Pénzcentrum • 2024. június 12. 22:03
Az ügyfelek több mint négyötöde elégedett a biztosítók működésével, derül ki a Századvég közvéleménykutató cég idei felméréséből - olvasható a Mabisz közleményében. Hasonlóan magas az elégedettség még azok körében is, akiknek az elmúlt öt évben volt káreseményük.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) megrendelésére a Századvég 2015 óta végez felmérést az ügyfeleknek az ágazattal szembeni megítéléséről. Az idei májusi, 800 fős, számítógéppel támogatott telefonos megkérdezés adatai (CATI) legfeljebb plusz-mínusz 3,5 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna. Ezek szerint a BIBIX, vagyis a Biztosítói Bizalmi Index, a biztosítókba vetett bizalom mértéke 50,5 pont a 0-tól 100-ig terjedő skálán. Ez lényegében megegyezik a tavaly kapott eredménnyel, vagyis továbbra is a lakosság több mint fele bízik a biztosítótársaságokban. Az elmúlt három évben megtorpanni látszik a korábban növekvő bizalom, azonban a szintje még így is meghaladja a 2018 előtt mért értékeket.
A biztosító társaságokkal kapcsolatos teljes elégedettségi index, valamint a KGFB és az egyéb biztosítások elégedettségi indexe ugyanakkor igen magas szinten látszik stabilizálódni. A 2021-es mérés óta 80 pont fölött mozog mindegyik biztosítástípussal kapcsolatos elégedettség, ami kifejezetten pozitív eredménynek számít. Az életbiztosítással és a nyugdíjbiztosítással elégedettek a leginkább az emberek, a Casco-val pedig a legkevésbé. A KGFB elégedettségi index elemei közül az eljárás és a kapcsolattartás alindex értéke nem változott érdemben az előző hullám óta, a károsult alindex (akinek az elmúlt öt évben volt biztosítási eseménye) viszont a tavalyi 3,5 pontos emelkedés után 4 ponttal csökkent idén. Ezzel együtt is kifejezetten elégedettek voltak a biztosítási eseményben érintettek a károkozó biztosítójának szolgáltatásával (74,8 százalék) és a saját biztosítójuk szolgáltatásával (82,9 százalék). Mindkettővel a többség teljes mértékben elégedett volt. Az egyéb biztosításokat illetően javult a károsult alindex értéke, a többi alindexé stabilan őrzi 80-82 közötti pontértékét.
Idén is folytatódni látszik az a tendencia, hogy kifejezetten öreg az ország személygépjárműparkja. A gépjárművel rendelkező lakosság közel kétharmadának tíz évnél idősebb a személyautója. Az autótulajdonosok többsége nem köt továbbra sem Casco biztosítást, melyet elsősorban az autó korával indokolnak, de van, aki az árra hivatkozik, vagy arra, hogy elég a kötelező biztosítás. A többség szerint csak félmillió forint feletti kár esetén érné meg Cascot kötni. Hasonlóan magas kárösszegekben gondolkodott a lakosság a lakásbiztosítások esetében is.
Minden ötödik felnőtt magyar lakos legfeljebb havi 5 ezer forint alatti összeget költ biztosításra, közel egynegyedük 5-10 ezer forintot. Szintén ötből egy válaszadó mondta azt, hogy havonta 10-20 ezer forintot, 14,3 százalékuk pedig 20-50 ezer forint közötti összeget költ havonta biztosításokra.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A biztosítással rendelkező megkérdezettek közel 40 százaléka abban az esetben váltana biztosítót, ha kedvezőbb díjat ajánlanának neki, negyedüket a rossz kárrendezési tapasztalat motiválna a váltásra. Tízből egy válaszadó pedig abban az esetben változtatna, ha nem lenne elérhető a cég.