Pénzcentrum • 2017. október 10. 15:15
Az egészséges életmódra egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk, gyakran nem kevés pénzt is áldozunk rá. Ugyanakkor vannak olyan szokások, amelyekkel azt hisszük, hogy teszünk az egészségünkért, de valójában romboljuk.
Minden nap sok olyan apró döntést hozunk meg, amelyek hatással vannak az egészségünkre. A kézmosás is ide sorolható, mert ugyan sokszor nem tűnik piszkosnak a kezdünk, valójában azonban hemzseg a kórokozóktól, például, amikor a boltban a kifliért vagy a péksüteményért nyúlunk.
Kézmosás helyett kézfertőtlenítő?
Amikor megérkezünk valahová, a legjobb, ha az első utunk a fürdőszobába vezet, mivel az út során sok mindennel érintkezhetett a kezünk. Olyan esetekben, amikor legyengült az immunrendszer, például terhesség, vagy betegség során, érdemes kézfertőtlenítőt is használni, ez azonban nem helyettesítheti a kézmosást. A kézfertőtlenítőt valójában a legtöbben rosszul használják, ugyanis kézmosás után kell fertőtleníteni.
Süti reggelire?
Sokan úgy gondolják, hogy a semminél bármi jobb, pedig az agyon cukrozott, vagy zsíros reggeliknél még az éhség is jobb - mondta Paul Gately, a Leeds Beckett Egyetem professzora. Hozzátette, ha kihagyjuk a reggelit, akkor valószínűbb, hogy a nap későbbi részében rossz étkezési döntéseket hozunk, szimplán azért, mert éhesek vagyunk.
A cukros reggelivel valójában csak a vércukorszintünket dobjuk meg, nincs valódi jótékony hatása. A professzor szerint jobb, ha egy egészségtelen reggeli helyett inkább egy korai, de egészséges ebédet fogyasztunk. A napokban megjelent egy friss tanulmány, miszerint azok, akik kihagyták a reggelit, vagy csak alacsony energiatartalmút fogyasztottak, jobb állapotban voltak az artériáik.
Orrspray
Az orrspray a gyógyulásunkat szolgálja, arra azonban nem gyakran gondolunk, hogy ez vissza is fertőzhet minket. A baktériumok ugyanis nagyon könnyen megtapadnak rajta.
A reggeli edzés
Nagy akaraterőre vall, ha valaki képes azért hamarabb felkelni - és ezáltal kevesebbet aludni, hogy az edzőteremben kezdje a napot. A szakemberek szerint viszont ez egy cseppet sem jó döntés.
- mondta Kevin Morgan, a Loughborough Egyetem alváskutató professzora. Továbbá ahhoz, hogy hatékonyan dolgozhassunk az edzőteremben, a gyakorlatokra kell koncentrálnunk. Fáradtan ez nehéz, és a nap további részében is dekoncentráltak lehetünk. Ráadásul, ha keveset aluszunk, akkor nem termelődik elég leptin nevű hormon, ami a jóllakottságért felel, és növekszik a ghrelin hormon, ami étvágyserkentő. Tehát az alváshiány akár túlsúlyhoz is vezethet. Az este a legjobb napszak az edzésre, segít kiengedni a gőzt, és serkenti az étvágyat vacsora előtt.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Éhesen aludni?
Teli gyomorral nem lehet jót aludni, ahogy üressel sem. Sokan az esti éhséget úgy próbálják meg leküzdeni, hogy elmennek aludni. A szakemberek szerint ez nem jó döntés, inkább néhány falat könnyű étellel csillapítsuk az éhségünket, és csak utána feküdjünk le aludni.
Ha mégis baj történik
Teljesen nem lehet kivédeni a betegségeket, bármennyire is figyelünk a higiéniára. A betegségek azonban kiesést jelenthetnek a munkahelyen, és a gyógyszerek miatt nagy kiadást is. Érdemes erre is felkészülni. Minden egészségügyi kiadásunkat nem fedezi az állami egészségbiztosításunk. Ezt jól mutatják a Központi Statisztikai Hivatal adatai, melyek szerint a háztartások fogyasztásának közel 5 százalékát (azaz minden 20. forintot), egészségüggyel kapcsolatos költségek tették ki.
Az egészségpénztárak működéséről az állam külön törvényben rendelkezik, ám szerepük leginkább azt sugallja, hogy az állam tudja, hogy iszonyú sokat kell költenünk az ingyenesnek mondott egészségügyi rendszer mellett is az egészségünkre, így ezen intézményeken keresztül részben hozzájárul a költéseinkhez. Egészségpénztári számlát minden 16 évnél idősebb ember nyithat Magyarországon. Ezt jellemzően néhány ezer forintos indulóköltséggel teheti meg, valamint akkor, ha vállalja, hogy ennek megfelelő mértékű befizetést minden hónapban eszközöl majd az egyéni számláján.
Az egészségpénztárakba nagyon megéri pénzt befizetni. Ha egy munkáltató bért fizet a munkavállalójának, akkor a munkáltatót, a bruttó bérhez képest, összesen 28,5 százalék többlet költség sújtja, ráadásul a munkáltató bruttó béréből is jut 33,5 százalék az államnak. Ha azonban egészségpénztárba fizet munkáltatói hozzájárulást egy dolgozója részére a munkaadó, akkor teljes adó- és járulékköltség 34,51 százalék, amely ugye jelentősen elmarad a munkabért terhelő levonásoktól.