Nagy Bálint • 2015. június 22. 05:50
Az utazás megszervezése mellet viszont épp itt az ideje elgondolkodni azon is, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre, és gyógyászati eszközökre lehet szükségünk a pihenés alatt. Mutatjuk, mi kell a gondtalan nyaraláshoz.
A legtöbb magyar család a nyári szünetben veszi ki szabadságát és utazik el, hogy kipihenjék a kemény munkával (és tanulással) töltött hétköznapokat. Többségük természetesen az országhatáron belül marad, de a KSH friss adatai szerint a lakosság tavaly 16 millió alkalommal utazott külföldre is. Előrejelzések szerint várhatóan idén sem csökken majd az utazási kedv.
Az utazás megszervezése, például a szállás lefoglalása, és a költőpénz beváltása mellet viszont épp itt az ideje elgondolkodni azon is, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre, és gyógyászati eszközökre lehet szükségünk a pihenés alatt. Indulás előtt néhány nappal érdemes beszereznünk a legalapvetőbb dolgokat, melyek a váratlan helyzetekben nyújthatnak megoldást és kellemesebbé tehetik nyaralásunkat.
Rendszeresen szedett gyógyszereinket (pl.: vérnyomás-csillapítók, fogamzásgátlók, stb.) természetesen mindenképpen tovább kell szednünk az utazás ideje alatt is, így ezekből megfelelő mennyiséget vigyünk magunkkal. Az akutan jelentkező problémákra való felkészülésnél pedig tartsuk szem előtt, hogy csak az enyhébb esetek megoldására vigyünk magunkkal gyógyszereket. Súlyosabb esetekben a külföldi tartózkodás alatt is célszerűbb az orvosi segítséget igénybe venni. Éppen ezért nem szükséges például antibiotikumot pakolni gyógyszeres dobozunkba.
- mondta el a Pénzcentrum megkeresésére a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége.
Emellett jelentős csapást mérhet a nyaralásra szánt büdzsére, ha külföldön kell beszereznünk néhány készítményt. Ugyan mindenképpen ország függő, hogy az egyes gyógyszerekhez és egészségügyi ellátásokhoz milyen áron jutunk hozzá, mivel azonban vény nélküli, szabad áras készítményekről van szó, így érhet minket meglepetés. A termékek fogyasztói ára általában igazodik a helyi árszínvonalhoz, ezt persze speciális tényezők felülírhatják. Például, ha az adott területen a gyógyszerek alapvetően hiánycikkek, akkor az áruk jelentősen magasabb is lehet akár az itthoniaknál is.
Az Európai Unión belül teljesen megbízhatóak a gyógyszerek, mert a közösségi szabályozásnak köszönhetően a gyógyszerforgalmazás szabályozása Magyarországhoz hasonlóan nagyon szigorú. Az Unión kívüli országok esetén pedig a helyi sajátosságok határozzák meg az elérhető termékek minőségét. Például Észak-Amerikában (USA, Kanada) ugyanúgy elérhetőek a hazaihoz hasonló készítmények, de Indiában, vagy Kínában nem biztos, hogy jó minőségű készítményt sikerül beszereznünk.
MIT VIGYÜNK MAGUNKKAL?
Az, hogy milyen gyógyszereket viszünk magunkkal, amikor nyaralni megyünk - a rendszeresen szedett gyógyszerek kivételével - természetesen attól is függ, hogy hová és hogyan utazunk, illetve mivel töltjük majd a szabadidőnket. A budapesti Regina Patika gyógyszerésze, Mihályiné dr. Jósvai Ibolya általánosságban a következőket javasolja egy utazásra:
Láz-, és fájdalomcsillapítás:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- Lázmérő elengedhetetlen kelléke bármilyen nyaralásnak. Fontos tudni, hogy 38 C-ig nem szükséges a lázcsillapítás, azonban 38,5 C-nál elkezdhetjük a gyógyszeres kezelést. Fokozatos hűtőfürdő sokat segíthet 39 C-ot meghaladó láz esetén. A gyógyszereket 4-5 óránként szedhetjük, ha magas a lázunk.
- Fogfájás, láz-, fájdalomcsillapítás, derékfájás, fejfájás esetén ajánlott gyógyszerek: Cataflam dolo, Advil ultra forte, Algoflex forte, Voltaren dolo lágy kapszula, Nurofen forte tabletta és gyermekeknek szirup, Aspirin.
