Pénzcentrum • 2017. november 6. 16:30
Az egyik legjelentősebb népegészségügyi problémává vált a cukorbetegség,és már a civilizációs betegségek között is a rangsor elején áll. Az előrejelzések szerint a probléma csak egyre fokozódik, pedig gyakran megelőzhető lenne a betegség.
2030-ra vélhetően több, mint 500 millió - 20 év feletti- embert fog érinteni a cukorbetegség. Az esetek nagy részét, több, mint 90 százalékát a 2-es típusú diabetes mellitus teszi ki, régebbi nómenklatúra szerint ún. időskori cukorbetegség. Ez a régebbi megnevezés lassan használhatatlan, hiszen a mindennapi klinikai gyakorlat során látjuk, hogy ez a típusú diabetes egyre fiatalabb életkorban jelenik meg, így egyre hosszabb betegség-tartammal kell számolnunk, melynek ideje alatt a cukorbetegség kifejtheti pusztító hatását - írja közleményében az Endocare Endokrinológiai Központ.
- fejtette ki Dr. Sipos Anikó belgyógyász-diabetológus, az Endocare Endokrinológiai Központ orvosa. Kedvező esetben a kezelés célja az egészséges, nem cukorbetegek anyagcsere helyzetét megközelítő vércukor kontroll elérése.
A terápia alappillére az esetek szinte mindegyikében az életmódkezelés: rendszeres fizikai aktivitás végzése és megfelelő étrend követése; az előbbi legalább heti 4-5 alkalommal 30-40 percnyi fizikai aktivitást (aerob, dinamikus) jelent, de ennek időtartamát, intenzitását mindig a kiinduló állapot, aktuális kondíció stb. határozza meg. A másik pillér az étrendi kezelés, a megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrát - zsír- és fehérjebevitel biztosítása. Ha az életmódkezelés nem elegendő, gyógyszeres, egyéb injekciós készítmény, inzulin bevezetésére kerülhet sor, de nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az alapkezelés mindvégig megmarad, mert nincs olyan gyógyszeres beavatkozás, amely sikeres lehetne életmódterápia alkalmazása nélkül.