Pénzcentrum • 2016. december 28. 06:02
Magyarországon a felnőtt lakosság 65 százaléka túlsúlyos vagy elhízott - nem véletlen, hogy az újévi fogadalmak listáján előkelő helyen szerepel a fogyókúra. Sokan vannak, akik azzal a céllal indulnak neki a januárnak, hogy leadnak 5-10-20 kilót, egészségesebben étkeznek, vagy többet mozognak. Aztán persze sokan elbuknak, van, aki már néhány hét után. A fogyókúra nem feltétlenül pénz, sokkal inkább elszántság kérdése - dietetikus szakértőnk segítségével mutatjuk a legfontosabb lépéseket.
Az online világ információáradata évek óta megnehezíti a fogyókúrázók dolgát. Túl sok információ, túl sok módszer, és túl sok tévhit kering a neten, ezekből pedig szinte lehetetlen kiválasztani azt, hogy számunkra mi a megfelelő - mondta el a Pénzcentrumnak Bedő Mónika, a táplálkozási útmutatással és súlymenedzsmenttel foglalkozóNatur House Hungaryszakmai igazgatója.
A legtöbben tapogatódznak, kipróbálnak dolgokat, különféle diétákat, egészségesnek vélt táplálkozási módokat, de nem fordulnak szakemberhez, például dietetikushoz - és a sikertelenséget látva hamar abbahagyják. Ez, a különféle módszerek, csodahatásúnak ígért készítmények használata ráadásul meg is drágítja a fogyókúrát - véli szakértőnk, aki egy 1+7 pontos listát is összeállított a sikeres fogyókúra alapjairól - amit akár már januárban is elkezdhetünk.
A legfontosabb
Tudjuk, hogy mi a célunk a fogyókúrával. Tűzzünk ki magunk elé vállalható célokat, ne akarjunk gyorsan sokat fogyni. Lássuk reálisan a lehetőségeinket, és keressük a fokozatosságot. Ez abban is segít, hogy ne tántorodjunk el hosszú távon.
1. Forduljunk szakemberhez
A fogyás, az egészséges étkezés kialakítása komoly szaktudást igényel. Speciális vizsgálatok, és dietetikusi szakértelem szükséges ahhoz, hogy pontosan meghatározzuk, mennyi és milyen típusú táplálékokra, milyen mozgásformára van szükségünk ahhoz, hogy leadjuk a kilókat. Nagyon fontos azonban hangsúlyozni, hogy lokális fogyás nincs.
2. Étkezzünk gyakrabban, kevesebbet
Érdemes elfelejteni az egyszerű szénhidráttal teli étkezéseket, a sokfogásos, nagy adag ebédet és vacsorát. Ezzel szemben együnk kevesebbet, de többször.
3. Egészségesebb alapanyagok
Természetesen az étel minősége is fontos, de Bedő Mónika szerint személyre szabottan kell összeállítani a diétás étrendet, hiszen minden szervezet másként működik. A magunkhoz vett táplálék minden nap tartalmazzon nyers gyümölcs- és zöldségféléket. Magas rosttartalmú és egyben zöldség alapú köreteket jobb hatást fejtenek ki a szervezet számára, mint a magas keményítő tartalmú társaik.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
4. Ne koplaljunk
Az nem segíti a fogyást, ha korgó gyomorral ülünk fél napon keresztül: szakértőnk szerint a kisebb adagok, és a rendszeres, gyakori étkezés néhány hét után megteszi a hatását. Nassoláshoz is találhatunk egészségesebb édességet, friss vagy aszalt gyümölcsöt (feltéve ha hozzáadott cukrot nem tartalmaz.)
5. A mozgást nem úszhatjuk meg
Napi fél óra, reggel vagy este, akár otthon is. És itt sem csak a drága edzőterem jöhet szóba, hanem az egyszerű, otthoni testmozgás is. Fontos megjegyezni, hogy a mozgás gyakorisága felülírhatja az adott edzés hosszát.
6. Igyunk sokat
Ha szomjúságot érzünk, az ugyanúgy rossz, mint ha éhséget - úgy is mondhatnánk, hogy a sejtjeink már régóta szomjasak. Sok probléma forrása lehet a dehidratáltság, éppen ezért fokozott figyelmet kell szentelnünk a megfelelő mennyiségű folyadék pótlására.
7. Tipikus hiba: felejtsük el a fehér lisztet
Bedő Mónika elmondta azt is, hogy a fogyás szinte biztosan sikertelen akkor, ha nem hagyunk fel a fehér lisztből készült pékáruk fogyasztásával. A teljes kiőrlésű liszt, a magasabb rost tartalmú pékáru nem csak egészségesebb, hanem táplálóbb is, azaz kevesebbet kell belőle fogyasztanunk ahhoz, hogy jóllakjunk. Tehát ár-érték arányban sem feltétlenül rosszabb a teljes kiőrlésű zsömle, kenyér.