Pénzcentrum • 2018. március 6. 11:35
Mindenki boldog, nyugodt nyugdíjas évekre vágyik. Azzal kapcsolatban viszont, hogy ezt hogyan lehetne elérni, megoszlanak a vélemények. Több kutatás eredménye szerint a fiatalabb generáció hajlamos a pénzt, a gazdagságot, és a hírnevet megnevezni, mint a tökéletes élet kulcsát. De vajon igazuk van? Tényleg attól leszünk boldogabbak idősebb korunkban, ha van elég megtakarításunk és nem kell aggódni az anyagiak miatt, vagy valami más is szerepet játszik abban, hogy elégedett, egészséges nyugdíjasok legyünk?
Egy tavaly év végi kutatás szerint a nyugdíjkilátásokat tekintve a 30-as éveiben járó magyarok a legpesszimistábbak: közel a felük arra számít, hogy nélkülöznie kell idős korában. A kutatásból kiderül, hogy sokan aggasztónak látják a helyzetüket: mindössze 16 százalék számít arra, hogy megél majd az állami nyugdíjból, 37 százalék szerint ez csak nagyon nehezen megy majd.
A 30-59 éves lakosság 73 százaléka nyugdíjasként a mostanihoz képest rosszabb vagy sokkal rosszabb életszínvonalra számít. Mégis, keveseknek van kifejezetten nyugdíjcélú megtakarítása, a 30-as éveikben járók 58 százaléka még el sem kezdett takarékoskodni, a negyvenes éveiket taposóknál 42 százalék szintén nem tett még félre időskorára, míg az ötvenesek 38 százalékának nincs nyugdíjcélra spórolt pénze - derül ki egy másik felmérésből.
Az öngondoskodás persze fontos, ám a pénz önmagában nem garancia arra, hogy hosszú, boldog életünk lesz. Ez derül ki legalábbis a Harvard Egyetem immár 75 éve tartó kutatásából. Az 1938-ban indított vizsgálatban 724 férfi vett részt, közülük 60-an még mindig életben vannak, többségük már elmúlt 90 éves. Volt köztük, aki annak idején a Harvard egyetemre járt, sokan pedig a bostoni szegénynegyedben éltek. Nagyon más életutat jártak be a kutatásban részt vevők.
- mondta Robert Waldinger pszichiáter, a kutatás a jelenlegi vezetője.
Az elmúlt 75 évben a kutatásban részt vevő szakemberek 2 évente felkeresték és személyesen kérdezték ki az önkénteseket a munkájukkal, egészségügyi helyzetükkel, családi életükkel kapcsolatban. Idővel nem csak a férfiakkal, hanem szeretteikkel, feleségükkel, gyerekeikkel is beszélgettek. Emellett az egészségi állapotukat is nyomon követték: vérvételek, röntgenek készültek, rendszeresen történtek orvosi vizsgálatok.
- mondta Waldinger, aki szerint az eddigi kutatásból 3 nagy tanulság vonható le.
1. A közösségi kapcsolatok nagyon meghatározóak egészségünk szempontjából, a magány viszont pusztító hatású.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- mondta. Eközben a magányos emberek, akik elszigeteltek, idősebb korukra boldogtalanokká válnak, egészségük hamarabb megromlik, és rövidebb ideig élnek, mint azok, akik ápolják társas kapcsolataikat.
2. A kapcsolat minősége számít, nem a mennyiség. Vagyis nem az számít, kinek hány ismerőse van, hanem az, mennyire szorosak emberi kapcsolataink. A kutatás szerint azok az idősebbek még a fájdalmakat is jobban tudták elviselni, akiknek volt kiért felépülni, mint azok, akik egyedül voltak. Ugyanakkor az is látszik az eredményekből, hogy a mérgező kapcsolatok súlyosan rombolják az egészséget is, ezért Waldinger úgy fogalmaz, egy rossz házasságnál jobb a válás. Azok, akik az 50-es éveikben járva elégedettek voltak az életükkel, jó egészségnek örvendtek 80 éves korukban is. Vagyis törekedni kell a boldog, harmonikus családi életre, ha sokáig szeretnénk élni.
3. A kiegyensúlyozott, boldog kapcsolatok nem csak a testi egészséget, de kifejezetten az agyunkat, kognitív képességeinket is védik.
- mondta Robert Waldinger pszichiáter, aki szerint érdemes időt és enegiát szánni társas kapcsolatainkra, felkeresni azokat a rokonokat, akikkel évek óta nem beszéltünk, építeni a szociális hálót, új emberekkel ismerkedni, kezdeményezni, mert végülis mindez hozzájárul ahhoz, hogy idős korunkban egészségesek éselégedettek legyünk.