MTI • 2024. március 24. 09:04
Már pontozzák a rabokat a magyar börtönökben: az új kreditalapú kategóriarendszer határozza meg a szabadságvesztés büntetések végrehajtási rendjét. A jól viselkedő rabok enyhébb besorolást érhetnek el.
Márciustól innovatív, kreditalapú kategóriarendszer határozza meg a szabadságvesztés büntetések végrehajtási rendjét, így a rabok együttműködő magatartásukkal enyhébb besorolást érhetnek el - közölte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP). Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője felidézte: korábban a három végrehajtási fokozathoz (fegyház, börtön, fogház) három-három úgynevezett végrehajtási rezsim (szigorúbb, általános, enyhébb) kapcsolódott. Módosult azonban a büntetés-végrehajtási kódex, így március 1-jétől ezt ötfokozatú besorolási rendszer váltotta fel, amely a fogvatartás során változhat.
Hozzátette: az I. kategória a legenyhébb, az V. kategória a legszigorúbb. Az egyes kategóriákban eltérő az elítélt elkülönítése, őrzése, felügyelete és ellenőrzése, intézeten belüli mozgása, életrendje, a kapcsolattartási formák gyakorisága és mértéke, a személyes szükségleteire fordítható összeg, valamint a szabad levegőn tartózkodásának helyszíne és rendje, továbbá a magánál tartható tárgyak köre is.
Felhívta a figyelmet: a most bevezetett kreditrendszer lényege, hogy a fogvatartott kreditpontokat tud szerezni a többi között azzal, ha részt vesz az intézetek által szervezett oktatásban, reintegrációs - például mentálhigiénés, képességfejlesztő, művészetterápiás - programokban, vagy munkát vállal.
Ha a fogvatartott magatartása és együttműködési készsége az elvártaknak megfelel, akkor alacsonyabb kategóriába kerülhet, és több kedvezményben részesülhet - mondta.
A büntetés-végrehajtási intézetekben lehetőség van az általános, a közép- és a felsőfokú oktatásban, vagy a szakképzésben való részvételre, de szerveznek készség- és képességfejlesztő, ismeretterjesztő, mentálhigiénés, önismereti, a szabadulásra felkészítő, tudatos életvezetést támogató programokat is. Vannak a társas együttélést segítő, a pénzügyi tudatosságot támogató programok, biblioterápiás, konfliktus- és agressziókezelő képzések is.
Ezeken a reintegrációs programokon a fogvatartottnak a büntetés-végrehajtási szerv által meghatározott rendszerességgel, önkéntesen részt kell vennie, és a magatartásával hozzá kell járulnia a cél megvalósulásához, hogy megszerezze a kreditpontokat - tette hozzá Makula György.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Elmondta, az új rendszerben a büntető ítélet részeként megmaradnak az eddigi végrehajtási fokozatok, de azok csak az elítéltek kezdeti besorolásának kereteit határozzák meg. A büntetés-végrehajtási szervezet a saját besorolási és elkülönítési szempontrendszerét érvényesíti, amely figyelembe veszi az elítélt kriminológiai jellemzőit, visszaesési és fogvatartási kockázatát, az elkövetett bűncselekmény társadalomra való veszélyességét, az elkövető magatartását, együttműködési készségét, reintegrációs hajlandóságát - ismertette.
Megjegyezte: ha a fogvatartott magatartása a büntetés-végrehajtási intézet biztonságát vagy a biztonságos fogvatartást veszélyezteti, akkor kreditpontokat veszíthet, és szigorúbb kategóriába sorolható.
Az új rendszertől azt remélik, hogy az eddig kevésbé motivált fogvatartottak együttműködőbbek és aktívabbak lesznek a reintegrációs, közös célok elérése érdekében - tette hozzá.