Pénzcentrum/InfoRádió • 2017. március 5. 11:33
A nappalok hosszabbodásával, a napsütéses órák számának növekedésével, legkésőbb május elejére spontán megszűnik a fényhiány okozta téli depresszió. A tavaszi vagy őszi depresszió azonban többeket érint - hívta fel a figyelmet Rihmer Zoltán Széchenyi-díjas pszichiáter, a Magyar Tudományos Akadémia Elméleti Orvostudományi Bizottságának tagja.
"A téli depresszió spontán szűnik meg, amikor jön a tavasz" - mondta el az InfoRádiónak Rihmer Zoltán. A szakember hozzátette, nem mindenkinél március első napjaiban, heteiben múlik el, van, akinél áprilisban vagy legkésőbb május elején, amikor már tartósan megjön a jó idő, a "benapozott órák" száma már lényegesen nagyobb. A Széchenyi-díjas pszichiáter jelezte, a depresszió időszakonként jön, ritkán krónikus, tartós és sokszor évszakhoz kötött.
A tavaszi depresszió sokszor átfedésben van a tavaszi fáradtsággal - tette hozzá a Magyar Tudományos Akadémia Elméleti Orvostudományi Bizottságának tagja.
Napfény és mediterrán étrend
Rihmer Zoltán hozzátette, bizonyos vitaminok hiányában az agyban zajló folyamatok vezethetnek depresszióhoz.
A Széchenyi-díjas pszichiáter kiemelte, nagy jelentősége van az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak, olyannyira hogy a mediterrán diéta jelentős mértékben véd a depresszió ellen, de egyébként a magas vérnyomás ellen is.