Pénzcentrum • 2016. október 4. 14:38
Vannak olyan eszközök, amelyeket bizonyos időnként akkor is le kell cserélned, ha mindent megteszel a tisztaságáért. És olyan termékekkel is veszélyeztetheted a családod egészségét, amire azt hitted, hogy nincs szavatossági ideje. Mutatjuk mit, milyen időközönként érdemes lecserélned.
Vannak háztartási cikkek, amelyeknél nehéz észrevenni, hogy lejárt a szavatossági idejük, vagy azt hisszük, hogy nincs is neki. Pedig ezek gyakran nagyon veszélyesek lehetnek az egészségre. Ez elsőre nagyon egyszerű dolognak tűnhet, de meg fogsz lepődni, hogy a lakásod dugig van olyan "nem romlandó dolgokkal", amiknek már rég a kukában lenne e helyük.
Egy nemzetközi kutatás szerint összeállt egy lista arról, mit meddig érdemes használni.
1. Papucs
A papucs tökéletes környezetet jelent a gombák és baktériumok elszaporodásához, pláne, ha vizes lábra is használod. Éppen ezért jobb félévente megszabadulni a papucsodtól, és beszerezni egy újat. Természetesen itt nem a sok ezer forintos prémium minőségű, kényelmes papucsokról van szó, hanem az olcsó változatokról. A drágábbaknál viszont érdemes néhány havonta egy nagyon alapos mosást végezni.
Egy átlagos árkategóriás papucs 1000 - 4000 forint körül van.
2. Párna
A minőség itt sem mindegy. Az olcsóbb párnákat jó 2-3 évente cserélni. Egy kiadós mosás ugyan megszabadíthatja a párnát a poratkáktól, de nem hozza helyre az elveszített formáját. Utóbbi pedig nyaki problémákat okozhat.
Olcsóbb párnákat 2-6 ezer forint körül találsz a boltokban.
3. Hajkefe
Ennél a pontnál nem helyettesíthető a csere mosással. A kutatók szerint minden héten meg kell mosni a hajkefét, és évente le is kell cserélni.
A hajkefe igazán nem nagy tétel, párszáz forintért már lehet venni, jobb minőségűeket 1-2 ezer forintért.
4. Szivacs
A szivacsokban többféle gombafaj is előszeretettel telepszik meg. Ha természetes szivacsot használsz, akkor még egy kis ideig megkímélheted a kidobástól, ha forró vízben megtisztítod. De egyébként más esetben kéthetente kukába vele!
Egy mosdószivacs párszáz forintba kerül.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
5. Törölköző
Rossz hír, hogy még a rendszeres mosással sem tudod megakadályozni a törölköződben, hogy elszaporodjanak a baktériumok. Ezért 1-3 évente érdemes lecserélni őket.
A kis méretű olcsóbb törtölközőket már 3-4 száz forintért megveheted, de a jó minőségű fürdőlepedőkért akár 7-8 ezer forintot is elkérnek a boltokban.
6. Fogkefe
Az elszaporodó baktériumok és a sörték kopása az oka, hogy 3 havonta le kell cserélni a fogkefét. Ha pedig bármilyen betegségből, például megfázásból, vagy influenzából gyógyulsz ki, akkor is cserélj fogkefét, mert könnyen visszafertőzheted magad.
A drogériákban általában háromszáz és ezer forint körül vehetsz fogkefét.
7. Cumi
A cumik apró repedéseikben könnyen megbújnak és elszaporodnak a baktériumok. Ezek pedig fertőzéseket okozhatnak.
A cumik ára általában 600 és 4000 forint között mozog.
8. Fűszerek
Idővel még az intenzív, csípős fűszerek is elveszítik az ízüket és az illatukat, ezért fajtától függően 1-3 évente ki kell dobni őket. Az őrölt fűszereket pedig nem érdemes 6 hónapnál tovább tartogatni.
A fűszerek ára erősen függ a fajtájától: mert egy tasak borsot például már 80 forintért is tudsz venni, egy nagy kiszereléső, különleges fűszerkeverék viszont több ezer forintba is kerülhet.