Népszava • 2017. október 2. 10:00
A fővárosban bizonyos egészségügyi vizsgálatokra átlagosan egy-másfél hónapot kell várakozni. Vidéken azonban a több mint fél éves ácsorgás sem számít rendkívülinek - írja a Népszava.
A fővárosban egy endokrinológiai vizsgálatra egy-másfél hónapot kell átlagosan várni, a kardiológiára szintén. Bár utóbbinál akad olyan hely, ahol, ha valaki nem ragaszkodik konkrét szakorvoshoz, akkor két-három héten belül kaphat időpontot. A reumatológián pedig másfél-két hónap várakozás sem számít kiugró számnak.
Vidéken ennél rosszabbul alakulhatnak a dolgok. Könnyen megtörténhet például az, hogy valakinek több mint fél évet kell várnia egy szakorvosi vizsgálatra. Ezt Tiba Sándor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház főigazgatója is megerősítette egy ügy kapcsán. Történt ugyanis, hogy egy betegnek 210 napot kellet várnia egy endokrinológiai kivizsgálásra.
- mondta el a főigazgató.
Pásztélyi Zsolt, a Medicina2000 Járóbeteg és Szakellátási Szövetség elnöke a relatív orvoshiánnyal, bürokratikus és finanszírozási akadályokkal magyarázta a várakozások meghosszabbodását. Az endokrinológiát pedig különösen "mostoha" rendelésnek hívja, ugyanis egy-egy beteg terápiájának beállításához sok laborvizsgálatra van szükség, azok költségesek és rosszul finanszírozottak. Így ez a szakma jelentős veszteséget okozhat a rendelőknek. Budapesten jellemző leginkább, hogy a szakorvosokat mind gyakrabban hívják a magánrendelők, ami felviszi a béreket, és elszippantja a kollégákat, akiket csak még több pénzzel lehetne pótolni.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Pásztélyi szerint fontos lenne a háziorvosok receptírási jogának a kibővítési is. Hiszen sokan csak azért mennek szakrendelésre, hogy megkapják a szükséges receptjeiket, ami szükségtelenül növeli a forgalmat. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő vezetője, Kiss Zsolt pedig arról beszélt, hogy a háziorvosok hamarosan érdekeltté válhatnak abban, hogy lehetőség szerint ne küldjék szakrendelésre a beteget. A kormányzat ezzel is csökkentené a szakrendelők zsúfoltságát. Valamint a hamarosan az e-egészségügyi információs rendszeren keresztül látni fogják majd a beutalásokat, és azt is, hogy azokkal hova érkeznek a betegek. Az adatokból az is kiderülhet, hol és hogyan érdemes beavatkozni az előjegyzési listák rövidítésének érdekében.