Pénzcentrum • 2024. november 22. 11:32
A hirtelen jött hideg és hóesés nemcsak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
Szinte egyik pillanatról a másikra szakadt ránk a hideg, majd éjszaka a hóesés. Bár az előrejelzésekből tudtuk, hogy érkezik, nem mindenkinek sikerült csont nélkül venni az akadályokat. Mint arról beszámoltunk, rengeteg baleset történt az utakon, a bejelentések folyamatosan érkeznek, a tűzoltók egymás után vonulnak az esetekhez.
De a szezon első havazása nem csak autósoknak okozott káoszt, a BKK-nak sem indul könnyen a reggel. Budapesten az utak hókásásak, csúszósak, a havas útviszonyok miatt több buszjárat nem, vagy terelve közlekedik. Érdemes elkerülni ma a MÁV-ot is, ugyanis a hajnali havazás miatt országszerte a szokásosnál is durvább késésekre, pótlóbuszokra kell számítani, a Facebookon reggel óta már két számjegyű a késésekről, fennakadásokról szóló posztok száma. Sőt, a jegyértékesítési rendszer meghibásodása miatt az Elvira jegyváltási felületen és a MÁV mobilalkalmazásban nem működik a jegyvásárlás.
De a gyalogosok is veszélyben vannak ilyenkor, nem csak az autósok, a tömegközlekedők. Bár a járdák takarítása folyamatos, a sebészetekre már megérkeztek az első elcsúszott emberek - ahogy erről a Pénzcentrum szerkesztője első kézből értesült ma reggel.
Az ingatlantulajok sem unatkozhatnak ma
Nemcsak a közlekedőknek kell fokozottan figyelniük télen, hanem az ingatlantulajdonosoknak is: sokan nem tudják, hogy a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk. Albérlet esetén ez a bérlő kötelessége.
Bár alapvetően az önkormányzatok feladata a közutak és közterületek fenntartása, számos település és kerület szabályozása szerint az ingatlan tulajdonosának kell eltakarítania a havat az előtte lévő járdaszakaszról, és gondoskodnia annak biztonságos állapotáról.
Ezek a szabályok jogi felelősséget is rónak a háztulajdonosokra. Ha valaki az ingatlan előtt lévő síkos járdán elesik és megsérül, a tulajdonosnak meg kell térítenie az okozott kárt. Például, ha a sérült táppénzre kényszerül a baleset miatt, az anyagi következmények őt terhelik. Súlyosabb esetben akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatják az ingatlan tulajdonosát.
A társasházban élők sem mentesülnek a szabály alól, és sokan tévesen hiszik, hogy a csúszásmentesítés a közös képviselő feladata. Valójában ez mindig az ingatlantulajdonos kötelessége. A társasházi albetétek tulajdonosait ebből a szempontból ugyanúgy kezelik, mint az önálló családi házak tulajdonosait.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Számos olyan eset ismert ugyanis, amikor a bíróság milliós nagyságrendű kártérítési összeg megfizetésére kötelezte az ingatlan tulajdonosát a ház előtti jeges járdán elesett, nem éppen a közmondás szerinti értelemben vett "kéz- és lábtörést" szenvedett járókelő javára
- írja egy korábbi blogbejegyzésében Dr. Bihary Ákos, ügyvéd.
Tilos a sózás
Talán már sokan hallottak róla, de nem árt tisztázni újra: 2010 óta nem szabad sózni a járdákat a fás szárú növények védelmét szabályozó kormányrendelet értelmében belterületi járdákon tilos sót használni. Az ezzel ellentétes cselekedet
50 ezer forintos bírságot vonhat maga után.
Só helyett érdemes alternatív anyagokat használni, a HelloVidék egy korábbi cikkében összegyűjtötte, mik lehetnek ezek:
- A hóeltakarítás legegyszerűbb és környezetbarát módja a lapát használata. Bár időigényes lehet, különösen nagy mennyiségű hó esetén, ez az első lépés a jegesedés kezeléséhez. A hó eltakarítása megkönnyíti a jéghez való hozzáférést, így az könnyebben kezelhetővé válik.
- A jeges járdákra szórhatunk homokot vagy faforgácsot, amelyeket később egyszerűen összesöpörhetünk és akár a kertben is hasznosíthatunk. Ezek az anyagok azonnali megoldást nyújtanak, és biztonságosabbá teszik a csúszós felületeken való közlekedést.
- A fűrészpor hatékony lehet a jeges felületeken, különösen akkor, ha ráfagy. Ez a folyamat időigényes lehet, akár egy órát is igénybe vehet. A fűrészpor szigetelő hatása miatt lassabban olvad alatta a hó, de megfelelő tapadást biztosít a gyalogosok számára.
- Ha otthon fával vagy faszénnel fűtünk, a megmaradt hamu kiválóan alkalmas csúszásmentesítésre. Azonnali hatást nyújt, és biztonságosabbá teszi a jeges járdákat.
- Meglepő, de a maradék kávézacc is hatékony hó- és jégmentesítő. A benne található nitrogén és savak elősegítik a hó olvadását, miközben állatbarát megoldást kínálnak. Havazás előtt vagy után is alkalmazhatjuk a csúszás csökkentésére, illetve extra tapadást biztosíthatunk vele a jeges talajon.