24.hu • 2018. április 6. 09:31
Normál esetben a tavasszal kialakuló elcsigázottságot a melegebb idő, illetve a napsütés hormonokra gyakorolt hatása okozza. Ezért lehet az, hogy sokan fáradtságra és levertségre panaszkodnak március, áprilisban - írja a 24.hu
A tavaszi fáradtság tünetei, az álmosság, a fejfájás, az ingerlékenység, a levertség és az ízületi fájdalmak az északi féltekén rendszerint március közepe és április közepe között jelentkeznek. Ezt normális esetben a melegebb idő, illetve a napsütés hormonokra gyakorolt hatása okozza.
Az alvási ciklust szabályzó melatonint például a sötétség és fény váltakozása alapján termeli a szervezet. Télen a hosszabb éjszakák miatt több hormon keletkezik, tavasszal viszont az éjszakák rövidülésével látványosan visszaesik a termelés. A folyamat egyes embereknél átmeneti alvási problémákat idézhet elő.
Bizonyos esetekben azonban a tavasz elejei fáradtság valamilyen egészségügyi probléma jele is lehet. Az induló pollenszezonnal járó tünet együttesek például olyanokra is kihathatnak ilyenkor, akik nincsenek tisztában érzékenységükkel.
A levertség hátterében azonban nemcsak fizikai, de mentális problémák is állhatnak. A szezonális affektív zavar (SAD) olyan állapotot jelöl, melyben a depressziós időszakok ismétlődően térnek vissza, illetve szűnnek meg az év egy adott szakaszában. Az ilyen periódusok rendszerint télen indulnak, és tavaszra enyhülnek, azonban minden tízedik SAD-ben szenvedő személynél a depressziós időszak tavasszal vagy nyáron kezdődik.