Pénzcentrum • 2015. május 20. 05:50
Akad olyan egészségügyi dolgozó, aki 39 éves munkatapasztalattal nettó 87 ezer forintot keres havonta. Ápolók és nővérek tüntettek múlt héten a béremelésért, de egyelőre úgy tűnik, hiába. A jövő évi költségvetésből sokak szerint nem különítettek el akkora összeget az egészségügyre, ami megoldaná a problémát.
Az egész világot bejárta az a felvétel, amin a magyar mentős szinte fékezés nélkül érkezik ki egy baleset helyszínére Budapesten. Azóta a mentős már külföldi állásajánlatot is kapott, mégis inkább itthon marad. Teszi ezt annak ellenére, hogy akár másod- vagy harmadállást is vállalnia kell, hogy a családját eltarthassa.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a humán- egészségügyi, szociális ellátás területén dolgozók nettó átlagkeresete 60 638 forint havonta. Tehát összefoglalva
Évek óta napirenden lévő probléma az egészségügyi dolgozók alacsony bére. Az ágazatban tevékenykedők már többször is ígéretet kaptak arra, hogy a pedagógusokéhoz hasonló életpályamodellel fejlesztik a képzési rendszert, így a munkavállalók a továbbképzések teljesítésével többletbérre lehetnének jogosultak.
Emellett az összes, szociális ágazatban dolgozóra kiterjedő béremelést is tervezett a kormány. Erre a jövő évi költségvetés alapján végül 15,8 milliárd forint jut majd. Sok ágazati dolgozó szerint azonban ez sem feltétlenül elég a problémák megoldására.
Mentősök - mennyi az annyi?
- mondta el a Pénzcentrum érdeklődésére az Országos Mentőszolgálat (OMSZ). Emellett az OMSZ valamennyi közalkalmazottja béren kívüli juttatásként 5000 forint/hó étkezési hozzájárulásban részesül, valamint egyéb juttatásokat is kapnak, például bankszámla és mosatási költségtérítést, stb.
A bruttó 193 ezer forint nettósítva annyit tesz, hogy az ezen a videón szereplő mentős átlagosan havi 126 ezer forintért száguldozik végig a városon minden nap. A hvg.hu-nak nevüket eltitkolva nyilatkozó mentőtisztek szerint ez a veszélyes életmód pedig csupán a töredéke annak, amit nap mint nap el kell viselniük. Beszámolójukban kitérnek arra is, hogy nem ritka a 200 órás munkahónap (összehasonlításképp egy 8 órás munkanapokkal számolt munkahónap 160 órás) 105 ezer forintos nettó fizetésért. A mentős azt is elárulja, ez a nettó 105 ezer forint soknak számít, van akinek bruttó 105 ezer, azaz körülbelül nettó 68 ezer forint a fizetése.
Ápolók
Múlt héten két felvonulást is tartottak az egészségügy helyzete miatt Budapesten: nővérek, ápolók, asszisztensek is utcára vonultak az alacsony bérek miatt. A tüntetők egyértelműen kifejezték legfontosabb szándékukat, miszerint 2015 októberétől 50 százalékos béremelést szeretnének minden egészségügyi dolgozónak. 2018-ig pedig 100 százalékos béremelésig szeretnének eljutni. Az is cél, hogy ugyancsak 2018-ig az orvosok fizetése legyen az átlagfizetés háromszorosa, azaz nettó 460 533 forint.
A jelenlegi egészségügyi fizetések messze elmaradnak a mostani magyar átlagfizetéstől (nettó 153 511 forint), hiszen a KSH friss adatai szerint az egészségügyi területen dolgozók nettó átlagkeresete a már említett 60 638 forint. Tovább árnyalják a képet azok a fotók, amiket az ágazatban tevékenykedők feltöltenek magukról a Facebookra: munkakör, életkor vagy a szakmában töltött idő és nettó fizetési adatokban mutatják be, mennyit is keresnek.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)