Pénzcentrum • 2016. február 20. 07:00
Az utóbbi időben attól volt hangos a média, hogy bizonyos kórházakban kifejezetten rossz körülmények között kénytelenek gyógyulni a betegek. Az épületek lelakottak, a felszerelés elavult, a helyiségek piszkosak, és van, ahol beáznak a falak. A Pénzcentrum megnézte, mennyibe kerül, ha valaki az állami intézmények helyett inkább magánkórházakban gyógyulna.
A kórházi épületek rossz körülményeivel kapcsolatban az ÁNTSZ-t is felkerestük, akik válaszukban közölték, hogy nem állapítottak meg a fekvőbeteg-ellátó osztályokkal kapcsolatban a sajtóhírekben is szereplő adatokat. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal valóban végzett egy felmérést, az eredmények elemzése, értékelése azonban még folyamatban van.
Azért nem mindenhol ennyire súlyos a helyzet
Fontos megjegyezni, hogy bár vannak kórházak, ahol a fent említett lesújtó körülmények mindennapos problémákat okoznak, nem minden állami kórházban ennyire súlyos a helyzet. Emellett nem is muszáj feltétlenül állami kórházba mennünk, hiszen akár magánkórházakban is gyógyulhatunk. A prémium környezetért, az a la carte menüválasztékért, és a korlátlan látogatási időért azonban komoly pénzeket kell fizetni.
Mennyi az annyi?
Fontos leszögezni, hogy nagyon nagy különbségek lehetnek az egyes magánklinikák árai között. A legtöbb beavatkozás több százezer forintba kerül, az alábbi műtétekért/kezelésekért például megközelítőleg ennyit kell fizetni:
- Mandulaműtét: 200 - 400 ezer Ft
- Orrsövényműtét: 240 - 410 ezer Ft
- Szülés: 315 - 690 ezer Ft
- Köldöksérv: 220 - 490 ezer Ft
- Bütyök műtét: 240 - 450 ezer Ft
- Cement nélküli csípőprotézis-beültetés: 1,5 millió Ft
- Tenisz/golfkönyök műtéti ellátása: 175 - 350 ezer Ft
- Vesekő zúzás: 350 - 380 ezer Ft
- Pajzsmirigy műtét: 330 - 650 ezer Ft
Kik engedhetik ezt meg maguknak?
A megkérdezett kórházak szerint bár vannak külföldi betegek is, főképp magyarok veszik igénybe a szolgáltatásokat. A költségeket pedig teljes egészében a betegek állják.
- közölte a Pénzcentrummal a Róbert Károly Magánkórház.
Egészségpénztáron keresztül olcsóbban kijöhetünk
Magyarországon egyre többen csatlakoznak valamelyik önkéntes egészségpénztárhoz. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy havonta befizetünk 1-2 ezer forint tagdíjat, ami egy egyéni számlán tárolódik számunkra. A befizetett összeg az egészség megőrzését szolgáló termékekre és szolgáltatásokra költhető el. A termékek és szolgáltatások árait figyelembe véve elmondható, hogy a magasabb összegű (legalább 10 ezer forintos) havi befizetésekkel tudjuk igazán kihasználni az egészségpénztár előnyeit.
A pénztárak szerződést kötnek különböző szolgáltatókkal - magánrendelőkkel, egészségközpontokkal, sportboltokkal, vagy patikákkal, stb. -, és mi legtöbb esetben itt költhetjük el a megtakarításunkat. Egyes egészségpénztárak külön pénztári kártyát bocsátanak ki, ez hasonlóan működik egy bankkártyához, könnyebb vele fizetni - tájékoztat a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Az egyéni befizetések alapján a jogszabályban meghatározott módon számított összeget visszaigényelhetjük a személyi jövedelemadónkból, melyet egyéni számlánkon írnak jóvá. Így a megtakarításunkat állami támogatás egészíti ki: a pénztári befizetések után 20 százalékos adójóváírást (de évente maximum 150 ezer forintot) kapunk. A munkáltatók is fizethetik számlánkra ezt az összeget, és további hozzájárulásokat is tehetnek.
Ráadásul az el nem költött befizetéseket a pénztár biztonságos eszközökbe fekteti, ami jó esetben hozamot eredményez. Fontos tudni, hogy a kiegészítő egészségbiztosítási szolgáltatások igénybe vétele adómentes, ugyanakkor az életmódjavító egészségpénztári szolgáltatások adókötelesek.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mire költünk a leggyakrabban?
Miután górcső alá vettük, hogyan is működik az egészségpénztár, nézzük, mire költenek a legtöbbet a pénztártagok.
A költések százalékos arányát tekintve a legtöbb egészségpénztári tag gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre költött, de jelentős azok száma is, akik az orvosi ellátást, vagy különféle sporteszközöket finanszíroztak az összegből.
Az egészségpénztári költések mennyiségét nézve a legtöbb pénz gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre ment el. Szintén sokan költöttek egészségügyi szolgáltatásokra, és magánorvosra, ezen felül megemlíthető a táppénz-szolgáltatásra fordított költések száma is.
Kedvezményekkel még lejjebb faraghatjuk az árakat
Mivel a különféle kedvezményekkel nagyon sokat spórolhatnak a pénztártagok, megkérdeztük az egészségpénztárakat, hogy kínálnak-e valamilyen egyedi kedvezményt.
A több ezer szolgáltató partner közül több mint másfél ezren nyújtanak egyedi állandó kedvezményeket az Egészségpénztár tagjai számára. Ezen túlmenően a partnerek időszakos akcióikkal is megkeresik a Pénztárat - tájékoztattaa Pénzcentrumot az OTP Egészségpénztár.
Dr. Lukács Marianna, a Patika-csoport igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy két tradicionális akciójuk van:
Az MKB Egészség- és Önsegélyező Pénztár a szerződéskötéskor igyekszik a szolgáltató partnerektől kedvezményt kérni a pénztártagok és családtagjaik részére. Ezzel a szolgáltatók nagy része él is, így 5-20 százalékos kedvezmény nyújtása az általános.