Váratlan balesetek:
- Kisebb horzsolások, karcolások, szúrások, vágások, csípések keseríthetik meg pihenésünket. Fertőzésveszély csökkentésére, gyulladások elkerülésére, gyorsabb sebgyógyulás elősegítésére legyenek nálunk a következők: Betadine fertőtlenítő oldat és Hansaplast sebtapasz, kézfertőtlenítésre víz nélkül használható zselék, törlőkendők, steril géz, sebkötözők. Sebgyógyulást, hámosodást elősegítő készítmények: Neogranormon piros kenőcs, Dermazin ezüsttartalmú krém, Curiosa gél.
Emésztőrendszeri problémák:
- Aki rosszul bírja az utazást, émelyeg, hányingere van, azt érdemes friss levegőre vinni, hideg vízzel itatni. Megelőzésben segíthet a Daedalon tabletta, Béres B6 vitamin tabletta.
- Székrekedéstől is sokan szenvednek, mert hiányzik az otthon megszokott nyugalom. Enyhe hashajtók könnyítenek a problémán: Dulcolax tabletta, Guttalax cseppek.
- Ellenkezője, a hasmenés kínos és gyakran jelentkező betegség, amelyet probiotikummal megelőzhetünk és kezelhetünk: Normaflore szuszpenzió, Lactiv plusz élőflórát és vitaminokat tartalmazó kapszula.
- Vigyázzunk az olajos, fűszeres ételekkel, mosatlan gyümölccsel, vízzel, amelyek heves hasmenést okozhatnak. Ilyen esetekre legyen nálunk Imodium kemény kapszula, bélfertőtlenítő Bolus adstringens tabletta, vagy széntabletta, például Carbo activatus.
- A nyaralás idején előszeretettel rendezünk grillpartikat, közös főzéseket, amelyek után gyakran kellemetlen panaszokkal jelez emésztőrendszerünk. Érdemes felkészülnünk erre az esetre emésztést-, epeműködést elősegítő, puffadást csökkentő készítményekkel, mint például a Bila-git tabletta, Dipankrin forte tabletta, Degasin kapszula.
- Ne felejtse otthon bevált görcsoldó gyógyszerét se, ami nagy segítség lehet a nyaralás alatt a hasi-, epe-, vagy menstruációs görcsök enyhítésében. Buscopan tabletta, No-spa tabletta.
Napégés, rovarcsípés megelőzése:
- Gondoskodjunk megfelelő, magas faktorú fényvédőkről, napszemüvegről, védősapkáról, kendőről. Sokféle, jóminőségű napozócsalád elérhető a magyar gyógyszertárakban, amelyekkel inkább bőségesen szerelkezzük fel, nehogy nyaralás alatt kifogyjunk belőlük. Uriage Bariesun SPF 50+ spray kisgyerekeknek ásványi szűrőket tartalmazó Uriage SPF 50+ Mineral krém, Eucerin sun SPF50 színtelen napozó spray, Vichy ideal Soleil naptej gyerekeknek SPF50.
- Ha már leégtünk, bőrünk megnyugtatására legyen nálunk Panthenol spray vagy valamilyen napozás utáni dermokozmetikum.
- Rovarcsípés megelőzésére használhatunk Ultrathon szúnyog- és kullancsriasztó aerosolt. Csípés esetén antihisztaminok (pl.: Zilola tabletta), illetve kalcium pezsgőtabletta (Calcium-sandoz) alkalmazható, a viszketés csillapítására pedig Fenistil gélt használhatunk.
Egyéb, kimaradhatatlan termékek:
- Herpesz- és aftaellenes készítmények: Carbosan gél
- Nyugtató szemcsepp: Visine szemcsepp fáradt szemre
- Altató: Bio- melatonin tabletta, Valeriana relax tabletta
- Füldugó: Ohropax soft
- Lábápoló szerek (lábizzadás elleni készítmények, lábfrissítők), visszeres panaszok enyhítésére: Lioton gél
- Romantikus együttlétekre is több időnk jut nyaralás alatt, ezért készüljünk intim mosakodóval (Lactacyd gél), Gynoflor vagy Protexin hüvelytablettával