Pénzcentrum • 2017. október 13. 10:30
Az ősz beköszöntével egyre többen nyúlnak zsebkendő után. Fejfájás, orrfolyás, torokkaparás - változatos tünetek jelentkezhetnek. Épp ezért érdemes végiggondolni, otthon milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre lehet szükség, mi az, ami nem hiányozhat a házipatikából.
Megviseli az emberi szervezetet az évszakváltás. A hirtelen lehűlés, a változékony időjárás hatással van egészségügyi állapotunkra is. Ősszel egyre többen nyúlnak a zsebkendő után: tombol a nátha és megjelenik az influenza is. Utánajártunk, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre lehet szükség otthon ebben az időszakban.
- mondta a Pénzcentrumnak dr. Marjai Tamást, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója.
A szakember szerint az enyhe felső légúti megbetegedésekben nincs szükség vírusellenes vagy antibiotikus terápiára, a kezelés mindössze a tünetek kezelésére szorítkozik. Nagyon fontos ilyenkor, hogy ha tehetjük, maradjunk otthon, és pihenjünk sokat, valamint ügyeljünk a fokozott folyadékbevitelre. Tüneti kezelésre viszont szükség lehet, épp ezért célszerű átnézni a házipatikát, és ha valami hiányzik, beszerezni at a legközelebbi gyógyszertárban:
Láz- és fájdalomcsillapítók
A leggyakoribbak az ibuprofen és a paracetamol tartalmú készítmények. Ezek használatával kapcsolatban nagyon lényeges, hogy több készítményben is megtalálhatóak, ezért figyeljünk arra, hogy ne vegyük be ugyanazt a hatóanyagot több különböző néven. Emellett fontos megjegyezni, hogy nem szükséges a drasztikus lázcsillapítás sem. Önmagában az emelkedett hőmérsékletet nem feltétlenül szükséges csökkenteni, csak ha rossz közérzettel párosul.
Gyerekek számára számos szirupos készítmény létezik, míg a nyelési nehézségekkel küzdő felnőtteknek léteznek már fájdalomcsillapítók por formájában is. Az úton lévőknek lehetnek fontosak azok a készítmények, melyeket víz nélkül is be lehet venni.
Torokfertőtlenítők
Léteznek szopogatós cukorka és torokspray formájában is. Érdemes olyan készítményt választani, amelyik a fertőtlenítő hatás mellett fájdalomcsillapító tulajdonsággal is rendelkezik.
Köptetők és köhögéscsillapítók
A szakember szerint nagyon fontos, hogy hurutos köhögésre köptetőt, míg száraz köhögésre köhögéscsillapítót kell használni. Mind a kétféle hatású készítményből vannak oldatos és szirupos kiszerelések is, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Orrdugulás elleni készítmények
Orrdugulás ellen alapvetően orrspray-ket érdemes használni, de vannak olyan kombinációs készítmények, melyek szintén tartalmaznak orrdugulás elleni hatóanyagokat. Az orrdugulás és orrfolyás kezelésében egyaránt hasznosak lehetnek a tengervizes sós orrspray-k és az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentő készítmények is.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondta a Pénzcentrumnak dr. Takács Dóra gyógyszerész.
Mennyit kell ezért fizetni?
Érdemes tudni, hogy a házi gyógyszeres dobozban lévő pirulákat általában nem kell az orvosnak felírnia. Vagyis sok a szabadáras termék, ezért nagy különbségek lehetnek az árak között attól függően, hogy melyik patikában vesszük meg a gyógyszereket.
Szétnéztünk néhány gyógszertárban, ez alapján a 20 darabos fájdalom- és lázcsillapítók közel 2000 forintba kerülnek. A gyerekek számára elérhető belsőleges szuszpenziók ára 700-1300 forint körül van: Ben-u-ron szirupot már 675 forintért vásárolhatunk, az Algoflex Baby ára 1000 forint körül van, a Nurofen szuszpenziót 1300 forint körüli összegért szerezhetjük be.
2000 forint körüli összegért vásárolhatunk tengervizes orrspray-t, a torokfertőtlenítők ára változó: már közel ezer forintért is kaphatunk, ennyibe kerül például a Septofort tabletta, a Dorithricin valamivel drágább, 1500 forint körül van az ára, a Faringoprontot és a Tantum Verde tablettákat is hasonló összegért szerezhetjük be. A köhögéscsillapítók ára 2000 forint körül van, a köptetők viszont olcsóbbak: 1000 forint alatt is találhatunk készítményt a patikában.
Mikor menjünk orvoshoz?
"Az egyszerű felső légúti megbetegedések általában 4-10 nap alatt elmúlnak, orvoshoz csak ritkán kell vele fordulni" - mondta dr. Marjai Tamás, azonban felhívta a figyelmet, hogy ha a tünetek 4-6 nap után egyáltalán nem javulnak, sőt erősödnek, akkor fel kell keresni a háziorvost.
Dr. Takács Dóra azt javasolja, makacs, nem múló magas láz esetében, erős nyelési fájdalom, duzzadt, fájdalmas nyirokcsomók esetén is célszerű elmenni a rendelőbe. Emellett a rizikócsoportokba tartozó betegeknek lehet érdemes már enyhe tünetekkel is orvoshoz fordulniuk: például a nagyon kis gyerekeknek, az időseknek, a krónikus szívbetegeknek, és az asztmásoknak.