Veres Dóra • 2017. augusztus 7. 11:30
A hálapénz a magyar egészségügy szerves része. Annak ellenére is így van, hogy a magyar orvosok 33 százaléka teljes mértékben elutasítja a paraszolvenciát, és nem is fogad el hálapénzt. Egy szülésért akár 130-150 ezret is fizethetünk, egy ortopédiai műtét pedig szintén több, mint százezres kiadást jelenthet a családnak.
A hálapénz a magyar egészségügy szerves része. Annak ellenére is így van, hogy a magyar orvosok 33 százaléka teljes mértékben elutasítja a paraszolvenciát, és nem is fogad el hálapénzt. Ez derült ki egy idén januárban, 907 magyar orvos bevonásával végzett reprezentatív felmérésből, amit a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete és a Szinapszis Kft. készített.
A válaszokból viszont az is kiderült, hogy habár 2013 és 2017 között jelentős mértékben nőtt az orvosok átlagos nettó alapbére, még így is komoly anyagi gondokkal küzdenek a magyar doktorok. Épp ezért a válaszadók kétharmada még mindig azt mondja, a fizetés nem elég. A kérdőívet kitöltő orvosok 61 százaléka úgy nyilatkozott, hogy kénytelen elfogadni a borítékot.
Ami Magyarországon teljesen megszokott, az viszont külföldön elfogadhatatlan. Erről több, a határon túl dolgozó magyar orvos beszélt a Pénzcentrumnak.
- mondta egy Ausztriában dolgozó magyar orvos, Péter.
Németországban szintén elképzelhetetlen, hogy egy orvos pénzt kapjon egy általa elvégzett beavatkozásért. "Az az orvos, aki már a műtét előtt jelzi, hogy pontosan mennyi pénzt kér el a szolgáltatásaiért, nem csak erkölcsileg megkérdőjelezhető. Hiszen az egészségügyben nem tudsz minőségi eredményt garantálni. Egy folyamatosan változó biológiai rendszerrel állsz szemben ami egy adott beavatkozásra mindig másként reagàl. Épp ezért előre maga az orvos sem tudja, mivel áll majd szemben. Hiába van a legmagasabb szakmai tudásod, semmit nem tudsz garantálni orvosként. Ezért lehetnek komplikációk - vagyis nem elvárt mellékhatások" - mondta Krisztina, aki négy éve dolgozik Németországban. Azt mondta, neki a szerződésében szerepel is, hogy tilos elfogadnia pénzbeli juttatást. Ajándékot viszont elfogadhat, ha már a beteg-orvos viszony megszűnt, vagyis ha egy egykori páciens valóban meg szeretné hálálni az orvos munkáját. Viszont az ajándék értéke nem haladhatja meg a 40 eurót.
A Pénzcentrumnak egy épp Németországba készülő rezidens azt is kifejtette, hogy itthon esélye sincs tanulni, fejlődni, mert nehéz a hálapénzrendszer miatt elég műtéthez jutni, ami pedig része lenne a szakképzésnek. A "jól fizető" operációkat ugyanis rendre az idősebb kollégák végzik, így ők kapják a borítékot.
Milliárdokat adunk az orvosoknak
Hogy pontosan mennyit is tesznek zsebre az orvosok, nem lehet tudni. A KSH 2015-ben megjelentetett, borravalóval és hálapénzzel kapcsolatos kiadványa szerint
Ez 1998-ban 3 milliárd forint volt, ami nominálértéken háromszoros, reálértéken 18 százalékos növekedés.
A legnagyobb összeget, 4,1 milliárd forintot a kórházi orvosok kapták, utána következnek a házi- és szakorvosok 2,5 milliárd, a fogorvosok 1,1 milliárd forinttal, végül az ápolók, orvosi asszisztensek, műtősök 508 millió forinttal. A házi- és szakorvosok több alkalommal kaptak hálapénzt, de kisebb összegben, mint a kórházi orvosok. A házi- és szakorvosok egy-egy alkalommal 3000 forintot kaptak átlagosan, míg a kórházban dolgozó orvosok 10 000 forint feletti összeget. A legkisebb összeg az ápolóknak, orvosi asszisztenseknek, műtősöknek jutott, alkalmanként átlagosan 2000 forint.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
KATT: Szomorú igazság: nem csak a lóvé miatt húznak el az ápolók külföldre
Százezrekbe fájhat egy szülés
"Ismerős orvosnál szültem, de így is úgy éreztem, hogy kell fizetni, ő 30 ezret kapott, a szülésznő és a csecsemős nővér fejenként 20 ezret" - írta egy magyar nő tavaly augusztusban a Fizettem.hu-n.
Egy 2015-ös bejegyzésből kiderül, hogy más orvos a szokásos vizitdíj tízszeresét kéri el a szülés levezetéséért. Szintén 2015-ben írta valaki a következő sorokat: "Gyermekem születése után a fogadott orvosnak és szülésznőnek fizettünk összesen 170 eFt-ot. (Az orvosnak ezen kívül a magánrendelésén is fizettünk.)"
A Biztosítás és Kockázat 2017. márciusi számában olvasható egy tanulmány a szülészetben előforduló hálapénzekről. Eredményeik szerint a vizsgált esetek több mint háromnegyedében fizettek hálapénzt a szülésért, átlagosan 52 ezer forintot. Sokan választottak fogadott orvost, ami minden esetben maga után vonta a hálapénzfizetést.
A cikkben említenek egy olyan esetet, amikor az orvos előre közölte a ksimamával, mennyi pénzt fog elkérni:
Az orvosválasztás és a hálapénzadás főbb motivációja a biztonságérzet és a megfelelő ellátás iránti igény volt, valamint az, hogy a fogadott orvos legyen jelen a szülésnél. Az ellátással való elégedettség és a hálapénzfizetés között nem találtak egyértelmű kapcsolatot.
Egy súlyosabb ortopédiai műtét is több mint százezer forintba kerülhet a páciensnek - írja a Blikk egy hálapénz kalkulátorra hivatkozva. A gerincsérv sem olcsó mulatság, az operáció itt is közel százezres kiadást jelenthet a családnak. Egy gyomortükrözés viszont már 10 ezerből már megúszható.