Óriási fejetlenség a terhesgondozásban: a kismama bánja

Pénzcentrum2014. október 25. 07:00

Nagy a káosz a terhesgondozásban. Július óta új a rendszer, mégsem tud senki semmit. Pedig hivatalosan a tájékoztatást mindenki megkapta. Ide-oda küldözgetik a várandós kismamákat, mert nem tudják pontosan, milyen vizsgálatot kell elvégezni. Az EMMI az új rendelet pontosítását tervezi.

A várandós anyákat védő intézkedések mellett fontos újítás az új beutaló rendszer. Egy dokumentumon található az összes vizsgálat és később azok eredményei listázva. Így a várandós leendő anyuka tudja, mikor melyikre kell mennie. Ez így önmagában igen hasznos, csak az a baj, hogy előfordul, hogy a fogadóintézmények dolgozói nem tudnak mit kezdeni az új beutalóval.

Egy olvasónk panaszolta el a vele történteket. Terhessége első kötelező vérvételre és laborvizsgálatára ment a háziorvosától kapott újfajta beutalóval. A vérvételt végző laborosok azonban még nem találkoztak olyan dokumentummal, illetve arra hivatkoztak, a főnővér még nem küldött köremailt ez ügyben, így még biztos nem lépett hatályba. (Ez szeptemberben volt, míg a rendelet július óta él.) Így a vizsgálatot sem akarták elvégezni.

Olvasónk a minden vizsgálatot tartalmazó beutalólistával (ez egyébként a várandós anya gondozási könyvének része, egy táblázat) ment a vérvételre, ezt a védőnőtől kapta, a háziorvosa pedig lepecsételte és aláírta azt. A vérvételt végzők arra panaszkodtak, hogy nem tudják, milyen vizsgálatot kell ténylegesen elvégezniük, nem elég részletes a leírás. Kismamánk addig kérlelte őket, amíg elvégezték a terhesség ezen szakaszára eddig kötelezően előírt vérvételi vizsgálatot, de ez csak az ő jóindulatuknak volt köszönhető.

A két vérvételt végző nővér közt abban sem volt egyetértés, ki hibázott. Egyikőjük szerint hiába az új rendszer, kellett volna egy "rendes" beutaló is, ő hazaküldte volna az olvasót. Míg a másik nővér mindenekelőtt a kismama egészségét és idejét tartotta szem előtt, függetlenül attól, milyen papírral kellett volna érkeznie.

Mindezek után egyébként eltették az új beutalólistát, és vissza sem adták a lelet átadásakor, mondván nekik azt öt évig tárolniuk kell, ellenőrzi őket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Pedig a kismamánk azt az utasítást kapta, azt mindig, mindenhova vigye magával. Később kapott egy új beutalót ehelyett az "elkobzott" helyett.

Az eset kapcsán megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) Egészségügyért Felelős Államtitkárságát, vajon ki a felelős azért, hogy majdnem a kismama járt pórul az új rendszernek köszönhetően. Az államtitkárság egyértelműen az értésünkre adta, hogy az adott egészségügyi intézmény felelőssége, hogy nem tudták megfelelőképpen ellátni olvasónkat:

Az egészségügyi szolgáltatóknak a mindenkori hatályos jogszabályok alapján kell tevékenységüket végezniük, ezért a jogszabályi változások ismerete szükséges a szolgáltatók részéről.

Azaz onnantól, hogy egy jogszabály életbe lép, annak nem ismerete senkit nem mentesít az alól, hogy ne aszerint cselekedjen. Az új rendszer bevezetésével hivatalosan minden részvizsgálatot végző intézménynek az új elvárásoknak megfelelően kell működnie.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

2014. július elsején lépett hatályba a várandósgondozásról szóló EMMI rendelet, és benne a "A várandós anya könyve" című dokumentumhoz kapcsolódó változásokról az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) valamennyi Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv (NSZSZ) vezetője részére tájékoztatást küldött a zökkenőmentes ellátás érdekében.

Az EMMI tájékoztatása szerint a Tisztifőorvosi Hivatal kérte az NSZSZ vezetők intézkedését annak érdekében, hogy a pótlapok eljussanak a területi védőnőkhöz (ez teszi lehetővé, hogy a magánorvos állami intézménybe is beutalhassa vizsgálatra a kismamát, ez is újítás - a szerk.). Emellett abban is, hogy a várandósgondozással kapcsolatos jogszabályi változásokra, és azok betartatására hívják fel a védőnők és munkáltatójuk, valamint a kötelező szűrővizsgálatban érintett intézmények, szolgáltatók figyelmét.

De az EMMI elmondta a Pénzcentrumnak azt is:

A rendelet gyakorlati bevezetése során a várandósgondozás során használandó új beutalóhoz, illetve a beutaláshoz kapcsolódó, a tárcához eddig beérkezett visszajelzések alapján folyamatban van a rendelet pontosítása a kötelező laborvizsgálatok tekintetében.

Tehát valószínűsíthetően nem ez az egyetlen olyan eset, amikor probléma lépett fel az új beutalóval kapcsolatban. Vizsgálják, hogyan pontosíthatnák a laborvizsgálatokkal kapcsolatos előírásokat.

 

Címkék:
biztosítás, oep, egészségügy, emmi,