a kérdésre, hogy ő járt-e pszichológushoz, és arra mennyit költött, azt mondja, a legtöbb kórházban vannak az onkológián szakemberek, vagyis nem feltétlenül kell magánrendelésre menni, és érdemes szétnézni a neten, mert vannak különböző alapítványok, akik ingyen nyújtanak segítséget a daganatos betegséggel élőknek. vagyis előfordulhat, hogy ingyen biztosítanak valakinek gyógytornát vagy pszichoterápiát, ami amúgy tényleg vagyonokba kerülhet.
Változó, kinek mennyibe kerül a betegség
Sok mindentől függ, kinek milyen költségei vannak. Előfordulhat, hogy a betegnek Budapestre vagy más nagyvárosba kell utaznia, ha a betegségét kezeltetni akarja. Számukra lehet segítség az utazási költségtérítés és az utazási költségtérítési utalvány - mondja Kalotay Gábor, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke, aki megjegyzi, hiába használhatják ingyen a tömegközlekedési eszközöket a nyugdíjasok, sokszor a beteg állapota vagy a mellékhatások nem teszik lehetővé a tömegközlekedést, tehát marad az autó, ha ez kivitelezhető. A Magyar Államkincstár tájékoztatójából egyébként kiderül, hogy mind utazási utalvánnyal, mind utazási költségtérítési utalvánnyal való utazás esetén lehetőség van a kísérő személy utazási költségeinek megtérítésére is, ha az alábbi esetek valamelyike fennáll:
- a kísérő 16 éven aluli gyermeket kísér vagy
- a beutaló orvos a beutalt személy egészségi állapota miatt a kíséretet szükségesnek látja.
Arra a kérdésre, az Egyesület tud-e arról, van-e valamilyen parkolási kedvezmény a rendszeresen kezelésre érkező betegek számára, azt válaszolták, jellemzően nincs, az esetek többségében több ezer forintba is kerülhet alkalmanként a parkolás, de lehetnek kivételek, érdemes a kórházaknál érdeklődni efelől.
A pszichológusi támogatás is sok pénzt felemészthet, viszont ebben történt előrelépés az elmúlt években. "Az onkológiai centrumok egyre nagyobb részében dolgozik kifejezetten a daganatos betegek kezelésében jártas onkopszichológus, tehát az onkológiák egy része mellett meg lehet találni a segítő szakembert.
- mondta Kalotay Gábor. A Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke kiemelte: sok esetben nagyon nehéz gyógytornára eljutni vagy gyógytornászt odahaza igénybe venni, holott a betegek csaknem mindegyikének indokolt lenne és javíthatna az életminőségén az időben megkezdett és folyamatos gyógytorna.
- mondta az Egyesület elnöke, hozzátéve, egy tavaly indult kezdeményezés, a 10 Ezer Lépés Program keretében próbálnak ezen a problémán enyhíteni, ezen a honlapon könnyen követhető gyógytorna videókat is közzétettek, ám minden esetben javasolt szakorvossal, gyógytornásszal egyeztetni.
Azzal kapcsolatban, mire figyeljenek a betegek, ha különféle "csodaszerekről" hallanak, azt válaszolta Kalotay Gábor, óriási probléma, hogy egy kétségbeesett daganatos betegnek és a hozzátartozóknak is nagyon sok mindent el lehet adni, és az Egyesület régóta küzd a bizonyítatlan hatékonyságú szerek forgalmazása miatt.
- jegyezte meg.
Kalotay Gábor kitért arra is, hogy a diagnózis az élet minden területére hatással van, változó, hogy például egy adott munkahelyen hogyan állnak az új helyzethez.
- mondta.