Világgazdaság • 2015. január 27. 10:02
Az alulfinanszírozottságot, az elöregedést, az eltérő szakmai minőséget, az önkormányzatok gazdálkodási lehetőségeitől függő körülményeket, valamint a hozzáférés területi egyenlőtlenségeit nevezi meg az egészségügyi szaktárca az alapellátás legfőbb gyengeségeinek a terület átalakításáról készülő előterjesztésben - írja a Világgazdaság.
A lap birtokába került jogszabálytervezetben még csak a változási irányok találhatók meg, amelyek többek között a munkaerőhiány megszűntetését elengedhetetlennek tartják. Ehhez az alapellátás többletforráshoz juttatására van szükség, oly módon, hogy ezek a kiadások ne terheljék a praxisok társadalombiztosítási finanszírozásból származó bevételeit.
Idén a költségvetés erre 10 milliárd forintot biztosít, de a számítások szerint a következő években már csak évi 9 milliárd forintot kell erre szánni. Ebből a pénzből nőhet az orvosok fizetése. Az asszisztencia béremelése viszont csak egy következő körben, előreláthatólag 2016-tól esedékes, és a kalkulációk szerint 15 milliárd forint a többletforrásigénye.
Újdonság lesz az is, hogy amennyiben az önkormányzat nem képes biztosítani a szakdolgozók fizetésemeléséhez és az rendelő fenntartásához szükséges költségeket, az állam a települési önkormányzattal kötött megállapodásban átvállalja ezeket a kötelezettségeket.