Pénzcentrum • 2017. április 25. 11:35
Egyre erősebb az igény a magán egészségügyi szolgáltatások iránt és ez már nem csak a gazdagok kiváltsága. A legtöbben az időmegtakarítás és a megfelelő tájékoztatás miatt mennek inkább magán intézménybe, a borsos árak ellenére is.
"Az utóbbi három évben egyre több páciens fordult a magán egészségügyi szektor valamelyik szolgáltatójához. A betegek attitűdje hangsúlyos változáson ment keresztül az elmúlt időben, a magán egészségügyi szolgáltatásokra vonatkozó egyre erősebb igény már nemcsak a fővárosban, hanem országszerte is megfigyelhető. “ - mondta Leitner György a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesületének ügyvezetője, az Affidea Diagnosztika magyarországi vezetője a társaság sajtótájékoztatóján.
Ezt több kutatás is alátámasztja. Kun Eszter, a Szinapszis Kft. munkatársa ismerette, 2016-os felmérésük szerint 2014-ben országosan 45 százalék, a fővárosban pedig 49 százalék volt azok aránya, akik magán egészségügyi szolgáltatóhoz fordultak problémájukkal. 2016-ra ez az arány a fővárosban 60 százalékra nőtt, ezzel többségbe kerültek azok, akik már igénybe vettek már ilyen szolgáltatást.
Arra a kérdésre, hogy mégis miért választják az állami rendszer helyett a borsos árú magánszolgáltatókat, a válaszadók harmada az időmegtakarítást emelte ki. Ugyancsak fontosnak tartották a válaszadók a megfelelő tájékoztatást az egészségügyi rendszerben történő eligazodáshoz. Ehhez hozzátartozik az is, hogy az orvosok mennyi időt szánnak egy-egy betegre. Ez különösen fontos szempont a 18-35 évesek körében, akik számára elsődleges, hogy megfelelő információt kapjanak a kezeléssel, betegséggel kapcsolatban.
Sokan fájlalják, hogy az állami rendszerben ez nem működik megfelelően, egy 2015-ös kutatás szerint mindössze a vlaszadók 42 százaléka mondta azt, hogy az állami egészségügyi rendszerben elégedett a betegséggel kapcsolatos tájékoztatás idejével. Különösen elégedetlenek az emberek a várakozási idő, az időpont betartásával kapcsolatban.Jelentősen romlik az állami egészségügyi rendszer megítélése a Szinapszis szerint. Kiderült az is, az elmúlt években már korántsem csak a tehetősebb, vagyonosabb emberek keresik a magán egészségügyi szolgáltatókat, az összes jövedelmi státuszból egyre többen választják a magán egészségügyet.
Hogy kap nagyobb figyelmet a betegbiztonság?
Leitner szerint fontos, hogy a betegbiztonság kiemelt figyelmet kapjon az Egyesület munkássága során. Ahhoz, hogy ez működjön a magán egészségügyben, és a páciens valóban a legmagasabb ár/érték arányú szolgáltatást kapja, az Egyesület tagjai szerint elengedhetetlen a magán egészségügyi szektor átláthatóságának fokozása és a működési szabályok betartása.
Szeretnék kifehéríteni a szektort is. Ennek egyik első eszközeként Leitner György az online pénztárgépek bevezetésének mérlegelését javasolja a kormányzat számára a magán egészségügyi szolgáltatók körében. Úgy gondolja, így lehetséges a nem az előírásokkal összhangban működő rendelők és orvosok jelenlétének megszűntetése.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondta.
Kifehérítenék a szektort
Az Egyesület az online pénztárgépek bevezetésének mérlegelését javasolja a kormányzat számára a magán egészségügyi szolgáltatók körében. Így lehetséges lenne a nem az előírásokkal összhangban működő rendelők és orvosok jelenlétének megszűntetése. "A fair piaci verseny kialakítása kiemelten fontos mind a szolgáltatók, mind a betegek számára" - mondta Leitner György.
Védjegyet is szeretnének
Eddig 12 cég (az Affidea Diagnosztika, a Budai Egészségközpont, a Centrum-Lab, a Da Vinci Klinika, a Duna Medical Center, a Doktor24, a Főnix-MED, a Premed Pharma, a Pozitron-Diagnosztika Központ, a Róbert Károly Magánkórház, a Rózsakert Medical Center, a Synlab Hungary, és pártoló tagként a Quercus Consulting Group) tagja az Egyesületnek, de nyitottak újabb tagok iránt is.
Az Egyesület szeretne védjegyet is létrehozni, amely informálja a betegeket arról, hogy egy magán egészségügyi szolgáltató mennyire felel meg a betegbiztonsági követelményeknek, és mennyire működik etikusan. Ezt a tisztességesen működő magánszolgáltatók kaphatják meg és használhatják, tehát nem csak az Egyesület tagjai, hanem bárki, aki megfelel a kritériumoknak. A védjegy megszerzéséhez szükséges részletek és kritériumok az ősz folyamán válnak elérhetővé. A védjegyet évről évre meg kell majd újítani, és az elnyeréséhez szükséges feltételek teljesülését a köztes időben, az auditálásban részt vevő cégek szigorúan ellenőrizni fogják.